En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
20/08
Le Puy-en-Velay
Veauche
139.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Vincenzo Albanese
3u01'09"
2
Amund Groendahl Jansen
Team Joker
z.t
3
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
z.t
4
Tao Geoghegan Hart
Axeon - Hagens Berman
z.t
5
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
op 4"
6
Pascal Ackermann
Rad-Net Rose Team
op 50"
7
Kristoffer Halvorsen
Team Joker
z.t
8
Ivan Garcia Cortina
Etixx - Quick Step
z.t
9
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Joris Nieuwenhuis
Rabobank Development Team
z.t
11
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
12
Dusan Rajovic
z.t
13
Przemyslaw Kasperkiewicz
Klein Constantia
z.t
14
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
z.t
15
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
16
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
17
David Gaudu
FDJ
z.t
18
Matteo Fabbro
z.t
19
Léo Vincent
FDJ
z.t
20
Galym Akhmetov
Astana City
z.t
21
Aurelien Paret-Peintre
z.t
22
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
z.t
23
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant Scatto U23
z.t
24
Lucas Hamilton
Unisa - Australie
z.t
25
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
26
Giovanni Carboni
Unieuro Wilier
z.t
27
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Benjamin Declercq
z.t
29
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
30
Logan Owen
Axeon - Hagens Berman
z.t
31
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
32
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
33
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
34
El Mehdi Chokri
z.t
35
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
36
Anders Skaarseth
Team Joker
z.t
37
Valentin Madouas
z.t
38
Jasper de Laat
z.t
39
Ryan Gibbons
Dimension Data
z.t
40
Mohcine Elkouraji
z.t
41
Mateusz Grabis
z.t
42
Ole Forfang
Team Joker
z.t
43
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
op 1'00"
44
Pavel Sivakov
BMC Development Team
z.t
45
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
46
Jhon Anderson Rodriguez
EPM Tigo - Une Area Metropolitana
z.t
47
Piotr Konwa
z.t
48
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
49
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Yuri Kobashi
Shimano Racing Team
z.t
51
Adrien Costa
Etixx - Quick Step
z.t
52
Patrick Müller
BMC Development Team
z.t
53
Niklas Eg
Team Trefor
z.t
54
Tobias Foss
z.t
55
Gonzalo Serrano
z.t
56
Michal Schlegel
Klein Constantia
z.t
57
Mads Würtz Schmidt
Team Trefor
z.t
58
Lukas Schlemmer
WSA - Greenlife
z.t
59
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
60
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
61
Gian Friesecke
z.t
62
Lukas Spengler
BMC Development Team
z.t
63
Abderrahim Zahiri
z.t
64
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
65
Nicholas Schultz
ORICA BikeExchange
z.t
66
Michael Carbel Svendgaard
Stölting Service Group
z.t
67
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
z.t
68
Marcel Neuhauser
Tirol Cycling Team
z.t
69
James Knox
Team Wiggins
z.t
70
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
71
Steff Cras
Lotto - Soudal U23
z.t
72
Maxim Satlikov
Astana City
z.t
73
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
74
Caio Godoy Ormenese
z.t
75
Mounir Makhchoun
z.t
76
Jokin Etxabe
z.t
77
Lennard Kämna
Stölting Service Group
z.t
78
Scott Davies
Team Wiggins
z.t
79
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
z.t
80
William Barta
Axeon - Hagens Berman
z.t
81
Adam Sekanina
z.t
82
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
z.t
83
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
z.t
84
Iván Ramiro Sosa
z.t
85
Nikolay Cherkasov
z.t
86
Maximilian Schachmann
Klein Constantia
z.t
87
Neilson Powless
Axeon - Hagens Berman
z.t
88
Geoffrey Curran
Axeon - Hagens Berman
z.t
89
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
90
David Per
Adria Mobil
z.t
91
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
92
Michael Storer
Unisa - Australie
z.t
93
Matthias Reutimann
z.t
94
Markus Freiberger
Tirol Cycling Team
z.t
95
Takuma Akita
Shimano Racing Team
z.t
96
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
97
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
98
Kilian Frankiny
BMC Development Team
z.t
99
Jai Hindley
Attaque Team Gusto
z.t
100
Aleksander Vlasov
z.t
101
Tom Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
102
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
103
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
104
Jhonnatan Manuel Narvaez
Klein Constantia
z.t
105
Andreas Walzel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
106
Nans Peters
z.t
107
Martin Schäppi
BMC Development Team
z.t
108
Michael Kukrle
Whirlpool - Author
z.t
109
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini
z.t
110
Samuel Jenner
z.t
111
Stefan De Bod
Dimension Data for Qhubeka
z.t
112
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
z.t
113
Takeaki Amezawa
z.t
114
Filippo Ganna
op 1'16"
115
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
116
Evgeny Zotov
op 1'18"
117
Daniel Fitter
op 1'22"
118
Marek Sipos
SKC Tufo Prostejov
op 1'23"
119
Gabriel Cullaigh
op 1'24"
120
Ziga Rucigaj
Radenska - Ljubljana
z.t
121
Rei Onodera
Utsunomia Blitzen
op 1'29"
122
Grigoriy Shtein
Astana City
op 1'51"
123
Antonio Barac
op 1'52"
124
Matic Groselj
op 1'53"
125
Jonathan Dibben
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 2'07"
126
Nickolas Dlamini
Dimension Data for Qhubeka
op 2'12"
127
Simone Consonni
op 2'14"
128
Juan Antonio Lopez-Cozar
op 1'00"
129
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Trefor
op 3'03"
130
Morne Van Niekerk
op 3'42"
131
Jan Kovar
Whirlpool - Author
z.t
132
Masahiro Ishigami
op 3'43"
133
Sandro Dostert
op 4'13"
134
Amine Ahmed Galdoune
op 4'26"
135
Vladimir Tsoy
Astana City
op 4'48"
136
Ivan Venter
z.t
137
German Nicolas Tivani Perez
op 6'39"
138
Trond Hakon Trondsen
Team Sparenbanken Sor
op 6'46"
139
Sepp Kuss
Rally Cycling
op 25'05"
140
Sergey Rozin
z.t
Nicol Carstens
DNF
Nathan Draper
DNF
Ilyass Rabihi
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares