En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of the Alps
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/04
Smarano
Trento
192.5 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Geraint Thomas
Team Sky
20u49'37"
2
Thibaut Pinot
FDJ
op 7"
3
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 20"
4
Michele Scarponi
Astana Pro Team
op 27"
5
Mikel Landa Meana
Team Sky
op 42"
6
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 52"
7
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
op 54"
8
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP - FONDRIEST
z.t
9
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
op 1'02"
10
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 1'16"
11
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 1'49"
12
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 2'03"
13
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'18"
14
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 2'38"
15
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 3'35"
16
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
op 3'58"
17
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
op 4'32"
18
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
op 4'42"
19
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 4'46"
20
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini
op 6'42"
21
Fausto Masnada
Androni Giocattoli
z.t
22
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Matteo Busato
Wilier Triestina
op 6'53"
24
Yonder Godoy
Wilier Triestina
op 8'33"
25
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 11'38"
26
Steve Morabito
FDJ
op 12'09"
27
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 13'12"
28
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 14'19"
29
Tobias Ludvigsson
FDJ
op 14'48"
30
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 14'52"
31
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 15'38"
32
Manuel Senni
BMC Racing Team
op 16'03"
33
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 16'20"
34
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
op 18'04"
35
Kenny Elissonde
Team Sky
op 20'38"
36
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 20'47"
37
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
op 21'05"
38
Jérémy Roy
FDJ
op 21'50"
39
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis
op 25'02"
40
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina
op 25'06"
41
Davide Orrico
Sangemini - MG. K Vis
op 26'22"
42
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
op 26'29"
43
Philip Deignan
Team Sky
op 27'40"
44
Francesco Manuel Bongiorno
Sangemini - MG. K Vis
op 27'44"
45
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 27'48"
46
Nathan Brown
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 28'45"
47
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 30'51"
48
Antonio Zullo
op 31'26"
49
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
op 35'28"
50
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
op 35'34"
51
Stefano Pirazzi
Bardiani CSF
op 41'00"
52
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 41'04"
53
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
op 42'01"
54
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 42'51"
55
Jérémy Maison
FDJ
op 44'41"
56
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
z.t
57
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
op 45'18"
58
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 46'55"
59
Jan Barta
Bora - HansGrohe
op 46'58"
60
Michele Gazzarra
op 47'07"
61
Alberto Amici
op 49'47"
62
Andrea Garosio
op 51'32"
63
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 52'20"
64
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini
op 53'56"
65
Joe Dombrowski
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
op 56'23"
66
Simone Sterbini
Bardiani CSF
op 56'52"
67
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 57'06"
68
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 58'53"
69
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
op 59'01"
70
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
op 1u01'05"
71
Luca Raggio
op 1u01'35"
72
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 1u02'41"
73
Leigh Howard
Aqua Blue Sport
op 1u04'17"
74
Matteo Natali
op 1u06'27"
75
Habtom Awet
Bike Aid
op 1u08'46"
76
Simone Velasco
Bardiani CSF
op 1u08'59"
77
Tom Bohli
BMC Racing Team
op 1u09'14"
78
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
op 1u09'18"
79
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u12'18"
80
Suleiman Kangangi
Bike Aid
op 1u13'01"
81
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 1u13'11"
82
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 1u13'22"
83
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
op 1u15'00"
84
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
op 1u16'40"
85
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
op 1u17'59"
86
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis
op 1u20'55"
87
Johan Le Bon
FDJ
op 1u23'05"
88
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 1u24'18"
89
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 1u25'09"
90
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 1u25'59"
91
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
op 1u27'57"
92
Leonardo Basso
z.t
93
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 1u28'41"
94
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 1u28'51"
95
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
op 1u29'40"
96
William Bonnet
FDJ
z.t
97
Lucas Schwarz
Tirol Cycling Team
op 1u29'44"
98
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
op 1u29'49"
99
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 1u36'16"
100
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
101
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 1u38'59"
102
Simone Bernardini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
103
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
104
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis
op 1u43'21"
105
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
106
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 1u43'26"
107
Valens Ndayisenga
Tirol Cycling Team
op 1u44'14"
108
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 1u48'41"
109
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 1u48'48"
110
Paolo Prandini
Sangemini - MG. K Vis
op 1u52'13"
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
DNF
Ian Boswell
Team Sky
DNF
William Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNF
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
DNF
Nikodemus Holler
Bike Aid
DNF
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
DNF
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini
DNF
Peter Kennaugh
Team Sky
DNF
Salim Kipkemboi
Bike Aid
DNF
Moreno Moser
Astana Pro Team
DNF
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
DNF
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
DNF
Timothy Rugg
Bike Aid
DNF
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
DNF
Timo Schäfer
Bike Aid
DNF
Luca Wackermann
Bardiani CSF
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Damiano Caruso
BMC Racing Team
DNS
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
DNS
Davide Formolo
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNS
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
DNS
Davide Villella
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
DNS
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
DNS
Miles Scotson
BMC Racing Team
DNS
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
DNF
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares