En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Quatre Jours de Dunkerque
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
10/05
Lesquin
Dunkerque
172.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
André Greipel
Team Columbia - High Road - HTC
3u47'02"
2
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
z.t
3
Sébastien Chavanel
Française des Jeux
z.t
4
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
5
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
6
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
7
Romain Feillu
Agritubel
z.t
8
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
9
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Anthony Ravard
Agritubel
z.t
11
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
z.t
12
Kristof Goddaert
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
13
Jimmy Casper
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
14
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
15
Matthé Pronk
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
16
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
17
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
18
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
19
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
z.t
20
Nadir Haddou
Auber '93
z.t
21
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
z.t
22
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
23
Marcel Sieberg
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
24
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
25
Jimmy Engoulvent
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
26
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
27
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
28
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
29
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
30
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
31
Roy Sentjens
Silence - Lotto
z.t
32
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
33
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Mickael Delage
Silence - Lotto
z.t
35
Vicente Reynes Mimo
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
36
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
37
Kevin De Weert
Quick Step
z.t
38
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
39
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
40
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
41
Stéphane Poulhiès
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
z.t
43
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
44
Gert Steegmans
Team Katusha
z.t
45
Michiel Elijzen
Silence - Lotto
z.t
46
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
47
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
48
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
49
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
50
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
51
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
z.t
52
David Lelay
Agritubel
z.t
53
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
54
Nicolas Jalabert
Agritubel
z.t
55
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
56
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
57
Michael Morkov
Team Saxo Bank
z.t
58
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Gregory Henderson
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
60
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
z.t
61
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
62
Brice Feillu
Agritubel
z.t
63
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
64
Gert Dockx
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
65
Maarten Neyens
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
66
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
67
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
69
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Koen Barbé
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
71
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
72
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
73
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
75
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
z.t
76
Julien El Fares
Cofidis
z.t
77
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
78
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
79
Stijn Joseph
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
80
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
81
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
82
Jonathan Bellis
Team Saxo Bank
z.t
83
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
84
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
85
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
z.t
86
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Bart Vanheule
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
88
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
89
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
90
Bastien Delrot
Roubaix Lille Metropole
z.t
91
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
92
Florian Guillou
Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
z.t
94
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
95
David Boucher
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
96
Maxime Mederel
Auber '93
z.t
97
Romain Villa
Cofidis
z.t
98
Marlon Alirio Perez Arango
Caisse d'Epargne
z.t
99
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
100
Damien Monier
Cofidis
z.t
101
Florian Morizot
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
102
Romain Matheou
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
103
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
z.t
104
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
op 22"
105
Pierre Cazaux
Roubaix Lille Metropole
z.t
106
Cédric Pineau
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
108
Tony Gallopin
Auber '93
op 51"
109
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
110
Rob Peeters
Landbouwkrediet - Colnago
op 1'11"
111
Paul Moucheraud
Roubaix Lille Metropole
op 1'16"
112
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
op 1'23"
113
Jonathan Thiré
Auber '93
op 4'48"
Adam Hansen
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Jean Marc Marino
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
DNF
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
DNS
Florian Vachon
Roubaix Lille Metropole
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares