En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Trentino
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
20/04
Arco
Anras
220 km
Result
Standings
1
Mikel Landa Meana
Team Sky
5u18'12"
2
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 4"
3
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 13"
4
Giulio Ciccone
Bardiani - CSF
op 14"
5
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
6
Simone Andreetta
Bardiani - CSF
z.t
7
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Patrick Konrad
Bora - Argon 18
z.t
10
Emanuel Buchmann
Bora - Argon 18
z.t
11
Hugh Carthy
Caja Rural - Seguros RGA
op 24"
12
Michele Scarponi
Astana Pro Team
op 26"
13
Edward Ravasi
z.t
14
Ian Boswell
Team Sky
op 28"
15
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
16
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Michele Gazzarra
Norda - MG. Kvis
z.t
18
Philip Deignan
Team Sky
z.t
19
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 32"
20
Matteo Busato
Wilier Triestina - Southeast
z.t
21
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
22
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
23
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Francisco Mancebo Perez
Skydive Dubai - Al Ahli Club
op 39"
25
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
26
Brendan Canty
Drapac Professional Cycling
op 43"
27
Stefano Pirazzi
Bardiani - CSF
z.t
28
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina - Southeast
op 46"
29
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
30
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
op 49"
31
Danilo Celano
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
32
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
z.t
33
Edgar Miguel Lemos Pinto
Skydive Dubai - Al Ahli Club
op 52"
34
Gavin Mannion
Drapac Professional Cycling
op 53"
35
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina - Southeast
op 55"
36
Luca Chirico
Bardiani - CSF
op 57"
37
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
op 59"
38
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
39
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
40
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Michele Scartezzini
Norda - MG. Kvis
z.t
42
Stefano Nardelli
Norda - MG. Kvis
z.t
43
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
44
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 1'03"
45
Francesco Manuel Bongiorno
Bardiani - CSF
z.t
46
Marco Tecchio
Unieuro Wilier
op 1'07"
47
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP
op 1'09"
48
Mauro Finetto
Unieuro Wilier
z.t
49
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
z.t
50
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
op 1'14"
51
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
52
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'22"
53
Niccolo' Salvietti
Norda - MG. Kvis
op 1'24"
54
Lachlan Norris
Drapac Professional Cycling
z.t
55
Gianni Moscon
Team Sky
op 1'26"
56
Sergii Movchan
Amore & Vita - Selle SMP
op 1'32"
57
Caio Godoy Ormenese
z.t
58
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
op 1'35"
59
Soufiane Haddi
Skydive Dubai - Al Ahli Club
z.t
60
Ivan Santaromita
Skydive Dubai - Al Ahli Club
z.t
61
Andrea Marchi
op 1'38"
62
Enrico Anselmi
z.t
63
Murilo Affonso
Funvic Soul Cycles - Carrefour
op 1'44"
64
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottechhia
z.t
65
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Kleber Da Silva Ramos
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
67
João Marcelo Pereira Gaspar
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
68
Samuel Spokes
Drapac Professional Cycling
op 1'47"
69
Giacomo Giuliani
Norda - MG. Kvis
op 2'00"
70
Luca Wackermann
Nasr Dubai
op 2'04"
71
Dominik Nerz
Bora - Argon 18
op 2'07"
72
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 2'09"
73
Davide Malacarne
Astana Pro Team
z.t
74
Tomas Aurelio Gil Martinez
Wilier Triestina - Southeast
z.t
75
Dennis Paulus
Tirol Cycling Team
z.t
76
Evgeny Zverkov
Norda - MG. Kvis
z.t
77
Cesare Benedetti
Bora - Argon 18
op 2'12"
78
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
op 2'21"
79
Samuele Conti
Wilier Triestina - Southeast
z.t
80
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
82
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares