En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
31/08
Valloire
Le Saisies
130.6 km
Result
Standings
1
Alexey Lutsenko
Continental Team Astana
1u18'38"
2
Ian Boswell
Argos-Shimano
op 3"
3
Mattia Cattaneo
Lampre - ISD
op 26"
4
Juan Ernesto Chamorro Chitan
z.t
5
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
z.t
6
Warren Barguil
Argos-Shimano
z.t
7
Davide Villella
op 29"
8
Sergei Pomoshnikov
Itera-Katusha
op 31"
9
Sergei Chernetski
Itera-Katusha
op 35"
10
Jan Polanc
Radenska
op 37"
11
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
op 39"
12
Patrick Konrad
Team Vorarlberg
op 40"
13
Gennadiy Tatarinov
op 47"
14
Ruben Fernandez Andujar
op 55"
15
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
16
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
17
Ever Alexander Rivera Guerrero
z.t
18
Eduardo Sepulveda
FDJ - BigMat
z.t
19
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
op 1'06"
20
Théo Vimpere
z.t
21
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
22
Jay McCarthy
Team Jayco - AIS
z.t
23
Gianfranco Zilioli
z.t
24
Fernando Orjuela Gutierrez
op 1'24"
25
Antoine Lavieu
op 1'35"
26
Natnael Berhane
z.t
27
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
op 1'53"
28
Jesper Hansen
Glud & Marstrand - LRO
op 1'57"
29
Lukas Pöstlberger
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
30
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
op 2'07"
31
David Wöhrer
Tirol Cycling Team
z.t
32
Niels Vandyck
Bofrost - Seria / Jong Vlaanderen
op 2'43"
33
Haavard Jorbekk Blikra
Team Oster Hus - Ridley
op 3'05"
34
Nathan Brown
Bontrager Livestrong Team
op 3'22"
35
Bob Jungels
Leopard - Trek Continental Team
op 3'29"
36
Patrick Lane
Team Jayco - AIS
z.t
37
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
op 3'31"
38
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
op 3'33"
39
Igor Frolov
Itera-Katusha
op 3'38"
40
Michel Koch
LKT Team Brandenburg
op 3'54"
41
Kim Magnusson
z.t
42
Nikias Arndt
LKT Team Brandenburg
z.t
43
Víctor Martín Hernandez
op 4'26"
44
Alexis Guerin
op 4'41"
45
Mats Andersson
Argon 18 - Unaas Cycling
z.t
46
Bob Schoonbroodt
Cyclingteam De Rijke
z.t
47
Dominik Fuchs
z.t
48
Florian Gaugl
Team Vorarlberg
z.t
49
Erwan Teguel
op 5'28"
50
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
51
Silvan Dillier
z.t
52
Sarawut Sirionnachai
z.t
53
Pierre Paolo Penasa
op 5'45"
54
Arman Kamyshev
Continental Team Astana
op 6'14"
55
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
op 6'30"
56
Asbjørn Kragh Andersen
Tre - For
op 6'44"
57
Paul Lang
WSA - Viperbike Kärnten
z.t
58
Alex Kirsch
Leopard - Trek Continental Team
z.t
59
Adrien Chenaux
op 6'47"
60
Jakob Steigmiller
Thüringer Energie Team
z.t
61
Ibai Salas
z.t
62
Magnus Cort Nielsen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 7'05"
63
August Jensen
op 8'02"
64
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
op 8'34"
65
Jasper Stuyven
Bontrager Livestrong Team
z.t
66
Marcel Aregger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
67
Mario Vogt
Team Specialized Concept Store
z.t
68
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
69
Janis Dakteris
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
70
Luka Pibernik
Radenska
z.t
71
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
72
Thomas Sprengers
Lotto - Belisol Team
z.t
73
Toms Skujins
La Pomme Marseille
z.t
74
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
z.t
75
James Jaramillo
op 9'33"
76
Haritz Orbe Urrutia
Orbea Continental
z.t
77
Philip Lindau
Team Cykelcity.se
op 10'42"
78
Alexander Kamp Egested
Christina Watches - Onfone
op 11'04"
79
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
op 11'24"
80
Andrea Fedi
op 13'23"
81
Enrico Barbin
Colnago - CSF Inox
z.t
82
Evan Huffman
z.t
83
Nathan Wilson
z.t
84
Ruben Zepuntke
Rabobank CT
op 13'35"
85
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
op 13'43"
86
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
op 14'13"
87
Kirill Yatsevich
op 14'17"
88
Meron Amanuel Mengstab
z.t
89
Jan Tratnik
Radenska
op 15'52"
90
Klemen Stimulak
Radenska
z.t
91
Tim Mikelj
Sava
z.t
92
Raphael Addy
Atlas Personal - Jakroo
z.t
93
Jan Sokol
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
94
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
95
Danny van Poppel
Rabobank CT
z.t
96
Floris Smeyers
z.t
97
Adam Phelan
Drapac Cycling
z.t
98
Wouter Wippert
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Nick Aitken
Team Jayco - AIS
z.t
100
Dylan Teuns
Bofrost - Seria / Jong Vlaanderen
z.t
101
Jaka Bostner
Radenska
z.t
102
Michael Freiberg
Team Jayco - AIS
z.t
103
Peter Erdin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
104
Filip Eidsheim
Team Oster Hus - Ridley
z.t
105
Samuel Spokes
z.t
106
Piter Campero Villaroel
op 19'14"
107
Mekseb Debesay
op 20'12"
108
Issak Tesfom Okubamariam
op 20'20"
109
Patrick Clausen
Glud & Marstrand - LRO
op 20'22"
Jesús Ezquerra Muela
Leopard - Trek Continental Team
DNF
Andzs Flaksis
Chipotle Development Team
DNF
Tom Thill
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares