En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
04/02
Chusclan
Laudun-l'Ardoise
153 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
FDJ
3u36'24"
2
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
z.t
3
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
4
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
5
Mads Würtz Schmidt
Katusha - Alpecin
z.t
6
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
7
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
8
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
11
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
12
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
13
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
15
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
z.t
16
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
18
Nils Politt
Katusha - Alpecin
z.t
19
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
20
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
22
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
23
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
24
Reto Hollenstein
Katusha - Alpecin
z.t
25
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
26
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Dan Gardner
An Post Chain Reaction
z.t
28
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
30
Mathias De Witte
Cibel-Cebon
op 13"
31
Robby Cobbaert
Cibel-Cebon
z.t
32
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
35
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
37
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
38
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
z.t
39
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
40
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
41
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
42
Dennis Coenen
Cibel-Cebon
op 20"
43
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
44
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
45
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
46
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 26"
47
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
48
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
49
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 29"
50
Christophe Premont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
51
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
op 32"
52
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 34"
53
Yannis Yssaad
Armee de Terre
op 36"
54
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
op 38"
55
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 41"
56
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
57
Joeri Stallaert
Cibel-Cebon
op 43"
58
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
59
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 47"
60
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
op 50"
61
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
z.t
62
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
z.t
63
Brecht Ruyters
Cibel-Cebon
z.t
64
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
65
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
66
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
z.t
68
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 58"
69
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
70
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
71
Michiel Dieleman
Cibel-Cebon
z.t
72
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 1'01"
73
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
74
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
75
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
76
Mickael Delage
FDJ
z.t
77
Marc Sarreau
FDJ
z.t
78
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
79
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Rick Zabel
Katusha - Alpecin
z.t
81
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
82
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'08"
83
Jimmy Turgis
Cofidis
op 1'16"
84
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
86
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
87
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'20"
88
Marco Haller
Katusha - Alpecin
z.t
89
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
90
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
91
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
92
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Julien Loubet
Armee de Terre
z.t
94
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
95
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
96
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
97
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
z.t
98
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
op 1'01"
99
Romain Cardis
Direct Energie
op 1'20"
100
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
101
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
102
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
103
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
104
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
105
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 1'45"
106
Damien Gaudin
Armee de Terre
z.t
107
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
108
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'54"
110
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
111
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
112
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
113
Olivier Le Gac
FDJ
op 2'08"
114
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
115
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
op 2'12"
116
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
z.t
117
Kevin Lebreton
Armee de Terre
z.t
118
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Massimo Vanderaerden
An Post Chain Reaction
op 2'33"
120
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
op 3'01"
121
Davide Cimolai
FDJ
op 3'11"
122
Stijn De Bock
Cibel-Cebon
op 8'30"
123
Fabien Grellier
Direct Energie
op 8'33"
124
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
125
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
126
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
127
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
128
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 9'01"
Valentin Baillifard
Roth - Akros
DNF
Dimitri Claeys
Cofidis
DNF
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
DNF
Damian Lüscher
Roth - Akros
DNF
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Florian Sénéchal
Cofidis
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares