En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
18/08
Dréfféac
Chateaubriant
144.2 km
Result
Standings
1
Alan Riou
3u11'43"
2
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
op 1"
3
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
4
Alberto Dainese
op 2'16"
5
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
6
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
7
Robert Stannard
Mitchelton Bikeexchange
z.t
8
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
10
Théo Menant
z.t
11
Simon Guglielmi
z.t
12
David Gonzalez Lopez
z.t
13
Jake Stewart
z.t
14
Kevin Geniets
z.t
15
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
16
Daniel Tulett
z.t
17
Masaki Yamamoto
Kinan Cycling Team
z.t
18
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
19
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
20
Samuele Battistella
z.t
21
Joab Schneiter
z.t
22
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
23
Barnabas Peak
z.t
24
Romain Guillot
z.t
25
Masahiro Ishigami
z.t
26
Matthew Teggart
Team Wiggins
z.t
27
Brandon McNulty
Rally Cycling
z.t
28
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
29
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Mark Downey
Team Wiggins
z.t
31
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
32
Marc Hirschi
Development Team Sunweb
z.t
33
Mark Donovan
Team Sky
z.t
34
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
z.t
35
Jaka Primozic
z.t
36
Emilien Jeannière
z.t
37
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
z.t
38
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
39
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
41
Andrea Bagioli
z.t
42
Alejandro Osorio Carvajal
Gw Shimano
z.t
43
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
44
Antonio Barac
z.t
45
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
46
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
47
Dylan Sunderland
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
48
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
49
Tiago Antunes
z.t
50
Sven Burger
Tirol Cycling Team
z.t
51
Daniel Munoz Giraldo
EPM
z.t
52
Clément Champoussin
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Stephen Williams
Bahrein - Merida
z.t
54
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
55
Edoardo Affini
SEG Racing Academy
z.t
56
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
57
Viktor Verschaeve
z.t
58
Daire Feeley
z.t
59
Tegsh-Bayar Batsaikhan
z.t
60
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
61
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
62
Alessandro Covi
z.t
63
Samuel Jenner
Mitchelton Bikeexchange
z.t
64
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
65
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
67
Marcelo Salvador
z.t
68
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
69
Brent Van Moer
Lotto - Soudal
z.t
70
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
71
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
72
Mikkel Froelich Honoré
Quick Step Floors
z.t
73
Piotr Pekala
z.t
74
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
75
Johannes Schinnagel
Bora - HansGrohe
z.t
76
Florian Stork
Development Team Sunweb
z.t
77
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
78
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
79
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
z.t
80
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
81
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
82
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
83
Gino Mäder
z.t
84
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
85
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
86
Franklin Archibold
z.t
87
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
88
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
89
Dimitri Bussard
z.t
90
Dmitrii Markov
z.t
91
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
92
Adam Hartley
z.t
93
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
94
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
95
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
96
Wilson Steven Haro
Team Ecuador
z.t
97
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
98
Szymon Tracz
One Pro Cycling
z.t
99
Juan Pedro Lopez Perez
z.t
100
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
101
Hafetab Weldu
Dimension Data for Qhubeka
z.t
102
Jonas Vingegaard
Team Coloquick
z.t
103
Florian Kierner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
104
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
105
Florian Dufour
z.t
106
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
107
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
108
Alessandro Monaco
z.t
109
Anton Popov
z.t
110
Michael O'Loughlin
Team Wiggins
z.t
111
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
112
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
z.t
113
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
z.t
114
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
115
Callum Scotson
Mitchelton Bikeexchange
z.t
116
Valentin Bricaud
z.t
117
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
118
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
119
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
120
Darragh O'Mahony
z.t
121
Antoine Debons
z.t
122
Thomas Champion
z.t
123
Thymen Arensman
SEG Racing Academy
z.t
124
James Whelan
Drapac Ef P/B Cannondale Holistic Development Team
z.t
125
Matthew Gibson
JLT Condor
z.t
126
Santiago Montenegro
Team Ecuador
op 2'30"
127
Jefferson Albeiro Cepeda
Team Ecuador
op 2'31"
128
Ayumu Watanabe
z.t
129
Emile Brenans
op 2'40"
130
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Ecuador
z.t
131
Leo Boileau
op 2'43"
132
Kaden Groves
St George Continental Cycling Team
op 2'48"
133
Kakeru Omae
op 3'28"
134
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 3'44"
135
Nik Cemazar
op 6'01"
136
Joris Vincent
op 7'05"
137
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
138
Jordan Antony Cardenas Villavicencio
op 7'20"
139
Tyler Stites
Aevolo
z.t
140
Clément Didier
op 8'11"
141
David Villareal
z.t
142
Shoi Matsuda
z.t
143
Didier Munyaneza
z.t
144
Kento Omachi
z.t
145
Harold Alfonso Tejada Canacue
EPM
z.t
146
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
147
Thomas Denis
op 12'02"
148
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
op 16'13"
149
Marceli Boguslawski
Wibatech Merx 7R
op 17'05"
150
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
151
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
152
Samuel Hakiruwizeye
op 17'20"
153
Eric Manizabayo
op 18'11"
154
Samuel Mugisha
Dimension Data for Qhubeka
z.t
155
Jean Paul René Ukiniwabo
op 19'39"
Patrick Gamper
Polartec Kometa
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares