En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
30/08
Seyssel
Valloire
155.5 km
Result
Standings
1
Warren Barguil
Argos-Shimano
4u11'52"
2
Gennadiy Tatarinov
op 2"
3
Juan Ernesto Chamorro Chitan
z.t
4
Daan Olivier
Rabobank CT
z.t
5
Sergei Chernetski
Itera-Katusha
z.t
6
Mattia Cattaneo
Lampre - ISD
z.t
7
Jay McCarthy
Team Jayco - AIS
op 21"
8
Sergei Pomoshnikov
Itera-Katusha
z.t
9
Pierre Paolo Penasa
op 24"
10
Antoine Lavieu
z.t
11
Gianfranco Zilioli
z.t
12
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
13
Théo Vimpere
z.t
14
Jesper Hansen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
15
Patrick Konrad
Team Vorarlberg
op 28"
16
Ever Alexander Rivera Guerrero
op 32"
17
Ian Boswell
Argos-Shimano
z.t
18
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
op 40"
19
Natnael Berhane
op 56"
20
Tim Wellens
Lotto - Belisol Team
z.t
21
David Wöhrer
Tirol Cycling Team
op 1'38"
22
Jan Polanc
Radenska
z.t
23
Alexey Lutsenko
Continental Team Astana
op 1'41"
24
Magnus Cort Nielsen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 2'22"
25
Ruben Fernandez Andujar
op 2'23"
26
Eduardo Sepulveda
FDJ - BigMat
z.t
27
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
op 2'51"
28
Vladislav Gorbunov
Continental Team Astana
op 2'53"
29
Silvan Dillier
op 2'54"
30
Floris Smeyers
op 3'07"
31
Arman Kamyshev
Continental Team Astana
op 3'21"
32
Paul Lang
WSA - Viperbike Kärnten
op 3'27"
33
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
op 3'35"
34
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
35
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
op 3'56"
36
Nikias Arndt
LKT Team Brandenburg
op 4'25"
37
Mario Vogt
Team Specialized Concept Store
z.t
38
Michel Koch
LKT Team Brandenburg
op 4'29"
39
Fernando Orjuela Gutierrez
op 4'37"
40
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
z.t
41
Jasha Sütterlin
Thüringer Energie Team
op 4'39"
42
Igor Frolov
Itera-Katusha
op 4'55"
43
Adam Phelan
Drapac Cycling
op 5'32"
44
Florian Gaugl
Team Vorarlberg
z.t
45
Erwan Teguel
op 5'39"
46
Víctor Martín Hernandez
op 5'41"
47
Mats Andersson
Argon 18 - Unaas Cycling
z.t
48
Janis Dakteris
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
49
Davide Villella
op 6'03"
50
Haavard Jorbekk Blikra
Team Oster Hus - Ridley
op 6'15"
51
Bob Schoonbroodt
Cyclingteam De Rijke
op 6'49"
52
Lukas Pöstlberger
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
53
Alexis Guerin
op 7'16"
54
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
55
Niels Vandyck
Bofrost - Seria / Jong Vlaanderen
z.t
56
Marcel Aregger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
57
Luka Pibernik
Radenska
z.t
58
Kim Magnusson
z.t
59
Jaka Bostner
Radenska
z.t
60
Bob Jungels
Leopard - Trek Continental Team
z.t
61
Jakob Steigmiller
Thüringer Energie Team
z.t
62
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
z.t
63
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
64
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
z.t
65
Nathan Brown
Bontrager Livestrong Team
z.t
66
Issak Tesfom Okubamariam
op 7'40"
67
Dominik Fuchs
op 8'09"
68
Piter Campero Villaroel
z.t
69
Asbjørn Kragh Andersen
Tre - For
op 9'51"
70
Ruben Zepuntke
Rabobank CT
op 10'07"
71
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
72
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
z.t
73
Danny van Poppel
Rabobank CT
op 10'11"
74
Vegard Breen
Joker Merida
z.t
75
August Jensen
z.t
76
Dylan Teuns
Bofrost - Seria / Jong Vlaanderen
z.t
77
Philip Lindau
Team Cykelcity.se
z.t
78
Kirill Yatsevich
z.t
79
Jasper Stuyven
Bontrager Livestrong Team
op 10'23"
80
Patrick Lane
Team Jayco - AIS
z.t
81
Nathan Wilson
op 10'29"
82
James Jaramillo
op 11'42"
83
Alexander Kamp Egested
Christina Watches - Onfone
op 13'27"
84
Toms Skujins
La Pomme Marseille
op 13'54"
85
Tim Mikelj
Sava
z.t
86
Klemen Stimulak
Radenska
z.t
87
Jan Tratnik
Radenska
z.t
88
Alex Kirsch
Leopard - Trek Continental Team
z.t
89
Tom Thill
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 14'03"
90
Andzs Flaksis
Chipotle Development Team
op 14'05"
91
Samuel Spokes
op 14'32"
92
Nick Aitken
Team Jayco - AIS
z.t
93
Filip Eidsheim
Team Oster Hus - Ridley
z.t
94
Andrea Fedi
z.t
95
Enrico Barbin
Colnago - CSF Inox
z.t
96
Michael Freiberg
Team Jayco - AIS
z.t
97
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
z.t
98
Evan Huffman
z.t
99
Thomas Sprengers
Lotto - Belisol Team
op 17'18"
100
Adrien Chenaux
z.t
101
Jesús Ezquerra Muela
Leopard - Trek Continental Team
z.t
102
Raphael Addy
Atlas Personal - Jakroo
z.t
103
Jan Sokol
RC Arbö Wels Gourmetfein
z.t
104
Patrick Clausen
Glud & Marstrand - LRO
op 18'08"
105
Wouter Wippert
Lotto - Belisol Team
op 18'13"
106
Ibai Salas
op 18'32"
107
Peter Erdin
Atlas Personal - Jakroo
op 19'35"
108
Haritz Orbe Urrutia
Orbea Continental
op 19'53"
109
Sarawut Sirionnachai
op 21'00"
110
Meron Amanuel Mengstab
op 21'36"
111
Pit Schlechter
Leopard - Trek Continental Team
op 22'11"
112
Mekseb Debesay
op 22'49"
Elyas Afewerki
DNF
Jonas Ahlstrand
Argos-Shimano
DNF
Robert Bush
Chipotle Development Team
DNF
Ulises Alfredo Castillo Soto
DNF
Isiaka Cisse
DNF
Till Drobisch
DNF
Kevin Feiereisen
DNF
Alexander Foliforov
Itera-Katusha
DNF
Kevin Kohlvelter
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
DNF
Robert Pölder
Team Cykelcity.se
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares