En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
30/08
Saint-Michel-de-Maurienne
La Toussuire
95.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Louis Vervaeke
Lotto - Belisol Team
3u05'44"
2
Alexander Foliforov
Itera - Katusha
op 34"
3
Aleksey Rybalkin
Lokosphinx
z.t
4
Miguel Angel López Moreno
z.t
5
Robert Power
op 37"
6
Pierre-Roger Latour
op 1'54"
7
Emanuel Buchmann
Rad-Net Rose Team
op 2'06"
8
Jérémy Maison
op 3'24"
9
Joaquim Silva
op 3'35"
10
Sam Oomen
Rabobank Development Team
op 5'51"
11
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sparebanken Sor
op 6'31"
12
Tao Geoghegan Hart
Bissell Development Team
z.t
13
Ilya Davidenok
Astana Pro Team
op 6'40"
14
Jack Haig
Avanti Cycling Team
z.t
15
Michael Gogl
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
op 6'59"
16
Ildar Arslanov
Itera - Katusha
op 7'28"
17
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
op 8'00"
18
Lukas Pöstlberger
Tirol Cycling Team
op 8'52"
19
Brayan Stiven Ramirez Chacon
op 9'05"
20
Campbell Flakemore
Avanti Cycling Team
z.t
21
Oleg Zemlyakov
Vino 4Ever
op 9'10"
22
Jeffrey Perrin
z.t
23
Ruben Guerreiro
op 9'12"
24
Silvio Herklotz
Team Stölting
op 9'57"
25
Samuel Spokes
Etixx
op 11'25"
26
Stefan Küng
BMC Development Team
z.t
27
Timo Roosen
Rabobank Development Team
op 13'12"
28
Anasse Ait El Abdia
op 13'24"
29
Domen Novak
Adria Mobil
op 13'43"
30
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
op 13'52"
31
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
op 15'16"
32
Logan Owen
Bissell Development Team
op 16'09"
33
Floris De Tier
op 16'52"
34
Matvey Mamykin
Team 21
op 16'54"
35
Viktor Okishev
Continental Team Astana
z.t
36
Przemyslaw Kasperkiewicz
Bauknecht - Author
z.t
37
Quentin Jauregui
Roubaix Lille Metropole
op 17'34"
38
Daniel Pearson
op 17'50"
39
Luka Pibernik
Radenska
op 18'12"
40
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
op 18'18"
41
Arakdiusz Owsian
Activjet Team
op 18'42"
42
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 18'52"
43
Alexey Vermeulen
BMC Development Team
z.t
44
Rafael Ferreira Reis
Banco Bic - Carmim
z.t
45
Marc Soler
z.t
46
Luka Kovacic
op 19'51"
47
Sebastian Schönberger
RC Arbö Gourmetfein Wels
op 21'25"
48
Maximilian Schachmann
Development Team Giant-Shimano
z.t
49
Christian Mager
Team Stölting
z.t
50
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Team Joker
z.t
51
Asbjørn Kragh Andersen
Christina Watches - Kuma
z.t
52
Royner Navarro
z.t
53
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
54
Maxat Ayazbayev
Astana Pro Team
op 22'48"
55
Ricardo Ferreira
Radio Popular
op 23'40"
56
Tyler Williams
BMC Development Team
op 24'05"
57
Yannick Eckmann
z.t
58
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
59
Sven Erik Bystrøm
Katusha
z.t
60
Odd Christian Eiking
Team Joker
z.t
61
Kristoffer Skjerping
Team Joker
z.t
62
Caio Godoy Ormenese
Clube Datoro de Ciclismo - Bottecchia
z.t
63
Loic Vliegen
BMC Racing Team
op 24'28"
64
Tom Bohli
BMC Development Team
op 24'38"
65
Théry Schir
z.t
66
Loic Chetout
z.t
67
Sjoerd Van Ginneken
Metec - TKH Continental Cyclingteam
z.t
68
Bartosz Warchol
z.t
69
Scott Davies
Madison Genesis
z.t
70
Alex Clements
z.t
71
Carlos Ribeiro
z.t
72
Alvaro Trueba Diego
z.t
73
Davide Martinelli
z.t
74
Gianni Moscon
z.t
75
Manuel Senni
z.t
76
Federico Zurlo
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
77
Caleb Ewan
Orica-GreenEDGE
z.t
78
Owain Doull
An Post - Chainreaction
z.t
79
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
80
Piotr Brozyna
z.t
81
Gabriel Chavanne
z.t
82
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
z.t
83
Guillaume Martin
FDJ.fr
z.t
84
Alex Kirsch
Trek Factory Racing
op 25'50"
85
Matthias Plarre
Leopard Development Team
op 27'55"
86
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
87
Gasper Katrasnik
op 29'22"
88
Rok Korosec
Radenska
z.t
89
Fabian Lienhard
z.t
90
Lukas Spengler
BMC Development Team
op 30'19"
91
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
op 30'38"
92
Robin Christofer Jurado Lopez
op 32'25"
93
Massimo Morabito
Leopard Development Team
op 33'59"
94
Carlos Ramirez
z.t
95
Fernando Gaviria Rendon
z.t
96
Rodrigo Contreras Pinzon
z.t
97
Patryk Stosz
z.t
98
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi
z.t
Derk Abel Beckeringh
Rabobank Development Team
DNF
Jakub Kaczmarek
DNF
Mads Pedersen
Cult Energy Vital Water
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares