En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
23/08
Moûtiers
Méribel
34.6 km
Result
Standings
1
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
1u10'12"
2
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
3
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
4
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 14"
5
Alejandro Osorio Carvajal
Gw Shimano
op 16"
6
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 18"
9
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
10
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
11
Gino Mäder
op 20"
12
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 26"
13
Samuele Battistella
op 37"
14
Mark Donovan
Team Sky
op 58"
15
Felix Gall
Development Team Sunweb
op 1'07"
16
Franklin Archibold
op 1'09"
17
Andrea Bagioli
op 1'10"
18
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
op 1'15"
19
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
20
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
op 1'21"
21
Hafetab Weldu
Dimension Data for Qhubeka
z.t
22
Robert Stannard
Mitchelton Bikeexchange
z.t
23
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
op 1'23"
24
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Alessandro Monaco
op 1'25"
26
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
27
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
28
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'28"
29
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
op 1'38"
30
Tiago Antunes
op 1'58"
31
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 2'04"
32
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
op 2'08"
33
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
op 2'10"
34
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 2'11"
35
Juan Pedro Lopez Perez
op 2'20"
36
Callum Scotson
Mitchelton Bikeexchange
op 2'30"
37
Dylan Sunderland
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 2'34"
38
Viktor Verschaeve
op 2'55"
39
Harold Alfonso Tejada Canacue
EPM
op 2'59"
40
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'00"
41
Simon Guglielmi
op 3'03"
42
Kevin Geniets
z.t
43
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
44
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 3'11"
45
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 3'31"
46
Jaka Primozic
op 3'39"
47
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
op 3'43"
48
Samuel Mugisha
Dimension Data for Qhubeka
z.t
49
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 3'46"
50
Max Kanter
Team Sunweb
op 4'03"
51
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
52
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
op 4'07"
53
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 4'13"
54
Marlon Gaillard
Direct Energie
op 4'17"
55
Marcelo Salvador
op 4'22"
56
Antonio Barac
op 4'54"
57
Adam Hartley
op 4'57"
58
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 5'17"
59
Dimitri Bussard
op 5'37"
60
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
op 5'42"
61
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
62
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
63
Barnabas Peak
z.t
64
Tyler Stites
Aevolo
z.t
65
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
66
Clément Didier
op 5'53"
67
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
op 6'01"
68
Santiago Montenegro
Team Ecuador
op 6'03"
69
Alan Riou
op 6'11"
70
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
71
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
72
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
73
Piotr Pekala
op 6'31"
74
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
75
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
76
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
op 6'37"
77
Jake Stewart
z.t
78
Stephen Williams
Bahrein - Merida
op 6'40"
79
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 7'09"
80
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
op 7'14"
81
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
op 7'35"
82
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
83
Jefferson Albeiro Cepeda
Team Ecuador
z.t
84
Daniel Munoz Giraldo
EPM
op 7'48"
85
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
86
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
87
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
op 7'53"
88
Florian Kierner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
89
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
90
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
91
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
92
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
93
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
94
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
95
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
z.t
96
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
z.t
97
Dmitrii Markov
z.t
98
Sven Burger
Tirol Cycling Team
z.t
99
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
100
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
101
Thomas Champion
z.t
102
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
103
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
104
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
105
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
106
Emile Brenans
op 8'09"
107
Thomas Denis
op 8'13"
108
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
op 8'15"
109
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
op 8'38"
110
Nik Cemazar
op 8'39"
111
Leo Boileau
op 9'23"
112
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
113
Darragh O'Mahony
op 9'29"
114
Daire Feeley
z.t
115
Szymon Tracz
One Pro Cycling
op 9'39"
116
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
117
Joris Vincent
op 9'43"
118
Masaki Yamamoto
Kinan Cycling Team
op 9'45"
119
Anton Popov
op 10'34"
120
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
z.t
121
Emilien Jeannière
z.t
122
Antoine Debons
op 10'40"
123
Matthew Teggart
Team Wiggins
op 10'46"
124
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
125
Ayumu Watanabe
op 11'30"
126
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
op 11'47"
127
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
128
Valentin Bricaud
op 12'53"
129
Romain Guillot
z.t
130
Alberto Dainese
op 13'22"
131
Matthew Gibson
JLT Condor
op 13'24"
132
Jordan Antony Cardenas Villavicencio
z.t
133
David Villareal
z.t
134
Florian Dufour
op 13'37"
135
Kakeru Omae
op 13'41"
136
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
op 14'01"
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
DNF
Joab Schneiter
DNS
Tegsh-Bayar Batsaikhan
OTL
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
OTL
Théo Menant
OTL
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
OTL
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares