En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Quatre Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/05
Douai
Iwuy
166 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marcel Kittel
Skil - Shimano
3u48'24"
2
Aidis Kruopis
Landbouwkrediet
z.t
3
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
4
Adrien Petit
Cofidis
z.t
5
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
6
Steven Caethoven
Veranda's Willems - Accent
z.t
7
Alexander Porsev
Katusha Team
z.t
8
Sven Vanthourenhout
Landbouwkrediet
z.t
9
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
z.t
10
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
z.t
11
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
12
Giorgio Brambilla
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
13
Frederique Robert
Quick Step Cycling Team
z.t
14
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
16
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
17
Mathieu Drujon
Big Mat - Auber 93
z.t
18
Michele Merlo
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
19
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
20
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
z.t
21
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Egidijus Juodvalkis
Landbouwkrediet
z.t
23
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
24
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
z.t
25
Filippo Baggio
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
26
Mickael Delage
FDJ
z.t
27
Maxime Vantomme
Katusha Team
z.t
28
Saïd Haddou
Team Europcar
z.t
29
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
31
Jimmy Casper
Saur - Sojasun
z.t
32
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
33
Davy Commeyne
Landbouwkrediet
z.t
34
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
36
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
37
Yoann Offredo
FDJ
z.t
38
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
39
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
40
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
41
Gorik Gardeyn
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
42
Jurgen Van Goolen
Veranda's Willems - Accent
z.t
43
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
44
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
45
Niki Terpstra
Quick Step Cycling Team
z.t
46
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
47
Bert De Backer
Skil - Shimano
z.t
48
Dominique Rollin
FDJ
z.t
49
Anthony Geslin
FDJ
z.t
50
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
51
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
52
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
53
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
54
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
55
Kevin De Weert
Quick Step Cycling Team
z.t
56
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
57
Pierrick Fédrigo
FDJ
z.t
58
Mathieu Claude
Team Europcar
z.t
59
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
60
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
61
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
62
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
63
Zdenek Stybar
Quick Step Cycling Team
z.t
64
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
65
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
67
Marco Bandiera
Quick Step Cycling Team
z.t
68
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
69
Filippo Pozzato
Katusha Team
z.t
70
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
72
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
z.t
73
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
74
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
75
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
76
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
77
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
78
Sébastien Turgot
Team Europcar
z.t
79
Joost van Leijen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
80
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
81
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
82
Julien Vermote
Quick Step Cycling Team
z.t
83
Vladimir Isaychev
Katusha Team
op 27"
84
Kris Boeckmans
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
85
Joost Posthuma
Team Leopard - Trek
z.t
86
Mads Christensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
87
Grégory Joseph
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
88
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
89
Stefano Borchi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
90
Sven Nys
Landbouwkrediet
z.t
91
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
92
Martin Mortensen
Team Leopard - Trek
z.t
93
Damien Gaudin
Team Europcar
z.t
94
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
95
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Anders Lund
Team Leopard - Trek
z.t
97
Marcello Pavarin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
98
Bram Schmitz
Veranda's Willems - Accent
z.t
99
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
100
Aleksejs Saramotins
Cofidis
z.t
101
James Vanlandschoot
Veranda's Willems - Accent
z.t
102
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
103
Benoît Daeninck
Roubaix Lille Metropole
z.t
104
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
z.t
105
Sven Van Den Houte
Veranda's Willems - Accent
z.t
106
Gregory Habeaux
Veranda's Willems - Accent
z.t
107
Stijn Vandenbergh
Katusha Team
z.t
108
Rémi Cusin
Cofidis
z.t
109
Sylvain Georges
Big Mat - Auber 93
z.t
110
Julien El Fares
Cofidis
op 36"
111
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 27"
112
Guillaume Van Keirsbulck
Quick Step Cycling Team
op 1'01"
113
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
op 1'06"
114
Dieter Cappelle
Veranda's Willems - Accent
op 1'40"
115
Dominique Cornu
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 2'08"
116
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
op 2'40"
117
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
op 3'35"
118
Yauheni Hutarovich
FDJ
op 3'50"
119
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
120
Nikolay Trusov
Katusha Team
op 5'48"
121
Denis Galimzyanov
Katusha Team
z.t
122
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
123
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
124
William Clarke
Team Leopard - Trek
z.t
125
Gianluca Maggiore
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
126
Santo Anzà
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
127
Andy Cappelle
Quick Step Cycling Team
z.t
128
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
129
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
130
Thomas Vernaeckt
Veranda's Willems - Accent
z.t
131
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet
z.t
132
Martin Pedersen (1)
Team Leopard - Trek
z.t
133
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
134
Roger Kluge
Skil - Shimano
z.t
135
Arnaud Coyot
Saur - Sojasun
z.t
136
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 7'22"
137
Arnaud Molmy
Big Mat - Auber 93
z.t
138
Sven Jodts
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 7'42"
139
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
op 17'29"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares