En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
26/04
Kaltern
Bolzano
148.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Pavel Sivakov
Team Sky
18u58'00"
2
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 27"
3
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 33"
4
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'03"
5
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'13"
6
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 1'46"
7
Jan Hirt
Astana Pro Team
op 2'03"
8
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 2'58"
9
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
op 3'14"
10
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 4'27"
11
Christopher Froome
Team Sky
op 4'57"
12
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 5'12"
13
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 7'23"
14
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
15
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
op 7'45"
16
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
op 8'28"
17
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 12'33"
18
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
op 13'15"
19
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 13'26"
20
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 13'52"
21
Davide Gabburo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 14'21"
22
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 15'27"
23
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
op 15'53"
24
Carlos Julian Quintero Norena
Manzana Postobon Team
op 16'15"
25
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 16'34"
26
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 18'28"
27
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
op 19'27"
28
Federico Zurlo
Giotti Victoria
op 20'52"
29
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 22'47"
30
Luca Covili
Bardiani CSF
op 23'15"
31
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 27'11"
32
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 28'42"
33
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 28'55"
34
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 28'56"
35
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
op 29'01"
36
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
op 30'01"
37
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
op 30'19"
38
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 33'04"
39
Manuele Boaro
Astana Pro Team
op 35'06"
40
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 35'53"
41
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 37'02"
42
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 37'15"
43
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 37'17"
44
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 39'21"
45
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 39'34"
46
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 40'23"
47
Benjamin Brkic
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 43'41"
48
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 43'58"
49
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 44'05"
50
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 46'36"
51
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
op 48'15"
52
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 48'40"
53
Gordian Banzer
Team Vorarlberg Santic
op 50'28"
54
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 50'56"
55
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 52'57"
56
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 54'32"
57
Tobias Bayer
Tirol Cycling Team
op 54'43"
58
Filippo Rocchetti
Team Colpack
op 57'00"
59
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
op 57'42"
60
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 58'42"
61
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u00'14"
62
Michele Corradini
op 1u01'10"
63
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 1u01'57"
64
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 1u03'40"
65
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u04'36"
66
Andi Bajc
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1u05'36"
67
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
op 1u06'29"
68
Matthias Krizek
Team Felbermayr - Simplon Wels
op 1u10'08"
69
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 1u11'42"
70
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
op 1u12'20"
71
Omar El Gouzi
Tirol Cycling Team
op 1u12'49"
72
Andrea Cacciotti
op 1u13'02"
73
Samuele Rivi
Tirol Cycling Team
op 1u13'38"
74
Manuele Tarozzi
op 1u14'02"
75
Jalel Duranti
Team Colpack
op 1u16'01"
76
Andrea Toniatti
Team Colpack
op 1u16'26"
77
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1u17'55"
78
Maximilian Kuen
Team Vorarlberg Santic
op 1u19'56"
79
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 1u23'42"
80
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
op 1u25'16"
81
Emil Dima
Giotti Victoria
op 1u25'47"
82
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
op 1u31'27"
Ruben Dario Acosta Ospina
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
DNF
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Leonardo Basso
Team Sky
DNF
Davide Botta
Team Colpack
DNF
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
DNF
Paul Double
Team Colpack
DNF
Kenny Elissonde
Team Sky
DNF
Giacomo Garavaglia
Team Colpack
DNF
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
DNF
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
DNF
Daniel Lehner
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Umberto Orsini
Bardiani CSF
DNF
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
DNF
Alejandro Osorio Carvajal
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Salvatore Puccio
Team Sky
DNF
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
DNF
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Daniel Savini
Bardiani CSF
DNF
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
DNF
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
DNF
Simone Sterbini
Giotti Victoria
DNF
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DNF
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
DNS
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
DNS
Florian Kierner
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
DNF
Luca Wackermann
Bardiani CSF
DNF
Jaramillo Diez Daniel Alexander
Manzana Postobon Team
DNF
Vlad-Nicolae Dobre
Giotti Victoria
DNF
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
DNF
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
DNF
Giovanni Visconti
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
DNS
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DSQ
Simone Ravanelli
Biesse Carrera Gavardo
DSQ
Cezary Grodzicki
DNF
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
DNF
Moreno Moser
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
DNS
Daniel Geismayr
Team Vorarlberg Santic
DNS
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
DNF
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares