En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Flèche Wallonne
Result
1
Claude Criquielion
Hitachi
6u29'30"
2
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
op 13"
3
Wim Van Eynde
Lotto
op 46"
4
Sammie Moreels
Lotto
op 48"
5
Marc Madiot
Toshiba
op 55"
6
Ronan Pensec
Z - Peugeot
op 1'03"
7
Miguel Indurain
Reynolds Aluminio
op 1'28"
8
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond
op 1'32"
9
Jacques Decrion
Super U - Raleigh - Fiat
op 1'35"
10
Luc Roosen
Histor - Sigma
op 1'56"
11
Fabrice Philipot
Toshiba
op 1'58"
12
Gilles Delion
Helvetia- La Suisse
z.t
13
Jean-Philippe Vandenbrande
TVM - Van Schilt
op 2'01"
14
Jan Siemons
TVM - Van Schilt
z.t
15
Roland Le Clerc
Caja Rural / Paternina
op 2'04"
16
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
op 2'09"
17
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
18
Andreas Kappes
Toshiba
op 2'12"
19
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
20
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
21
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
22
Peter Roes
Lotto
z.t
23
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Wamasch
z.t
24
Rudy Verdonck
Lotto
z.t
25
Jos Haex
Hitachi
z.t
26
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
27
Alberto Volpi
Chateau d'Ax - Salotti
op 2'25"
28
Jure Pavlic
Carrera - Vagabond
op 2'27"
29
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
30
Julian Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
31
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
op 2'29"
32
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
z.t
33
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds Aluminio
z.t
34
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
op 2'33"
35
Dominique Garde
Super U - Raleigh - Fiat
op 2'41"
36
Franco Chioccioli
Del Tongo - Mele Val di Non
op 2'44"
37
Noel Szostek
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 2'50"
38
Pedro Delgado Robledo
Reynolds Aluminio
op 2'56"
39
Gérard Rué
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
40
Giuseppe Petito
Ariostea
z.t
41
Eric Boyer
Z - Peugeot
z.t
42
Laurent Bezault
Toshiba
z.t
43
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
z.t
44
Fabian Fuchs
Superconfex - Yoko
z.t
45
Udo Bölts
Stuttgart
z.t
46
Johan Bruyneel
SEFB - Galli - Bulo - Vlan
z.t
47
Bruno Bruyère
Hitachi
z.t
48
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
49
Ron Kiefel
7-Eleven - Wamasch
z.t
50
Jeff Pierce
7-Eleven - Wamasch
z.t
51
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
52
Robert Millar
Z - Peugeot
z.t
53
Angelo Lecchi
Del Tongo - Mele Val di Non
z.t
54
Luca Gelfi
Del Tongo - Mele Val di Non
z.t
55
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
56
Arno Küttel
Domex-Weinmann
z.t
57
Arjan Jagt
Superconfex - Yoko
z.t
58
Patrick Jacobs
Hitachi
z.t
59
Helmut Wechselberger
Caja Rural / Paternina
z.t
60
Didier Virvaleix
Histor - Sigma
op 12'15"
61
Yves Bonnamour
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
62
Dean Woods
Stuttgart
z.t
63
Josef 'Sepp' Holzmann
Stuttgart
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
Info
Parcours
Result
Palmares