En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
22/08
Grésy-sur-Isere
La Giettaz
103.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
2u52'32"
2
Mauri Vansevenant
z.t
3
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
op 18"
4
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 35"
5
Samuele Battistella
Dimension Data for Qhubeka
op 2'05"
6
Matteo Jorgenson
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
z.t
8
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
10
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
11
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
12
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
13
Michel Ries
Kometa Cycling Team
z.t
14
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
15
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 2'16"
16
Jacob Hindsgaul Madsen
Team ColoQuick
op 3'24"
17
Iñigo Elosegui Momeñe
op 3'47"
18
Jacques Lebreton
op 3'55"
19
Wilson Steven Haro
Movistar Team Ecuador
op 4'21"
20
Jefferson Albeiro Cepeda
Ecuador
z.t
21
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 5'32"
22
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ CT
z.t
23
Jon Agirre Egaña
op 6'03"
24
Barnabas Peak
Mitchelton - Scott
op 6'50"
25
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
z.t
26
Gonçalo Carvalho
op 6'58"
27
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Movistar Team Ecuador
z.t
28
Joel Suter
Akros - Thömus
op 8'46"
29
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
op 11'16"
30
Laurent Gervais
Aevolo
op 11'17"
31
Henok Mulubrhan
z.t
32
Kristijan Hocevar
Slovenia
z.t
33
Nicolas Prodhomme
z.t
34
Valerii Fatkullin
op 12'13"
35
Alexander Evans
SEG Racing Academy
op 13'13"
36
Ben Healy
Team Wiggins Le Col
op 13'36"
37
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
38
Harold Martin Lopez Granizo
Movistar Team Ecuador
z.t
39
Jocelyn Guillot
z.t
40
Clement Lalba
z.t
41
Alan Boileau
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
42
Biniam Girmay Hailu
z.t
43
Santiago Montenegro
Movistar Team Ecuador
z.t
44
Morten Hulgaard
Team ColoQuick
z.t
45
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
46
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
47
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
48
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
49
Robert Scott
Team Wiggins Le Col
op 15'56"
50
Johan Jacobs
Lotto - Soudal U23
z.t
51
Petr Kelemen
z.t
52
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
53
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
54
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
55
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
z.t
56
Stan Van Tricht
z.t
57
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
58
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
59
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
60
Stuart Balfour
z.t
61
Jose Felix Parra Cuerda
z.t
62
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
z.t
63
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
64
Quentin Rossini
z.t
65
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
66
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 17'17"
67
Gage Hecht
Aevolo
op 17'43"
68
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
op 19'12"
69
Nils Eekhoff
Team Sunweb
z.t
70
Louis Louvet
op 19'46"
71
Juan Diego Alba Bolivar
Coldeportes Zenu
op 19'59"
72
Andrea Bagioli
Team Colpack
z.t
73
Yahor Shpakouski
op 20'05"
74
Moran Vermeulen
op 20'59"
75
Jorge Magelhaes
W52/FC Porto
z.t
76
Nicholas White
Unisa - Australia
op 21'32"
77
Maxime Weyrich
z.t
78
Ádám Kristóf Karl
z.t
79
Aurélien Doleatto
Team Arkéa- Samsic
z.t
80
Dzianis Marchuk
z.t
81
Maxime Agut
z.t
82
Jaka Primozic
z.t
83
Adam Roberge
Elevate - KHS Pro Cycling
z.t
84
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
85
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
z.t
86
Alfred Wright
CCC Team
z.t
87
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
88
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
89
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
90
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
91
Johan Price-Pejtersen
Team ColoQuick
z.t
92
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
93
Nickolas Zukowsky
Floyd's Pro Cycling
z.t
94
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
z.t
95
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
z.t
96
Jens Reynders
Wallonie-Bruxelles Development Team
op 23'13"
97
Martin Bugge Urianstad
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
98
Riley Sheehan
Aevolo
z.t
99
Daragh O'Mahony
op 23'31"
100
Eric Voigt
z.t
101
Francisco Campos
W52/FC Porto
z.t
102
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
103
Yacob Debesay
op 25'42"
104
Jim Brown
op 26'40"
105
Vojtech Sedlacek
z.t
106
Ben Katerberg
Development Team Sunweb
op 26'57"
107
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
op 27'06"
108
Nik Cemazar
op 27'09"
109
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 27'55"
110
Lance Haidet
Aevolo
op 28'42"
111
Mikhail Fokin
z.t
112
Ludvik Aspelund Holstad
Joker BMI
op 29'11"
113
Guilherme Mota
op 29'33"
114
Alessandro Covi
Team Colpack
op 29'41"
115
Balazs Vas
op 29'55"
Thomas Acosta
DNF
Michael Hernandez
Aevolo
DNF
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Imad Sekkak
DNF
Tom Pidcock
Team Wiggins Le Col
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares