En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
19/08
Le Lude
Châteaudun
170.8 km
Result
Standings
1
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
3u39'16"
2
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
3
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
op 5"
4
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
5
Max Kanter
Team Sunweb
op 7"
6
Robert Stannard
Mitchelton Bikeexchange
z.t
7
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
8
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
z.t
9
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
10
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
11
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
12
Alberto Dainese
z.t
13
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
14
Matthew Teggart
Team Wiggins
z.t
15
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
z.t
16
Barnabas Peak
op 12"
17
Kevin Geniets
z.t
18
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
19
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
20
Viktor Verschaeve
z.t
21
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
22
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
23
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
24
Mark Donovan
Team Sky
z.t
25
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
26
Emilien Jeannière
z.t
27
Jake Stewart
z.t
28
Alan Riou
z.t
29
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
30
Andrea Bagioli
z.t
31
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
32
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Romain Guillot
z.t
34
Daire Feeley
z.t
35
Tiago Antunes
z.t
36
Jaka Primozic
z.t
37
Florian Kierner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
38
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
39
Sven Burger
Tirol Cycling Team
z.t
40
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
z.t
41
Antonio Barac
z.t
42
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
43
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
z.t
44
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
45
Samuele Battistella
z.t
46
Joab Schneiter
z.t
47
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
48
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
50
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
51
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
52
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
53
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
54
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
55
Alessandro Covi
z.t
56
Dylan Sunderland
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
57
Szymon Tracz
One Pro Cycling
z.t
58
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
59
Franklin Archibold
z.t
60
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Piotr Pekala
z.t
62
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
63
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
64
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
65
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
66
Dimitri Bussard
z.t
67
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
68
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
69
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
70
Alejandro Osorio Carvajal
Gw Shimano
z.t
71
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
72
Tyler Stites
Aevolo
z.t
73
Stephen Williams
Bahrein - Merida
z.t
74
Gino Mäder
z.t
75
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
76
Daniel Munoz Giraldo
EPM
z.t
77
Hafetab Weldu
Dimension Data for Qhubeka
z.t
78
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
79
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
z.t
80
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
81
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
82
Kakeru Omae
z.t
83
Thomas Champion
z.t
84
Alessandro Monaco
z.t
85
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
z.t
86
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
87
Juan Pedro Lopez Perez
z.t
88
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Adam Hartley
z.t
90
David Villareal
z.t
91
Jefferson Albeiro Cepeda
Team Ecuador
z.t
92
Marcelo Salvador
z.t
93
Callum Scotson
Mitchelton Bikeexchange
z.t
94
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
95
Harold Alfonso Tejada Canacue
EPM
z.t
96
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
z.t
97
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
98
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
99
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
100
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
101
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
102
Santiago Montenegro
Team Ecuador
z.t
103
Simon Guglielmi
z.t
104
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
105
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
z.t
106
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 40"
107
Antoine Debons
z.t
108
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
109
Leo Boileau
op 46"
110
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
111
Thomas Denis
z.t
112
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
113
Rasmus Tiller
Joker Icopal
op 51"
114
Théo Menant
z.t
115
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
116
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
117
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
op 57"
118
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
119
Valentin Bricaud
op 1'01"
120
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
121
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
op 1'05"
122
Matthew Gibson
JLT Condor
op 1'12"
123
Florian Dufour
op 1'13"
124
David Gonzalez Lopez
op 1'43"
125
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
op 1'54"
126
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
op 2'31"
127
Clément Didier
op 3'09"
128
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
op 4'31"
129
Emile Brenans
op 5'13"
130
Samuel Mugisha
Dimension Data for Qhubeka
op 5'15"
131
Masaki Yamamoto
Kinan Cycling Team
op 5'19"
132
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
133
Shoi Matsuda
op 5'22"
134
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 5'23"
135
Anton Popov
z.t
136
Ayumu Watanabe
z.t
137
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 6'17"
138
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
op 7'23"
139
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
op 7'46"
140
Nik Cemazar
op 11'29"
141
Jordan Antony Cardenas Villavicencio
op 12'19"
142
Joris Vincent
op 12'51"
143
Darragh O'Mahony
z.t
144
Dmitrii Markov
op 18'02"
145
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
op 18'31"
146
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
op 22'08"
147
Daniel Tulett
op 29'51"
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Samuel Hakiruwizeye
DNF
Masahiro Ishigami
DNF
Eric Manizabayo
DNF
Didier Munyaneza
DNF
Kento Omachi
DNF
Jean Paul René Ukiniwabo
DNF
James Whelan
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares