En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Etoile de Bessèges
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
01/02
Bellegarde
Beaucaire
158 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
FDJ
3u34'09"
2
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
op 4"
3
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
op 6"
4
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 7"
5
Kevin Lebreton
Armee de Terre
op 8"
6
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 9"
7
Florian Sénéchal
Cofidis
op 10"
8
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
11
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
12
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
13
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
14
Lukas Jaun
Roth - Akros
z.t
15
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
16
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
21
Jonas Bokeloh
An Post Chain Reaction
z.t
22
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
z.t
23
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
24
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
25
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
26
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
28
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
29
Massimo Vanderaerden
An Post Chain Reaction
z.t
30
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Joeri Stallaert
Cibel-Cebon
z.t
32
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
z.t
33
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
34
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
35
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
37
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
39
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
41
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
42
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
45
Marco Haller
Katusha - Alpecin
z.t
46
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
47
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Jonathan Fumeaux
Roth - Akros
z.t
49
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Reto Hollenstein
Katusha - Alpecin
z.t
51
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
52
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
53
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
z.t
54
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
56
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
57
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
59
Julien Loubet
Armee de Terre
z.t
60
Gatis Smukulis
z.t
61
Nils Politt
Katusha - Alpecin
z.t
62
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
64
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
65
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
66
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
Damien Gaudin
Armee de Terre
z.t
68
Michiel Dieleman
Cibel-Cebon
z.t
69
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
71
Mathias De Witte
Cibel-Cebon
z.t
72
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
73
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
75
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
76
Matthew Teggart
An Post Chain Reaction
z.t
77
Rick Zabel
Katusha - Alpecin
z.t
78
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
80
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
z.t
81
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
82
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
83
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
84
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
85
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
86
Sean Mackinnon
An Post Chain Reaction
z.t
87
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
88
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Mads Würtz Schmidt
Katusha - Alpecin
z.t
90
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
z.t
91
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
92
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
93
Valentin Baillifard
Roth - Akros
z.t
94
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
95
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
96
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
97
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
z.t
99
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
100
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
101
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
102
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
103
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
104
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
105
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
z.t
106
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
107
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
108
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
110
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
111
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
112
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
113
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
114
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
115
Mark Stewart
An Post Chain Reaction
z.t
116
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
117
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
z.t
118
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
119
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
120
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
op 40"
121
Jacopo Guarnieri
FDJ
op 45"
122
Dennis Coenen
Cibel-Cebon
op 1'01"
123
Mickael Delage
op 1'07"
124
Marc Sarreau
FDJ
z.t
125
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
op 1'36"
126
Dan Gardner
An Post Chain Reaction
op 1'46"
127
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 2'02"
128
Davy Gunst
An Post Chain Reaction
op 2'21"
129
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 2'44"
130
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
131
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
132
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
133
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
op 2'53"
134
Christophe Premont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
135
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
136
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
137
Damian Lüscher
Roth - Akros
z.t
138
Dylan Kowalski
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
139
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
z.t
140
Davide Cimolai
FDJ
op 3'06"
141
Yannis Yssaad
Armee de Terre
op 4'06"
142
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 5'34"
143
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
144
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
145
Robby Cobbaert
Cibel-Cebon
op 5'39"
146
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
147
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
148
Stijn De Bock
Cibel-Cebon
z.t
149
Pirmin Lang
Roth - Akros
z.t
150
Brecht Ruyters
Cibel-Cebon
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares