En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
23/08
Brides-les-Bains
Méribel
23.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alexander Evans
SEG Racing Academy
1u05'39"
2
Michel Ries
Kometa Cycling Team
op 12"
3
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
op 24"
4
Matteo Jorgenson
Ag2r - La Mondiale
op 36"
5
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
op 42"
6
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 1'04"
7
Jon Agirre Egaña
op 1'23"
8
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
op 1'25"
9
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
op 1'28"
10
Nicolas Prodhomme
op 1'40"
11
Jefferson Albeiro Cepeda
Ecuador
op 1'47"
12
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 2'00"
13
Iñigo Elosegui Momeñe
op 2'25"
14
Samuele Battistella
Dimension Data for Qhubeka
op 2'37"
15
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 2'55"
16
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'01"
17
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
op 3'30"
18
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
19
Gage Hecht
Aevolo
op 3'46"
20
Henok Mulubrhan
op 3'53"
21
Joel Suter
Akros - Thömus
op 3'59"
22
Jacques Lebreton
op 4'05"
23
Mauri Vansevenant
op 4'07"
24
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
op 4'29"
25
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 5'16"
26
Clement Lalba
op 5'34"
27
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
op 5'52"
28
Kristijan Hocevar
Slovenia
op 5'55"
29
Morten Hulgaard
Team ColoQuick
op 6'09"
30
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
31
Wilson Steven Haro
Movistar Team Ecuador
op 6'17"
32
Harold Martin Lopez Granizo
Movistar Team Ecuador
op 6'20"
33
Jocelyn Guillot
op 6'24"
34
Alan Boileau
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
35
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
36
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
op 6'30"
37
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
op 6'33"
38
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
op 6'36"
39
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 6'58"
40
Santiago Montenegro
Movistar Team Ecuador
z.t
41
Antoine Debons
IAM Excelsior
op 7'24"
42
Stuart Balfour
op 7'40"
43
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 7'53"
44
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 8'25"
45
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 8'27"
46
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
op 8'29"
47
Maxime Agut
op 8'33"
48
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 8'41"
49
Adam Roberge
Elevate - KHS Pro Cycling
op 8'42"
50
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 8'46"
51
Ben Healy
Team Wiggins Le Col
op 9'02"
52
Laurent Gervais
Aevolo
op 9'08"
53
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 9'12"
54
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Movistar Team Ecuador
op 9'15"
55
Jose Felix Parra Cuerda
op 9'16"
56
Andrea Bagioli
Team Colpack
z.t
57
Valerii Fatkullin
op 9'31"
58
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
op 9'34"
59
Petr Kelemen
op 9'37"
60
Alfred Wright
CCC Team
op 9'39"
61
Jacob Hindsgaul Madsen
Team ColoQuick
op 9'41"
62
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 9'50"
63
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 9'53"
64
Stan Van Tricht
z.t
65
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
op 9'55"
66
Guilherme Mota
op 9'57"
67
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 10'02"
68
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
op 10'46"
69
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
op 10'49"
70
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 10'54"
71
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
72
Maxime Weyrich
z.t
73
Aurélien Doleatto
Team Arkéa- Samsic
op 11'07"
74
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
z.t
75
Yahor Shpakouski
op 11'09"
76
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
op 11'32"
77
Moran Vermeulen
op 11'35"
78
Nickolas Zukowsky
Floyd's Pro Cycling
op 11'39"
79
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
op 11'42"
80
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
op 11'43"
81
Martin Bugge Urianstad
Uno - X Norwegian Development Team
op 11'46"
82
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
op 11'47"
83
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
84
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
z.t
85
Yacob Debesay
z.t
86
Nik Cemazar
op 11'50"
87
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
88
Ben Katerberg
Development Team Sunweb
op 11'55"
89
Lance Haidet
Aevolo
op 12'14"
90
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 12'18"
91
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
op 12'26"
92
Mikhail Fokin
op 12'32"
93
Louis Louvet
op 12'36"
94
Niklas Markl
Development Team Sunweb
op 12'44"
95
Jaka Primozic
op 12'46"
96
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 12'48"
97
Quentin Rossini
op 12'51"
98
Robert Scott
Team Wiggins Le Col
op 13'01"
99
Biniam Girmay Hailu
z.t
100
Nils Eekhoff
Team Sunweb
op 13'04"
101
Vojtech Sedlacek
op 13'18"
102
Gonçalo Carvalho
op 14'06"
103
Riley Sheehan
Aevolo
op 14'08"
104
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 14'24"
105
Eric Voigt
op 14'30"
106
Jens Reynders
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 14'36"
107
Francisco Campos
W52/FC Porto
op 14'44"
108
Nicholas White
Unisa - Australia
op 14'50"
109
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
op 15'24"
110
Daragh O'Mahony
op 15'50"
111
Dzianis Marchuk
op 16'19"
112
Ádám Kristóf Karl
op 17'50"
113
Alessandro Covi
Team Colpack
op 18'17"
114
Jim Brown
op 18'25"
115
Balazs Vas
op 18'53"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares