En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour de Romandie
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/04
Porrentruy
Fleurier
175.6 km
Result
Standings
Mountain
1
Peter Sagan
Liquigas - Doimo
4u50'21"
2
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
z.t
3
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
5
Fabio Felline
Footon - Servetto
z.t
6
Robert Hunter
Garmin - Transitions
z.t
7
Michel Kreder
Garmin - Transitions
z.t
8
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
9
Ben Swift
Sky Professional Cycling Team
z.t
10
Stefan Denifl
Cervélo Test Team
z.t
11
Alexandre Moos
BMC Racing Team
z.t
12
Jérémy Roy
FDJ
z.t
13
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Allan Davis
Astana
z.t
15
Andrei Kunitski
Quick Step
z.t
16
Philippe Gilbert
Omega Pharma - Lotto
z.t
17
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
18
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
19
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
20
Richie Porte
Team Saxo Bank
z.t
21
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
z.t
22
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Arthur Vichot
FDJ
z.t
24
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
z.t
25
Denis Menchov
Rabobank
z.t
26
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
27
Sandy Casar
FDJ
z.t
28
Christophe Moreau
Caisse d'Epargne
z.t
29
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
31
Jussi Veikkanen
FDJ
z.t
32
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
33
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
34
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
z.t
35
Christophe Brandt
Omega Pharma - Lotto
z.t
36
Giampaolo Caruso
Team Katusha
z.t
37
Travis Meyer
Garmin - Transitions
z.t
38
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
39
André Steensen
Team Saxo Bank
z.t
40
Rubén Plaza Molina
Caisse d'Epargne
z.t
41
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
42
Michael Rogers
Team HTC - Columbia
z.t
43
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
44
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
45
Dario David Cioni
Sky Professional Cycling Team
z.t
46
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
47
Artem Ovechkin
Team Katusha
z.t
48
Christian Vandevelde
Garmin - Transitions
z.t
49
Marco Pinotti
Team HTC - Columbia
z.t
50
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
51
Eros Capecchi
Footon - Servetto
z.t
52
Simon Spilak
Lampre - Farnese Vini
z.t
53
Morris Possoni
Sky Professional Cycling Team
z.t
54
Markus Fothen
Team Milram
z.t
55
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
56
Branislau Samoilau
Quick Step
z.t
57
Marcel Wyss
Cervélo Test Team
z.t
58
Haimar Zubeldia Agirre
Team RadioShack
z.t
59
Matthias Brandle
Footon - Servetto
z.t
60
Pieter Weening
Rabobank
z.t
61
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
62
Mario Aerts
Omega Pharma - Lotto
z.t
63
Jean-Christophe Peraud
Omega Pharma - Lotto
z.t
64
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
David Loosli
Lampre - Farnese Vini
z.t
66
Alessandro Vanotti
Liquigas - Doimo
z.t
67
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Kirk Carlsen
Garmin - Transitions
z.t
69
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
z.t
70
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
71
Rémy Di Gregorio
FDJ
z.t
72
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
74
Sylwester Szmyd
Liquigas - Doimo
z.t
75
Ivan Basso
Liquigas - Doimo
z.t
76
Juan José Cobo Acebo
Caisse d'Epargne
z.t
77
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
79
Christophe Le Mével
FDJ
z.t
81
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
82
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
84
Matthias Russ
Team Milram
z.t
85
José Luis Rubiera Vigil
Team RadioShack
z.t
86
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
87
Markus Eibegger
Footon - Servetto
z.t
88
Maciej Bodnar
Liquigas - Doimo
z.t
89
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Francis Mourey
FDJ
z.t
91
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
92
Murilo Antonio Fischer
Garmin - Transitions
z.t
93
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
94
Björn Schröder
Team Milram
z.t
95
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
z.t
96
Enrico Magazzini
Lampre - Farnese Vini
z.t
97
Daniele Righi
Lampre - Farnese Vini
z.t
98
Adriano Malori
Lampre - Farnese Vini
z.t
99
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team RadioShack
z.t
100
Adam Hansen
Team HTC - Columbia
z.t
101
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
102
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
z.t
103
Juan Mauricio Soler Hernandez
Caisse d'Epargne
z.t
104
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
105
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
106
Charles Wegelius
Omega Pharma - Lotto
z.t
107
Svein Tuft
Garmin - Transitions
z.t
108
Jack Bobridge
Garmin - Transitions
op 13"
109
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
op 19"
110
Thibaut Pinot
FDJ
op 34"
111
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
op 43"
112
Andreas Stauff
Quick Step
op 9'28"
113
Thomas Vedel Kvist
Quick Step
z.t
114
Maxim Gourov
Astana
z.t
115
Andrey Zeits
Astana
z.t
116
Mauro Facci
Quick Step
z.t
117
Marco Velo
Quick Step
z.t
118
Noe Gianetti
Footon - Servetto
z.t
119
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
z.t
120
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
121
Simon Zahner
BMC Racing Team
z.t
122
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
123
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
124
Valentin Iglinskiy
Astana
z.t
125
Sergey Renev
Astana
z.t
126
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
z.t
127
Scott Davis
Astana
z.t
128
Mark Renshaw
Team HTC - Columbia
z.t
129
Rafael Valls Ferri
Footon - Servetto
z.t
130
Michael Morkov
Team Saxo Bank
z.t
131
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
132
Mark Cavendish
Team HTC - Columbia
z.t
133
Serge Pauwels
Sky Professional Cycling Team
z.t
134
Davide Appollonio
Cervélo Test Team
z.t
135
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
136
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank
z.t
137
Manuel Antonio Cardoso Leal
Footon - Servetto
z.t
138
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
139
Bernhard Eisel
Team HTC - Columbia
z.t
140
Gregory Henderson
Sky Professional Cycling Team
z.t
141
Dominik Roels
Team Milram
z.t
142
Robert Förster
Team Milram
z.t
143
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
144
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
145
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
146
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 14'13"
147
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
148
Frantisek Rabon
Team HTC - Columbia
z.t
149
Bert Grabsch
Team HTC - Columbia
z.t
150
Rick Flens
Rabobank
z.t
151
João Correia
z.t
152
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
153
Gert Steegmans
Team RadioShack
op 16'30"
154
Roger Hammond
Cervélo Test Team
op 17'14"
155
Michiel Elijzen
Omega Pharma - Lotto
z.t
156
Nicolas Portal
Sky Professional Cycling Team
z.t
Arkaitz Duran Aroca
Footon - Servetto
DNS
Christopher Froome
Sky Professional Cycling Team
DNS
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
DNS
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares