En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Flèche Wallonne
Result
1
Davide Rebellin
Serramenti PVC Diquigiovanni
4u42'15"
2
Andy Schleck
Team Saxo Bank
op 2"
3
Damiano Cunego
Lampre - NGC
z.t
4
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 7"
5
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
6
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
7
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
op 11"
8
Simon Gerrans
Cervélo Test Team
z.t
9
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
10
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 15"
11
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 18"
12
David Lelay
Agritubel
op 21"
13
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
14
Ben Hermans
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
15
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
16
Dries Devenyns
Quick Step
op 24"
17
Bert De Waele
Landbouwkrediet - Colnago
op 26"
18
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
19
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
20
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
z.t
21
Alexander Kolobnev
Team Saxo Bank
op 29"
22
Dario Cataldo
Quick Step
op 32"
23
John-Lee Augustyn
Barloworld
z.t
24
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
25
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
op 34"
26
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 36"
27
Valentin Iglinskiy
z.t
28
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 39"
29
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
30
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
31
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
32
Christian Knees
Team Milram
op 43"
33
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
34
Christopher Froome
Barloworld
z.t
35
Philippe Gilbert
Silence - Lotto
op 48"
36
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 51"
37
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
38
Jelle Vanendert
Silence - Lotto
op 54"
39
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
40
Marco Pinotti
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
41
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
42
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 57"
43
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
op 1'03"
44
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
45
Christophe Le Mével
Française des Jeux
op 1'07"
46
Sandy Casar
Française des Jeux
op 1'09"
47
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 1'12"
48
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
op 1'13"
49
Francis De Greef
Silence - Lotto
z.t
50
Karsten Kroon
Team Saxo Bank
z.t
51
Roman Kreuziger
Liquigas
op 1'16"
52
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
53
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
54
Alberto Losada Alguacil
Caisse d'Epargne
op 1'21"
55
Rubens Bertogliati
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
56
Daniel Martin
Garmin - Slipstream
op 1'24"
57
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
58
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
59
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
60
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
z.t
61
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
62
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
63
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
64
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Luca Solari
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
66
Christian Pfannberger
Team Katusha
z.t
67
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
68
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
70
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
71
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
72
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
z.t
73
Luis Angel Mate Mardones
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
74
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
75
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
76
Bram Tankink
Rabobank
z.t
77
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
78
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
79
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
80
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
82
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
83
Thomas Rohregger
Team Milram
z.t
84
Ben Swift
Team Katusha
z.t
85
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
z.t
86
Jason Donald
Garmin - Slipstream
z.t
87
Craig Lewis
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
88
Sylvain Calzati
Agritubel
z.t
89
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
z.t
90
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
91
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Peter Velits
Team Milram
z.t
93
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
94
Stephen Cummings
Barloworld
z.t
95
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
96
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
98
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
99
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
z.t
100
Pieter Weening
Rabobank
z.t
101
Stef Clement
Rabobank
z.t
102
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Edward King
Cervélo Test Team
z.t
105
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
107
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
108
Lucas Euser
Garmin - Slipstream
z.t
109
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
110
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
111
Kevin Seeldraeyers
Quick Step
z.t
112
Manuele Mori
Lampre - NGC
z.t
113
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
z.t
114
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
115
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
z.t
116
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
117
Francesco Reda
Quick Step
z.t
118
Philip Deignan
Cervélo Test Team
z.t
119
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
120
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
121
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
122
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
123
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
z.t
124
Thomas Dekker
Silence - Lotto
z.t
125
Addy Engels
Quick Step
z.t
126
Julien El Fares
Cofidis
z.t
127
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
128
Gorazd Stangelj
Liquigas
z.t
129
Dmitriy Muravyev
Astana
z.t
130
Assan Bazayev
Astana
z.t
131
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
132
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
133
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
134
Christophe Brandt
Silence - Lotto
z.t
135
Mauro Santambrogio
Lampre - NGC
z.t
136
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
137
Christophe Moreau
Agritubel
z.t
138
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
z.t
139
Maxime Bouet
Agritubel
z.t
140
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
141
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
142
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
143
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
144
Frantisek Rabon
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
145
Nazareno Rossi
z.t
146
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
147
Christian Meier
Garmin - Slipstream
z.t
148
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
149
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
150
Geert Verheyen
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
151
Jérôme Coppel
Française des Jeux
z.t
152
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
153
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
154
Francis Mourey
Française des Jeux
z.t
155
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
156
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
157
Valerio Agnoli
Liquigas
z.t
158
Ivan Santaromita
Liquigas
z.t
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
DNF
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
DNF
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
DNF
Jonathan Bertrand
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
DNF
Matteo Bono
Lampre - NGC
DNF
Patrick Calcagni
Barloworld
DNF
Marco Corti
Barloworld
DNF
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
DNF
Tom Criel
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Rémi Cusin
Agritubel
DNF
Allan Davis
Quick Step
DNF
Theo Eltink
Skil - Shimano
DNF
Francesco Ginanni
Serramenti PVC Diquigiovanni
DNF
Maryan Hary
Cofidis
DNF
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
DNF
Yann Huguet
Agritubel
DNF
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Berik Kupeshov
Astana
DNF
Geoffroy Lequatre
Agritubel
DNF
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
DNF
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
DNF
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
DNF
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Sven Renders
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
DNF
Daniele Righi
Lampre - NGC
DNF
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
DNF
Ronny Scholz
Team Milram
DNF
Nico Sijmens
Cofidis
DNF
Albert Timmer
Skil - Shimano
DNF
Brian Bach Vandborg
Liquigas
DNF
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
DNF
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
DNF
Paul Voss
Team Milram
DNF
Peter Wrolich
Team Milram
DNF
Marcel Wyss
Cervélo Test Team
DNF
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
DNF
Christian Pfannberger
Team Katusha
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
Info
Parcours
Result
Palmares