En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt
Result
1
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
5u29'33"
2
Rick Zabel
Katusha - Alpecin
op 1"
3
John Degenkolb
Trek - Segafredo
op 2"
4
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
5
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
6
Juan José Lobato del Valle
Team LottoNL - Jumbo
z.t
7
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
8
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
op 3"
9
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
10
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
11
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
12
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4"
13
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
14
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Michael Matthews
Team Sunweb
z.t
16
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
17
Tom Van Asbroeck
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 6"
18
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
19
Gaetan Bille
Veranda's Willems - Crelan
z.t
20
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
op 7"
21
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 6"
22
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
23
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
24
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
25
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
26
Patrick Bevin
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 15"
27
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
28
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
op 16"
29
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
30
Adam Hansen
Lotto - Soudal
op 19"
31
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 23"
32
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
33
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 27"
34
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
op 35"
35
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
36
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
37
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
39
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 40"
40
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
op 43"
41
Tom Scully
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 57"
42
Nils Politt
Katusha - Alpecin
op 1'05"
43
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
op 1'19"
44
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 1'25"
45
Petr Vakoc
Quick Step Floors
op 1'36"
46
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 1'48"
47
Tony Martin
Katusha - Alpecin
op 1'50"
48
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
z.t
49
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
op 2'38"
50
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
51
Aaron Gate
Aqua Blue Sport
op 3'55"
52
Julien Vermote
Quick Step Floors
z.t
53
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
54
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
z.t
55
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
56
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
57
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
58
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
59
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
60
Martin Elmiger
BMC Racing Team
z.t
61
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
62
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
63
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
65
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
67
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'05"
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
DNF
Erik Baska
Bora - HansGrohe
DNF
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
DNF
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
DNF
Alberto Bettiol
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
DNF
Twan Castelijns
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Marco Coledan
Trek - Segafredo
DNF
Valerio Conti
UAE Team Emirates
DNF
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Roy Curvers
Team Sunweb
DNF
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
DNF
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Laurent Didier
Trek - Segafredo
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
DNF
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
DNF
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
DNF
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
DNF
André Greipel
Lotto - Soudal
DNF
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Christopher Hatz
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Nikodemus Holler
Bike Aid
DNF
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
DNF
Leigh Howard
Aqua Blue Sport
DNF
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
DNF
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Marcel Kittel
Quick Step Floors
DNF
Marko Kump
UAE Team Emirates
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Yves Lampaert
Quick Step Floors
DNF
Sebastian Langeveld
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Georg Loef
Team Heizomat
DNF
Christian Mager
DNF
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Marco Mathis
Katusha - Alpecin
DNF
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
DNF
Jens Mouris
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
DNF
Ryan Mullen
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
DNF
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
DNF
Daan Olivier
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jonas Rapp
Team Heizomat
DNF
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
DNF
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
DNF
Manuel Senni
BMC Racing Team
DNF
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
DNF
Ramon Sinkeldam
Team Sunweb
DNF
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
DNF
Simon Spilak
Katusha - Alpecin
DNF
Mike Teunissen
Team Sunweb
DNF
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
DNF
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Loic Vliegen
BMC Racing Team
DNF
Zico Waeytens
Team Sunweb
DNF
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
DNF
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Federico Zurlo
UAE Team Emirates
DNF
Bert De Backer
Team Sunweb
DNF
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
DNF
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Dylan van Baarle
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
Info
Parcours
Result
Palmares