En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Sicilia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/04
Caltanissetta
Raguse
186 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Brandon McNulty
Rally UCH Cycling
4u42'28"
2
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
op 55"
3
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 56"
4
Federico Zurlo
Giotti Victoria
z.t
5
Paolo Toto
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
6
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
7
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
8
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
9
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
10
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
11
Stefano Oldani
Kometa Cycling Team
z.t
12
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
z.t
13
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Juan Pedro Lopez Perez
Kometa Cycling Team
z.t
15
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
16
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 59"
17
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 1'05"
18
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'21"
19
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
20
Andrea Bagioli
Team Colpack
op 1'25"
21
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 56"
22
Michel Ries
Kometa Cycling Team
op 1'28"
23
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 56"
24
Gavin Mannion
Rally UCH Cycling
op 1'35"
25
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
26
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 1'41"
27
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 1'57"
29
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
30
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
31
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 56"
32
Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'05"
33
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
z.t
34
Davide Gabburo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 2'14"
35
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
op 2'17"
36
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 2'29"
37
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
38
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 56"
39
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 2'47"
40
Diego Fernando Cano Malaver
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 3'22"
41
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
op 3'38"
42
Paul Double
Team Colpack
op 4'16"
43
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
44
Antonio Puppio
Kometa Cycling Team
z.t
45
Andreas Kron
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
46
Isaac Canton Serrano
Kometa Cycling Team
op 4'34"
47
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 4'48"
48
Ivan Martinelli
d'Amico - UM Tools
op 4'56"
49
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'55"
50
Dario Puccioni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
51
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
z.t
52
Bart De Clercq
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
53
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
54
Jalel Duranti
Team Colpack
z.t
55
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
56
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
op 7'06"
57
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
58
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 8'25"
59
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
60
Davide Baldaccini
Team Colpack
op 9'20"
61
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
op 10'45"
62
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Antonio Di Sante
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 10'55"
64
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
z.t
65
Franco Gabriel Orocito
d'Amico - UM Tools
op 11'10"
66
Federico Burchio
d'Amico - UM Tools
z.t
67
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 11'37"
68
Jonnathan Toussaint Orjuela
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
69
Simone Sterbini
Giotti Victoria
op 11'47"
70
Kyle Murphy
Rally UCH Cycling
op 12'01"
71
Rob Britton
Rally UCH Cycling
z.t
72
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
z.t
73
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
74
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 12'04"
75
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 12'11"
76
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
77
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 13'01"
79
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
80
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
z.t
81
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Cycling Team
op 13'30"
82
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'09"
83
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
84
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
85
Evan Huffman
Rally UCH Cycling
op 15'17"
86
Paolo Baccio
Team Colpack
op 15'21"
87
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
op 16'08"
88
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 17'10"
89
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
90
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
op 18'06"
91
Kaspars Sergis
Amore & Vita - Prodir
op 18'07"
92
Andrea Toniatti
Team Colpack
z.t
93
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
94
Riccardo Minali
Israel Cycling Academy
z.t
95
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
96
Jesus David Pena Jimenez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
97
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
98
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
99
Roman Kustadinchev
d'Amico - UM Tools
z.t
100
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
101
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
102
Marino Kobayashi
Giotti Victoria
z.t
103
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
104
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
105
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
Daniel Crista
Giotti Victoria
DNF
Jose Antonio Garcia Martin
Kometa Cycling Team
DNF
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
DNF
Johan Moreno Ramirez
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Jacopo Mosca
d'Amico - UM Tools
DNF
Hideto Nakane
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
DNF
Angelo Raffaele
d'Amico - UM Tools
DNF
Luca Wackermann
Bardiani CSF
DNF
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
2023
2022
2021
2019
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares