En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/04
Smarano
Trento
192.5 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Thibaut Pinot
FDJ
5u13'01"
2
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
3
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
4
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
6
Michele Scarponi
Astana Pro Team
z.t
7
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
8
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
9
Mikel Landa Meana
Team Sky
z.t
10
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
11
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 2"
12
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 7"
13
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 14"
14
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 57"
15
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 1'30"
16
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
op 1'55"
17
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
18
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
z.t
19
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
20
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
21
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis
op 3'02"
22
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 3'28"
23
Davide Orrico
Sangemini - MG. K Vis
op 4'29"
24
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini
op 4'35"
25
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
26
Fausto Masnada
Androni Giocattoli
z.t
27
Yonder Godoy
Wilier Triestina
z.t
28
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
op 4'41"
29
Steve Morabito
FDJ
z.t
30
Tobias Ludvigsson
FDJ
op 4'43"
31
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Philip Deignan
Team Sky
op 6'30"
34
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
op 7'42"
36
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'24"
37
Habtom Awet
Bike Aid
z.t
38
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
40
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
42
Francesco Manuel Bongiorno
Sangemini - MG. K Vis
z.t
43
Jérémy Roy
FDJ
z.t
44
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
45
Kenny Elissonde
Team Sky
op 10'29"
46
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 13'10"
47
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
48
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'18"
49
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
50
Simone Velasco
Bardiani CSF
op 15'29"
51
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
52
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
op 15'34"
53
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
z.t
54
Jérémy Maison
FDJ
op 15'38"
55
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 17'17"
56
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
57
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
58
Michele Gazzarra
z.t
59
Andrea Garosio
z.t
60
Antonio Zullo
z.t
61
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
62
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
z.t
63
Jan Barta
Bora - HansGrohe
z.t
64
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
op 17'21"
65
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
op 17'24"
67
Leigh Howard
Aqua Blue Sport
op 23'35"
68
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
z.t
69
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
70
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
71
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
72
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
73
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
74
Paolo Prandini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
75
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
76
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Simone Bernardini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
78
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
z.t
79
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
z.t
81
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
82
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
83
Leonardo Basso
z.t
84
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
85
Alberto Amici
z.t
86
Lucas Schwarz
Tirol Cycling Team
z.t
87
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
88
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
89
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
z.t
90
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis
z.t
92
Matteo Natali
z.t
93
Luca Raggio
z.t
94
William Bonnet
FDJ
z.t
95
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
96
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
98
Johan Le Bon
FDJ
z.t
99
Valens Ndayisenga
Tirol Cycling Team
z.t
100
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
101
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
102
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
103
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Nathan Brown
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
105
Joe Dombrowski
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
106
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
107
Simone Sterbini
Bardiani CSF
z.t
108
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
109
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 23'47"
110
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
DNF
Ian Boswell
Team Sky
DNF
William Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
DNF
Nikodemus Holler
Bike Aid
DNF
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
DNF
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini
DNF
Peter Kennaugh
Team Sky
DNF
Salim Kipkemboi
Bike Aid
DNF
Moreno Moser
Astana Pro Team
DNF
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
DNF
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
DNF
Timothy Rugg
Bike Aid
DNF
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
DNF
Timo Schäfer
Bike Aid
DNF
Luca Wackermann
Bardiani CSF
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Damiano Caruso
BMC Racing Team
DNS
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
DNS
Davide Formolo
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNS
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
DNS
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNS
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares