En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Romandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/04
Sion
Sion
149.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
4u18'48"
2
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
op 48"
3
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
z.t
4
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
5
Richie Porte
BMC Racing Team
op 50"
6
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 2'09"
7
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
9
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
10
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
11
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
12
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
13
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 2'12"
14
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
15
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
17
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
18
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
19
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
20
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
21
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
22
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
23
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
24
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
z.t
25
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
26
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
27
Daniel Felipe Martinez
Team EF Education First - Drapac
z.t
28
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
29
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
30
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
31
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
32
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
33
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
34
Geraint Thomas
Team Sky
op 5'31"
35
Robert Power
Mitchelton - Scott
z.t
36
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
37
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
38
Anasse Ait El Abdia
UAE Team Emirates
z.t
39
Nathan Brown
Team EF Education First - Drapac
z.t
40
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 8'40"
41
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
42
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
op 9'03"
43
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
op 9'50"
44
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 10'14"
45
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
46
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
47
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
48
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
49
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
50
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 12'36"
51
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
52
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
53
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
54
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
56
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
57
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
58
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
59
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
62
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
63
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
64
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
z.t
65
David Lopez Garcia
Team Sky
op 16'18"
66
Brendan Canty
Team EF Education First - Drapac
op 17'22"
67
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
op 18'30"
68
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
69
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
70
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
op 18'39"
71
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 21'34"
72
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Matteo Bono
UAE Team Emirates
op 24'59"
74
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
75
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
76
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
77
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
78
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
79
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
80
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
81
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
82
Luke Rowe
Team Sky
z.t
83
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
z.t
84
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
85
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
86
William Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
87
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
88
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
89
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
90
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
91
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
92
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
93
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
op 26'30"
94
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
op 28'43"
95
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
96
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
97
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
98
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
99
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
z.t
100
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
101
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
102
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
103
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
104
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 34'48"
105
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
op 34'50"
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
DNF
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
DNF
James Knox
Quick Step Floors
DNF
Diego Rosa
Team Sky
DNF
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
DNF
Louis Vervaeke
Team Sunweb
DNF
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Dario Cataldo
Astana Pro Team
DNS
Chris Hamilton
Team Sunweb
DNS
Svein Tuft
Mitchelton - Scott
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares