En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Avenir
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/09
Gérardmer
Porrentruy
166.5 km
Result
Standings
1
Michael Hepburn
Team Jayco - AIS
4u29'58"
2
Jordi Simon Casulleras
Caja Rural
z.t
3
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
4
Vegard Stake Laengen
Joker Merida
z.t
5
Mattia Cattaneo
z.t
6
David Boily
Team Spidertech Powered By C10
z.t
7
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
8
Mark Christian
op 54"
9
Hugo Sebastian Salazar Castaneda
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
10
Miras Bederbekov
op 55"
11
Michael Rodriguez Galindo
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
op 57"
12
Nikias Arndt
LKT Team Brandenburg
op 1'16"
13
Matthias Allegaert
op 1'18"
14
Michael Valgren Andersen
Glud & Marstrand - LRO
z.t
15
Alexey Lutsenko
z.t
16
Georg Preidler
Tyrol Team
z.t
17
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
18
Tom Dumoulin
Rabobank CT
z.t
19
Warren Barguil
Bretagne - Schuller
z.t
20
Matteo Mammini
z.t
21
Raymond Kreder
Chipotle Development Team
op 2'55"
22
Patrick Schelling
Price Your Bike
z.t
23
Rudiger Selig
Team Leopard - Trek
z.t
24
Tim Wellens
z.t
25
Jesper Hansen
Team Energi Fyn
z.t
26
Tsgabu Gebremaryam Grmay
z.t
27
Romain Bardet
z.t
28
Patrick Lane
Team Jayco - AIS
z.t
29
Nairo Quintana Rojas
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
30
Daniil Fominykh
z.t
31
Giorgio Cecchinel
op 3'07"
32
Patrick Konrad
Tyrol Team
op 3'38"
33
Andrei Krasilnikau
Chipotle Development Team
z.t
34
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal
z.t
35
Marcel Aregger
Price Your Bike
z.t
36
Rohan Dennis
Rabobank CT
z.t
37
Robbie Squire
Chipotle Development Team
z.t
38
Joe Dombrowski
Trek Livestrong U23
z.t
39
Julio Alexis Camacho Bernal
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
40
Abdraimzhan Ishanov
z.t
41
Jan Keller
Price Your Bike
op 4'20"
42
Jakub Novak
z.t
43
Sjoerd Kouwenhoven
Cyclingteam De Rijke
z.t
44
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
45
Natnael Berhane
z.t
46
Simon Yates
op 5'34"
47
David Wöhrer
Tyrol Team
z.t
48
Rudy Molard
Cofidis
z.t
49
Hugo Houle
Team Spidertech Powered By C10
z.t
50
Larry Warbasse
op 7'28"
51
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
52
Richard Lang
Team Jayco - AIS
op 7'41"
53
Jimmy Janssens
op 8'41"
54
Marco Haller
Adria Mobil
z.t
55
Tosh Van der Sande
op 10'24"
56
Antoine Duchesne
z.t
57
Rasmus Guldhammer
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
58
Asbjørn Kragh Andersen
z.t
59
Scott Thwaites
Endura Racing
z.t
60
Haritz Orbe Urrutia
z.t
61
Moreno Hofland
Rabobank CT
z.t
62
Etienne Tortelier
Saur - Sojasun
z.t
63
Victor Cabedo
Orbea Continental
z.t
64
Sven Erik Bystrøm
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
65
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Plussbank Cervélo
z.t
66
Luke Rowe
z.t
67
Houssam Nasri
z.t
68
Erick Rowsell
z.t
69
Tim Declercq
z.t
70
Raphael Addy
Atlas Personal
z.t
71
Olivier Hofstetter
z.t
72
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
z.t
73
Thomas Palmer
Drapac
z.t
74
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
z.t
75
Massimo Coledan
z.t
76
Nils Plötner
Team Heizomat
op 10'31"
77
Petr Vakoc
ASC Dukla Praha
op 16'29"
78
Jan Hirt
op 16'31"
79
Christian Delle Stelle
Colnago - CSF Inox
op 18'46"
80
Filippo Fortin
Androni Giocattoli
z.t
81
Josef Hosek
PSK Whirlpool - Author
z.t
82
Víctor Martín Hernandez
z.t
83
Wouter Wippert
z.t
84
William Valencia
Colombia es Pasion - Cafe de Colombia
z.t
85
Antoine Lavieu
Cofidis
z.t
86
Lukáš Smola
z.t
87
Filip Eidsheim
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
88
Robert Bush
Chipotle Development Team
z.t
89
Tomas Danacik
PSK Whirlpool - Author
z.t
90
Ian Boswell
Trek Livestrong U23
z.t
91
Dronin Roman
op 21'55"
92
Arvin Moazami Godarzi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
93
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 23'31"
94
Thomas Moses
z.t
95
Jan Sokol
RC Arbö Gourmetfein Wels
z.t
96
Michael Humbert
Seven Stones
op 24'49"
97
Omar Fraile Matarranza
z.t
98
Johan Fredrik Ziesler
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
Patrick Bercz
Team Eddy Merckx - Indeland
DNF
Nathan Brown
Trek Livestrong U23
DNF
Julian Kern
Seven Stones
DNF
Jay McCarthy
Team Jayco - AIS
DNF
Pierrick Naud
DNF
Jamie Riggs
DNF
Guillaume Boivin
Team Spidertech Powered By C10
DNS
Arman Kamyshev
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares