En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Romandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/04
Champéry
Bulle
161.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Stefan Küng
BMC Racing Team
3u33'15"
2
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
3
Sonny Colbrelli
Bahrain - Merida
op 20"
4
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
5
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
6
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
7
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
8
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
9
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
10
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
11
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
z.t
12
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
13
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
14
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
17
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
19
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
20
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
z.t
21
Viacheslav Kuznetsov
Katusha - Alpecin
z.t
22
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Bahrain - Merida
z.t
25
Jack Haig
Orica - Scott
z.t
26
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Odd Christian Eiking
FDJ
z.t
28
Georg Preidler
Team Sunweb
z.t
29
José Gonçalves
Katusha - Alpecin
z.t
30
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
31
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
32
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
33
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
34
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
35
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
36
David De La Cruz Melgarejo
Quick Step Floors
z.t
37
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
38
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
39
Rigoberto Urán
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
40
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
41
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
43
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Trek - Segafredo
z.t
44
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
z.t
45
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
46
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
48
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
49
Kevin Reza
FDJ
z.t
50
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
51
Sébastien Reichenbach
FDJ
z.t
52
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
53
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
54
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
56
Ilnur Zakarin
Katusha - Alpecin
z.t
57
Simon Spilak
Katusha - Alpecin
z.t
58
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
59
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
62
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
63
Alberto Losada Alguacil
Katusha - Alpecin
z.t
64
Roman Kreuziger
Orica - Scott
z.t
65
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
66
Michael Albasini
Orica - Scott
z.t
67
Damien Howson
Orica - Scott
z.t
68
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
69
Simon Yates
Orica - Scott
z.t
70
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
71
Pavel Kochetkov
Katusha - Alpecin
z.t
72
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Bahrain - Merida
z.t
73
Ondrej Cink
Bahrain - Merida
z.t
74
Owain Doull
Team Sky
z.t
75
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
76
Peter Kennaugh
Team Sky
z.t
77
Christopher Froome
Team Sky
z.t
78
David Gaudu
FDJ
z.t
79
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
80
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
81
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
82
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
83
Brendan Canty
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
84
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
85
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
86
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
87
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
88
Louis Meintjes
UAE Team Emirates
z.t
89
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
90
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
91
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
92
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
z.t
93
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
94
Nathan Brown
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
95
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
96
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
97
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
98
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
99
Anasse Ait El Abdia
UAE Team Emirates
z.t
100
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
101
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
102
Sam Bewley
Orica - Scott
z.t
103
Arnaud Courteille
FDJ
z.t
104
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
105
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
106
Janez Brajkovic
Bahrain - Merida
z.t
107
Robert Power
Orica - Scott
z.t
108
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 45"
109
Johan Le Bon
FDJ
z.t
110
Youcef Reguigui
Team Dimension Data
op 51"
111
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 54"
112
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 1'00"
113
Wouter Wippert
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 1'02"
114
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
115
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Team Dimension Data
op 1'29"
116
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
op 1'30"
117
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 1'33"
118
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
op 1'38"
119
Yukiya Arashiro
Bahrain - Merida
op 2'04"
120
Simon Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
121
Matvey Mamykin
Katusha - Alpecin
op 2'24"
122
Daniel Oss
BMC Racing Team
op 3'02"
123
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 3'29"
124
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
125
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
126
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
127
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
128
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
129
Toms Skujins
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
130
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 5'02"
131
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
132
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
z.t
133
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
134
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
135
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
z.t
136
David Lopez Garcia
Team Sky
op 7'29"
137
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 9'22"
138
Ian Boswell
Team Sky
op 10'18"
139
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
z.t
140
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
op 10'36"
141
Martin Velits
Quick Step Floors
op 10'37"
142
Elia Viviani
Team Sky
z.t
143
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
144
William Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
145
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
z.t
146
Adrien Niyonshuti
Team Dimension Data
z.t
147
Meiyin Wang
Bahrain - Merida
z.t
148
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
149
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 13'09"
Warren Barguil
Team Sunweb
DNF
Jesus Hernandez Blazquez
Trek - Segafredo
DNF
Léo Vincent
FDJ
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares