En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/04
Salorno
Baselga di Pinè
106.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
2u58'08"
2
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 5"
3
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
4
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
5
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
6
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
8
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
9
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
10
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
11
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
12
Christopher Froome
Team Sky
op 15"
13
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
op 27"
14
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
15
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
16
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
17
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 50"
18
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
20
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
22
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
z.t
23
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
24
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
25
Davide Gabburo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 1'05"
26
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 1'08"
27
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1'15"
28
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
z.t
29
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'28"
30
Luca Covili
Bardiani CSF
op 1'36"
31
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 1'54"
32
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
op 2'32"
33
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 2'53"
34
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
35
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
37
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
39
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'25"
40
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 3'51"
41
Federico Zurlo
Giotti Victoria
z.t
42
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
43
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
44
Michele Corradini
z.t
45
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'09"
46
Davide Botta
Team Colpack
z.t
47
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
48
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
op 4'17"
49
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
op 5'21"
50
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
51
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
52
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
53
Kenny Elissonde
Team Sky
op 5'23"
54
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 6'02"
55
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 8'01"
56
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 8'26"
57
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 9'10"
58
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
59
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
60
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
z.t
61
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 11'14"
62
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
63
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
64
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
65
Gordian Banzer
Team Vorarlberg Santic
z.t
66
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
op 11'19"
67
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
68
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
69
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
z.t
70
Andrea Cacciotti
z.t
71
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
z.t
72
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
73
Francesco Romano
Bardiani CSF
z.t
74
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
z.t
75
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
76
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
77
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
78
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
79
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
80
Filippo Rocchetti
Team Colpack
z.t
81
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
82
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Simone Sterbini
Giotti Victoria
z.t
85
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
86
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
87
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
88
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 12'13"
89
Manuele Tarozzi
z.t
90
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
91
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
92
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
94
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'40"
95
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
96
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
op 13'17"
97
Emil Dima
Giotti Victoria
op 13'19"
98
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 13'22"
99
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
100
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
op 14'32"
101
Andrea Toniatti
Team Colpack
z.t
102
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
z.t
103
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
104
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
105
Giacomo Garavaglia
Team Colpack
z.t
106
Paul Double
Team Colpack
z.t
107
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
z.t
108
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
109
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
z.t
110
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
z.t
111
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
112
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
113
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
114
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'36"
115
Jalel Duranti
Team Colpack
op 15'02"
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
DNF
Vlad-Nicolae Dobre
Giotti Victoria
DNF
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
DNF
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DNS
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DSQ
Simone Ravanelli
Biesse Carrera Gavardo
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares