En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
29/08
Saint-Michel-de-Maurienne
Les Bottières
94 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marc Soler
Movistar Team
24u58'14"
2
Jack Haig
Orica-GreenEDGE
op 1'09"
3
Matvey Mamykin
Itera-Katusha
op 2'50"
4
Sam Oomen
Rabobank Development Team
op 3'18"
5
Simone Petilli
Uniero Wilier
op 3'23"
6
Giulio Ciccone
op 3'56"
7
Sindre Skjoestad Lunke
Team Joker
op 5'12"
8
Laurens De Plus
Lotto - Soudal U23
op 6'12"
9
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 6'56"
10
Guillaume Martin
op 7'25"
11
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
op 9'29"
12
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
op 10'56"
13
Daniel Felipe Martinez
Colombia
op 11'22"
14
Anatolii Budiak
ISD Continental Team
op 12'58"
15
Domen Novak
Adria Mobil
op 17'53"
16
Ruben Guerreiro
Axeon Cycling Team
op 19'19"
17
Ildar Arslanov
Rusvelo
op 20'41"
18
Anders Skaarseth
Team Joker
op 20'49"
19
Johannes Weber
Team Stuttgart
op 20'53"
20
Odd Christian Eiking
Team Joker
op 22'47"
21
Maximilian Schachmann
AWT Greenway
op 25'46"
22
Caio Godoy Ormenese
Bretagne - Séché Environnement
op 27'34"
23
Patrick Olesen
Leopard Development Team
op 28'59"
24
Lennard Kämna
Team Stölting
op 29'11"
25
Artem Nych
Rusvelo
op 30'58"
26
Rui Carvalho
op 36'33"
27
Koen Bouwman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 37'11"
28
Cristian Rodriguez Martin
SouthEast
op 39'03"
29
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
op 41'52"
30
Mads Würtz Schmidt
Team Coloquick
op 43'17"
31
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
op 45'01"
32
Anasse Ait El Abdia
op 45'10"
33
Nikolay Cherkasov
op 45'21"
34
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
op 45'32"
35
Aldemar Reyes Ortega
op 48'08"
36
Benjamin Declercq
op 50'36"
37
Julen Amezqueta Moreno
SouthEast
op 50'43"
38
Alex Peters
Team Sky
op 51'24"
39
German Enrique Chaves Torres
op 52'40"
40
Nuno Bico Matos
Radio Popular - Boavista
op 56'10"
41
Joao Rodrigues
Radio Popular - Boavista
op 56'43"
42
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
op 57'26"
43
William Barta
Axeon Cycling Team
op 58'30"
44
Daniel Lehner
Team Vorarlberg
op 1u00'13"
45
Patrick Müller
BMC Development Team
op 1u00'50"
46
Dries Van Gestel
Lotto - Soudal
op 1u02'39"
47
Imanol Estévez Salas
Murias Taldea
op 1u03'24"
48
Mark Padun
op 1u03'29"
49
Théry Schir
BMC Development Team
op 1u04'14"
50
Jonas Gregaard Wilsly
Team Trefor - Blue Water
op 1u06'05"
51
Nicholas Schultz
op 1u06'35"
52
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
op 1u08'10"
53
Dennis Paulus
Amplatz - BMC
op 1u08'44"
54
Josten Vaidem
op 1u11'30"
55
Jonas Koch
Rad-Net Rose Team
op 1u13'20"
56
Arakdiusz Owsian
Activejet Team
op 1u14'33"
57
Nathan Van Hooydonck
BMC Development Team
op 1u15'16"
58
Gian Friesecke
op 1u15'40"
59
Gabriel Silva Luís Gomes
op 1u15'44"
60
Aimé Degendt
op 1u17'12"
61
Fabian Lienhard
op 1u19'50"
62
Eneko Lizarralde
Murias Taldea
op 1u19'52"
63
Jan Dieteren
Leopard Development Team
op 1u20'03"
64
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
op 1u20'23"
65
Fernando Barcelo Aragon
op 1u22'53"
66
Colin Joyce
op 1u22'58"
67
Simone Consonni
op 1u24'09"
68
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
op 1u25'55"
69
Oliviero Troia
op 1u27'18"
70
Gabriel Cullaigh
op 1u27'51"
71
Gasper Katrasnik
op 1u28'52"
72
Daniel Hoelgaard
Team Joker
op 1u29'06"
73
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
op 1u29'58"
74
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
op 1u31'32"
75
David Per
Adria Mobil
op 1u31'51"
76
Alexandre Feiteira César Martingil
op 1u36'38"
77
Patryk Zlotowicz
op 1u48'34"
Elie Gesbert
FDJ
DNF
Stan Godrie
Rabobank Development Team
DNF
Fabien Grellier
DNF
Dylan Page
Roth - Skoda
DNF
Edward Ravasi
Lampre - Merida
DNF
Léo Vincent
Roubaix Lille Metropole
DNF
Denis Zhuykov
Itera-Katusha
DNF
Marlen Zmorka
DNF
Adil Barbari
Groupement Sportif des Petrolier Algerie
DNF
Tom Bohli
BMC Racing Team
DNF
Alex Clements
DNF
Geoffrey Curran
Axeon Cycling Team
DNF
Fernando Gaviria Rendon
Etixx - Quick Step
DNF
Andre Eduardo Gohr
DNF
Robin Christofer Jurado Lopez
DNF
Alexander Kamp Egested
Team Coloquick
DNF
Jake Kelly
DNF
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
DNF
Christopher Lawless
Team Wiggins
DNF
Oivind Lukkedal
Team Ringeriks - Kraft
DNF
Justin Oien
Axeon Cycling Team
DNF
José Luis Rodriguez
DNF
Gianni Moscon
DNS
Stephen Bassett
DNF
Rodrigo Contreras Pinzon
Etixx - Quick Step
DNF
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
DNF
Timmo Jeret
DNF
Jérémy Maison
DNF
Silver Mäoma
DNF
Aksel Nommela
DNF
Nans Peters
DNF
Ziga Rucigaj
Radenska Ljubljana
DNF
Mark Stewart
DNF
Alexander Wachter
Tirol Cycling Team
DNF
Tyler Williams
BMC Development Team
DNF
Rinat Udod
ISD Continental Team
DNQ
Stephen Williams
DNQ
Miles Scotson
DNS
Kenneth Van Rooy
Lotto - Soudal
DNS
Harry Carpenter
DNF
Illya Klepikov
ISD Continental Team
DNF
Oskar Nisu
DNF
Freddy Ovett
DNF
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Mihkel Raim
DNF
Gracjan Szelag
DNF
Mathieu van der Poel
BKCP-Corendon
DNF
Timur Maleev
ISD Continental Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares