En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
26/08
Annemasse
Cluses
147 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mads Würtz Schmidt
Team Coloquick
3u24'21"
2
Dries Van Gestel
Lotto - Soudal
z.t
3
Anders Skaarseth
Team Joker
z.t
4
Julen Amezqueta Moreno
SouthEast
z.t
5
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
op 24"
6
Gianni Moscon
z.t
7
Fabien Grellier
z.t
8
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
9
Ruben Guerreiro
Axeon Cycling Team
z.t
10
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
11
Jack Haig
Orica-GreenEDGE
z.t
12
Laurens De Plus
Lotto - Soudal U23
z.t
13
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
14
Mark Padun
z.t
15
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
16
Johannes Weber
Team Stuttgart
z.t
17
Artem Nych
Rusvelo
z.t
18
Imanol Estévez Salas
Murias Taldea
z.t
19
Guillaume Martin
z.t
20
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
21
Jérémy Maison
z.t
22
Ildar Arslanov
Rusvelo
z.t
23
Maximilian Schachmann
AWT Greenway
z.t
24
José Luis Rodriguez
z.t
25
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
26
Léo Vincent
Roubaix Lille Metropole
z.t
27
Alex Peters
Team Sky
z.t
28
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
z.t
29
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
30
Sindre Skjoestad Lunke
Team Joker
z.t
31
Giulio Ciccone
z.t
32
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Boavista
z.t
33
Lennard Kämna
Team Stölting
z.t
34
Edward Ravasi
Lampre - Merida
z.t
35
Marc Soler
Movistar Team
z.t
36
Anatolii Budiak
ISD Continental Team
z.t
37
Simone Petilli
Uniero Wilier
z.t
38
Domen Novak
Adria Mobil
z.t
39
Daniel Felipe Martinez
Colombia
z.t
40
Oivind Lukkedal
Team Ringeriks - Kraft
z.t
41
Koen Bouwman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
42
Caio Godoy Ormenese
Bretagne - Séché Environnement
z.t
43
Joao Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
44
Théry Schir
BMC Development Team
z.t
45
Patrick Olesen
Leopard Development Team
op 49"
46
Matvey Mamykin
Itera-Katusha
z.t
47
Rui Carvalho
z.t
48
Elie Gesbert
FDJ
z.t
49
Cristian Rodriguez Martin
SouthEast
z.t
50
Benjamin Declercq
op 2'14"
51
Josten Vaidem
op 2'15"
52
Patrick Müller
BMC Development Team
z.t
53
Dennis Paulus
Amplatz - BMC
z.t
54
Aldemar Reyes Ortega
z.t
55
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
56
Fernando Barcelo Aragon
z.t
57
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
z.t
58
William Barta
Axeon Cycling Team
z.t
59
German Enrique Chaves Torres
z.t
60
Colin Joyce
z.t
61
Anasse Ait El Abdia
z.t
62
Geoffrey Curran
Axeon Cycling Team
op 2'18"
63
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
op 2'21"
64
Jonas Gregaard Wilsly
Team Trefor - Blue Water
op 2'25"
65
Arakdiusz Owsian
Activejet Team
op 3'33"
66
Alexander Kamp Egested
Team Coloquick
z.t
67
Nikolay Cherkasov
op 4'11"
68
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
op 5'33"
69
Nicholas Schultz
op 6'45"
70
Simone Consonni
z.t
71
Aimé Degendt
z.t
72
Stephen Bassett
z.t
73
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
op 8'06"
74
Tyler Williams
BMC Development Team
z.t
75
Gasper Katrasnik
z.t
76
Ziga Rucigaj
Radenska Ljubljana
z.t
77
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
78
Daniel Hoelgaard
Team Joker
z.t
79
Gabriel Silva Luís Gomes
z.t
80
Alex Clements
z.t
81
Stan Godrie
Rabobank Development Team
op 8'25"
82
Denis Zhuykov
Itera-Katusha
z.t
83
Alexander Wachter
Tirol Cycling Team
z.t
84
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
z.t
85
Stephen Williams
z.t
86
Fabian Lienhard
z.t
87
Dylan Page
Roth - Skoda
z.t
88
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
89
Gian Friesecke
z.t
90
Justin Oien
Axeon Cycling Team
z.t
91
Gabriel Cullaigh
z.t
92
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 9'39"
93
Oliviero Troia
op 11'32"
94
Marlen Zmorka
z.t
95
Nans Peters
z.t
96
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
z.t
97
Alexandre Feiteira César Martingil
z.t
98
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
z.t
99
David Per
Adria Mobil
z.t
100
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
z.t
101
Andre Eduardo Gohr
z.t
102
Eneko Lizarralde
Murias Taldea
op 15'30"
103
Christopher Lawless
Team Wiggins
z.t
104
Aksel Nommela
op 15'32"
105
Miles Scotson
z.t
106
Fernando Gaviria Rendon
Etixx - Quick Step
z.t
107
Kenneth Van Rooy
Lotto - Soudal
z.t
108
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
109
Patryk Zlotowicz
op 25'16"
110
Rodrigo Contreras Pinzon
Etixx - Quick Step
z.t
111
Adil Barbari
Groupement Sportif des Petrolier Algerie
op 31'47"
112
Silver Mäoma
op 34'07"
113
Jake Kelly
z.t
114
Rinat Udod
ISD Continental Team
z.t
115
Mark Stewart
z.t
116
Timmo Jeret
z.t
Harry Carpenter
DNF
Illya Klepikov
ISD Continental Team
DNF
Oskar Nisu
DNF
Freddy Ovett
DNF
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Mihkel Raim
DNF
Gracjan Szelag
DNF
Mathieu van der Poel
BKCP-Corendon
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares