En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
26/08
Champagnole
Saint-Vulbas
162 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Caleb Ewan
4u05'06"
2
Sondre Holst Enger
Team Plussbank
z.t
3
Julian Alaphilippe
Etixx - iHNed
z.t
4
Liam Bertazzo
z.t
5
Nicky van der Lijke
Rabobank Development Team
z.t
6
Rick Zabel
Rabobank Development Team
z.t
7
Mike Teunissen
Rabobank Development Team
z.t
8
Davide Martinelli
z.t
9
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
z.t
10
Jasper Stuyven
Bontrager Cycling Team
z.t
11
Asbjørn Kragh Andersen
Team Trefor
z.t
12
Bakhtiyar Kozhatayev
Continental Team Astana
z.t
13
Adam Yates
z.t
14
Patrick Konrad
Etixx - iHNed
z.t
15
Luka Pibernik
Radenska
z.t
16
Mykhaylo Polikarpov
z.t
17
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
18
Lukas Pöstlberger
Team Gourmetfein Simplon
z.t
19
Gabriel Chavanne
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
21
Dimitri Peyskens
z.t
22
Derk Abel Beckeringh
z.t
23
Viktor Manakov
Rusvelo
z.t
24
Toms Skujins
Rietumu - Delfin
z.t
25
Bradley Linfield
z.t
26
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
27
Stefan Küng
BMC Development Team
z.t
28
Matej Mohoric
Sava
z.t
29
Gavin Mannion
Bontrager Cycling Team
z.t
30
Kristoffer Skjerping
Joker Merida
z.t
31
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
32
Benat Txoperena Matxikote
z.t
33
Kirill Yatsevich
Helicopters
z.t
34
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
35
Dylan Teuns
Ventilair - Steria Cycling Team
z.t
36
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
z.t
37
Lukas Spengler
z.t
38
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
z.t
39
Manuel Senni
z.t
40
Jan Dieteren
Team Stölting
z.t
41
Colin Chris Stüssi
z.t
42
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Bretagne - Séché Environnement
z.t
43
Tyler Williams
BMC Development Team
z.t
44
Davide Formolo
z.t
45
Mario Gonzalez Salas
z.t
46
Jure Bitenc
Sava
z.t
47
Owain Doull
z.t
48
Jaka Bostner
Radenska
z.t
49
Fernando Orjuela Gutierrez
472 - Colombia
z.t
50
Roman Buzyle
z.t
51
Clément Chevrier
z.t
52
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
472 - Colombia
z.t
53
Ever Alexander Rivera Guerrero
472 - Colombia
z.t
54
Simon Yates
z.t
55
Alexis Gougeard
z.t
56
Tim Mikelj
Sava
z.t
57
Antonio Pedrero Lopez
z.t
58
Dylan van Baarle
Rabobank Development Team
z.t
59
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
z.t
60
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
472 - Colombia
z.t
61
Maxat Ayazbayev
Continental Team Astana
z.t
62
Adrien Chenaux
Atlas Personal - Jakroo
z.t
63
Dieter Bouvry
Etixx - iHNed
z.t
64
Roman Semyonov
Continental Team Astana
z.t
65
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Plussbank
z.t
66
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
67
Volodymyr Dzhus
ISD Continental Team
z.t
68
Magnus Cort Nielsen
Team Cult Energy
z.t
69
Gregor Muhlberger
Tirol Cycling Team
z.t
70
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
71
Michael Valgren Andersen
Team Cult Energy
z.t
72
Alexander Foliforov
Rusvelo
z.t
73
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
z.t
74
Simone Andreetta
z.t
75
Juan Ernesto Chamorro Chitan
472 - Colombia
z.t
76
Vladyslav Bakumenko
ISD Continental Team
z.t
77
Simone Sterbini
z.t
78
Louis Vervaeke
z.t
79
Maximilian Werda
Team Stölting
z.t
80
Adam Phelan
Drapac Cycling
z.t
81
Guillaume Martin
Sojasun
z.t
82
Nick Dougall
z.t
83
Stephen Leace
z.t
84
Till Drobisch
z.t
85
Roman Katyrin
Itera-Katusha
z.t
86
Krisjanis Beitans
Rietumu - Delfin
z.t
87
Alistair Slater
z.t
88
Gregory Daniel
Bontrager Cycling Team
z.t
89
Jeffrey Perrin
z.t
90
Taylor Eisenhart
BMC Development Team
z.t
91
Krists Neilands
Rietumu - Delfin
z.t
92
Isiaka Cisse
z.t
93
Joseph Perrett
Team IG - Sigma Sport
z.t
94
Sam Harrison
z.t
95
Calvin Watson
z.t
96
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
97
Pierre Gouault
z.t
98
Oskar Nikolai Birger Svendsen
Joker Merida
z.t
99
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
z.t
100
Kristian Haugaard Jensen
Leopard - Trek Continental Team
z.t
101
Johannes Christoffel Nel
z.t
102
Emanuel Buchmann
RNR Rad-Net Rose Team
z.t
103
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
z.t
104
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
105
Sean De Bie
Leopard - Trek Continental Team
z.t
106
Costa Seibeb
z.t
107
Diego Antonio Ochoa Camargo
472 - Colombia
z.t
108
Mikhail Akimov
Rusvelo
z.t
109
Andzs Flaksis
Bontrager Cycling Team
z.t
110
Emiel Dolfsma
Rabobank Development Team
z.t
111
Maximilian Kuen
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
112
Andreas Hofer
Team Vorarlberg
z.t
113
Felix Grossschartner
Team Gourmetfein Simplon
z.t
114
Rasmus Brandstrup Sterobo
Team Cult Energy
z.t
115
Maris Bogdanovics
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
z.t
116
Samuel Spokes
Etixx - iHNed
z.t
117
Simon Pellaud
z.t
118
Oleksandr Golovash
op 5'50"
119
Lasse Norman Hansen
Blue Water Cycling
op 7'08"
Silvio Herklotz
Team Stölting
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares