En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
27/08
Saint-Michel-de-Maurienne
Saint-Sorlin-d'Arves
72 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
2u25'00"
2
Lucas Hamilton
Unisa - Australie
op 9"
3
David Gaudu
FDJ
op 16"
4
Adrien Costa
Etixx - Quick Step
op 19"
5
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
6
Michael Storer
Unisa - Australie
op 24"
7
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 48"
8
Léo Vincent
FDJ
op 1'19"
9
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'22"
10
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
z.t
11
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
op 1'25"
12
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 1'58"
13
Kilian Frankiny
BMC Development Team
op 2'10"
14
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
z.t
15
Aurelien Paret-Peintre
op 3'20"
16
Lennard Kämna
Stölting Service Group
op 3'31"
17
Michal Schlegel
Klein Constantia
op 3'34"
18
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
z.t
19
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
20
Nans Peters
op 4'39"
21
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
op 5'14"
22
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 5'20"
23
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
z.t
24
Niklas Eg
Team Trefor
op 6'24"
25
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
op 6'25"
26
Valentin Madouas
op 7'02"
27
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
28
Matteo Fabbro
op 7'04"
29
Caio Godoy Ormenese
op 7'15"
30
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
op 8'46"
31
Abderrahim Zahiri
op 9'10"
32
Jokin Etxabe
op 9'40"
33
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Trefor
z.t
34
Nikolay Cherkasov
op 9'58"
35
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 10'06"
36
Ole Forfang
Team Joker
op 10'31"
37
Nickolas Dlamini
Dimension Data for Qhubeka
op 10'38"
38
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 10'44"
39
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
op 10'47"
40
Patrick Müller
BMC Development Team
op 10'52"
41
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 11'38"
42
Anders Skaarseth
Team Joker
op 11'43"
43
Robin Christofer Jurado Lopez
op 11'50"
44
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
45
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
op 12'15"
46
Nicholas Schultz
ORICA BikeExchange
op 13'13"
47
Vincenzo Albanese
op 13'39"
48
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
op 14'44"
49
Evgeny Zotov
op 15'17"
50
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
op 21"
51
Mohcine Elkouraji
op 17'02"
52
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
op 17'15"
53
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
op 17'16"
54
Martin Schäppi
BMC Development Team
op 17'18"
55
Gian Friesecke
z.t
56
Sergey Rozin
op 17'20"
57
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
58
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant Scatto U23
z.t
59
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
op 19'43"
61
Benjamin Declercq
op 20'02"
62
Piotr Konwa
z.t
63
David Per
Adria Mobil
z.t
64
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
z.t
65
James Knox
Team Wiggins
z.t
66
Juan Antonio Lopez-Cozar
z.t
67
Aleksander Vlasov
op 20'21"
68
William Barta
Axeon - Hagens Berman
z.t
69
Logan Owen
Axeon - Hagens Berman
z.t
70
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 20'35"
71
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
72
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
op 22'02"
73
Ryan Gibbons
Dimension Data
z.t
74
Sepp Kuss
Rally Cycling
z.t
75
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
76
Marek Sipos
SKC Tufo Prostejov
op 22'30"
77
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
op 25'03"
78
Iván Ramiro Sosa
z.t
79
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
z.t
80
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
81
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
82
Ivan Garcia Cortina
Etixx - Quick Step
z.t
83
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
84
Gabriel Cullaigh
z.t
85
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
z.t
86
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
87
Gonzalo Serrano
z.t
88
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
z.t
89
Jonathan Dibben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
90
Jasper de Laat
z.t
91
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
92
Vladimir Tsoy
Astana City
z.t
93
Matic Groselj
z.t
94
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
z.t
95
Filippo Ganna
op 25'56"
96
Simone Consonni
z.t
97
Matthias Reutimann
z.t
98
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
op 26'05"
99
Jan Kovar
Whirlpool - Author
op 26'59"
100
German Nicolas Tivani Perez
op 27'08"
101
Mounir Makhchoun
op 27'24"
102
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 27'32"
103
El Mehdi Chokri
op 28'55"
104
Jhon Anderson Rodriguez
EPM Tigo - Une Area Metropolitana
z.t
105
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
z.t
106
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
Antonio Barac
DNF
Adam Sekanina
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares