En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
29/08
Saint-Michel-de-Maurienne
Les Bottières
94 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Matvey Mamykin
Itera-Katusha
3u01'29"
2
Jack Haig
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Marc Soler
Movistar Team
op 12"
4
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
op 55"
5
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
6
Giulio Ciccone
op 1'51"
7
Simone Petilli
Uniero Wilier
z.t
8
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
op 2'38"
9
Sindre Skjoestad Lunke
Team Joker
op 3'54"
10
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 4'27"
11
Daniel Felipe Martinez
Colombia
op 4'55"
12
Guillaume Martin
op 4'58"
13
Anatolii Budiak
ISD Continental Team
op 5'03"
14
Laurens De Plus
Lotto - Soudal U23
op 5'23"
15
Lennard Kämna
Team Stölting
op 8'05"
16
Artem Nych
Rusvelo
op 9'07"
17
Domen Novak
Adria Mobil
op 11'24"
18
Koen Bouwman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 12'31"
19
Johannes Weber
Team Stuttgart
op 13'35"
20
Julen Amezqueta Moreno
SouthEast
op 14'10"
21
Ildar Arslanov
Rusvelo
op 14'42"
22
Aldemar Reyes Ortega
op 14'46"
23
Théry Schir
BMC Development Team
op 15'12"
24
Eneko Lizarralde
Murias Taldea
op 15'24"
25
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
26
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
27
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
28
Maximilian Schachmann
AWT Greenway
z.t
29
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
30
Cristian Rodriguez Martin
SouthEast
op 16'20"
31
Ruben Guerreiro
Axeon Cycling Team
op 16'46"
32
Mads Würtz Schmidt
Team Coloquick
op 17'05"
33
Benjamin Declercq
op 17'34"
34
Anders Skaarseth
Team Joker
z.t
35
Caio Godoy Ormenese
Bretagne - Séché Environnement
z.t
36
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
op 20'32"
37
Dries Van Gestel
Lotto - Soudal
op 20'50"
38
Gabriel Silva Luís Gomes
op 21'05"
39
William Barta
Axeon Cycling Team
op 21'20"
40
Rui Carvalho
op 21'47"
41
Dennis Paulus
Amplatz - BMC
op 21'56"
42
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
43
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
op 23'10"
44
Patryk Zlotowicz
op 23'59"
45
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
op 24'29"
46
Patrick Müller
BMC Development Team
op 26'11"
47
Gian Friesecke
z.t
48
Jonas Gregaard Wilsly
Team Trefor - Blue Water
op 26'47"
49
Colin Joyce
op 27'28"
50
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
op 28'09"
51
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
z.t
52
Nicholas Schultz
z.t
53
Daniel Hoelgaard
Team Joker
z.t
54
Arakdiusz Owsian
Activejet Team
z.t
55
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
56
Fabian Lienhard
z.t
57
Fernando Barcelo Aragon
z.t
58
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
z.t
59
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
z.t
60
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
z.t
61
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Boavista
z.t
62
Nikolay Cherkasov
z.t
63
Josten Vaidem
z.t
64
Mark Padun
z.t
65
Gasper Katrasnik
z.t
66
German Enrique Chaves Torres
z.t
67
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
68
David Per
Adria Mobil
z.t
69
Imanol Estévez Salas
Murias Taldea
z.t
70
Gabriel Cullaigh
z.t
71
Anasse Ait El Abdia
z.t
72
Oliviero Troia
z.t
73
Aimé Degendt
z.t
74
Simone Consonni
z.t
75
Alex Peters
Team Sky
op 28'23"
76
Alexandre Feiteira César Martingil
op 31'35"
77
Joao Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
Elie Gesbert
FDJ
DNF
Stan Godrie
Rabobank Development Team
DNF
Fabien Grellier
DNF
Dylan Page
Roth - Skoda
DNF
Edward Ravasi
Lampre - Merida
DNF
Léo Vincent
Roubaix Lille Metropole
DNF
Denis Zhuykov
Itera-Katusha
DNF
Marlen Zmorka
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares