En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro del Trentino
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
23/04
Arco
Alpe di Pampeago
174 km
Result
Final Classification
1
Alexandre Vinokourov
Astana
13u50'23"
2
Riccardo Riccò
Ceramica Flaminia
z.t
3
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
op 42"
4
Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 44"
5
Ivan Basso
Liquigas - Doimo
op 56"
6
Sergio Pardilla Bellon
CarmioOro - NGC
op 1'28"
7
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1'37"
8
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 1'41"
9
Evgeny Petrov
Team Katusha
op 1'51"
10
Damiano Caruso
De Rosa - Stac Plastic
op 1'59"
11
Przemyslaw Niemiec
Miche
op 2'09"
12
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 2'11"
13
Robert Kiserlovski
Liquigas - Doimo
op 2'24"
14
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
op 2'44"
15
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
op 2'59"
16
Andrea Noè
Ceramica Flaminia
op 3'30"
17
Jure Golcer
De Rosa - Stac Plastic
op 3'49"
18
Marco Marzano
Lampre - Farnese Vini
z.t
19
Tomaz Nose
Adria Mobil
op 3'52"
20
Alessandro Bisolti
Colnago - CSF Inox
op 3'59"
21
Reto Hollenstein
Vorarlberg - Corratec
op 4'05"
22
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 4'06"
23
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
op 4'07"
24
Fortunato Baliani
Miche
op 4'17"
25
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 4'33"
26
Sylwester Szmyd
Liquigas - Doimo
op 5'09"
27
Egor Silin
Team Katusha
op 5'21"
28
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
29
Gilberto Simoni
Lampre - Farnese Vini
op 5'26"
30
José Humberto Rujano Guillén
ISD - Neri
op 5'51"
31
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia
op 6'50"
33
Michele Gaia
Colnago - CSF Inox
op 7'06"
34
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
op 7'19"
35
Didac Ortega
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 7'40"
36
Mitja Mahoric
Adria Mobil
op 8'16"
37
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
op 8'21"
38
Paolo Tiralongo
Astana
op 10'44"
39
Alexander Gottfried
Team Netapp
op 11'02"
40
Roman Kireyev
Astana
op 11'15"
41
Pasquale Muto
Miche
op 12'25"
42
Simon Clarke
ISD - Neri
op 13'02"
43
Harald Totschnig
Tyrol Team
op 14'08"
44
Cameron Wurf
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 14'11"
45
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
op 14'42"
46
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
op 15'42"
47
Christopher Butler
BMC Racing Team
op 15'56"
48
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche
op 16'03"
49
Marco Cattaneo
De Rosa - Stac Plastic
op 16'18"
50
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
op 17'04"
51
Jan Barta
Team Netapp
op 17'27"
52
Emanuele Sella
CarmioOro - NGC
op 17'40"
53
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 17'48"
54
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
op 17'59"
55
Riccardo Chiarini
De Rosa - Stac Plastic
op 18'23"
56
David Wöhrer
Tyrol Team
op 20'02"
57
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
58
Vincent Jérôme
Bbox Bouygues Telecom
op 20'20"
59
Oliver Zaugg
Liquigas - Doimo
op 20'32"
60
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 20'38"
61
Alexandre Moos
BMC Racing Team
op 20'43"
62
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 20'48"
63
Daniele Ratto
CarmioOro - NGC
op 21'49"
64
Santo Anzà
Ceramica Flaminia
op 22'18"
65
Massimo Codol
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 24'20"
66
Simone Ponzi
Lampre - Farnese Vini
op 25'25"
67
Artem Ovechkin
Team Katusha
op 25'27"
68
Marino Palandri
Adria Mobil
op 25'36"
69
Vitaliy Buts
Lampre - Farnese Vini
op 26'32"
70
Uros Murn
Adria Mobil
op 27'18"
71
Krzysztof Szczawinski
Miche
op 27'23"
72
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 27'43"
73
Nikita Eskov
Team Katusha
op 27'45"
74
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 28'31"
75
Paolo Bailetti
Ceramica Flaminia
op 28'44"
76
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
op 28'57"
77
Yann Huguet
Skil - Shimano
op 29'05"
78
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
op 29'19"
79
Andreas Schillinger
Team Netapp
op 29'45"
80
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
op 29'48"
81
Alfredo Balloni
Lampre - Farnese Vini
op 30'19"
82
Sergey Renev
Astana
op 31'35"
83
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
op 31'54"
84
Chad Beyer
BMC Racing Team
op 32'38"
85
Volodymyr Zagorodniy
Miche
op 33'05"
86
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
op 33'34"
87
Roberto Ferrari
De Rosa - Stac Plastic
op 35'06"
88
Mirco Lorenzetto
Lampre - Farnese Vini
op 35'52"
89
Mateusz Taciak
Mroz Active Jet
op 36'17"
90
Claudio Corioni
De Rosa - Stac Plastic
op 36'33"
91
Bolat Raimbekov
Astana
op 36'50"
92
Florian Gaugl
Tyrol Team
op 36'57"
93
Maxim Belkov
ISD - Neri
op 37'04"
94
Marek Rutkiewicz
Mroz Active Jet
op 37'07"
95
Mariusz Witecki
Mroz Active Jet
op 37'41"
96
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
op 39'54"
97
Alex Meenhorst
Team Netapp
op 41'17"
98
Florian Stalder
BMC Racing Team
op 42'08"
99
Patrick Konrad
Tyrol Team
op 42'39"
100
Timon Seubert
Team Netapp
op 44'10"
101
Sébastian Baldauf
Vorarlberg - Corratec
op 45'42"
102
Stefano Borchi
De Rosa - Stac Plastic
op 49'04"
103
Enrico Peruffo
CarmioOro - NGC
op 55'11"
104
Simone Campagnaro
Miche
op 56'34"
105
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 57'35"
106
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 57'53"
107
Jure Zagar
Adria Mobil
op 57'55"
108
Stefan Mair
Tyrol Team
op 58'07"
109
Matej Gnezda
Adria Mobil
op 58'43"
110
Jacek Morajko
Mroz Active Jet
op 1u01'12"
111
Marcello Pavarin
Colnago - CSF Inox
op 1u02'39"
112
Matthias Krizek
Tyrol Team
op 1u02'54"
113
Maciej Paterski
Liquigas - Doimo
op 1u08'16"
114
Thomas Blassnig
Tyrol Team
op 1u08'48"
115
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 1u11'41"
116
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 1u12'08"
117
Matic Strgar
Vorarlberg - Corratec
op 1u13'20"
118
Leonardo Pinizzotto
Miche
op 1u13'42"
119
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
op 1u14'23"
120
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
op 1u17'32"
121
Alexander Gufler
Vorarlberg - Corratec
op 1u17'40"
122
Blazej Janiaczyk
Mroz Active Jet
op 1u17'56"
123
Alberto Loddo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1u18'33"
124
Daniel Rinner
Tyrol Team
op 1u19'50"
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
DNF
Donato Cannone
Ceramica Flaminia
DNF
Luca Celli
Ceramica Flaminia
DNF
Scott Davis
Astana
DNF
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia
DNF
Mikhaylo Khalilov
Team Katusha
DNF
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
DNF
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
DNF
Daniel Oss
Liquigas - Doimo
DNF
Mirko Selvaggi
Astana
DNF
Pavel Brutt
Team Katusha
DNS
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Kristjan Fajt
Adria Mobil
DNF
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Matteo Montaguti
De Rosa - Stac Plastic
DNF
Andrea Piechele
CarmioOro - NGC
DNF
Alessandro Raisoni
CarmioOro - NGC
DNF
Thomas Frei
BMC Racing Team
DNS
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Eric Berthou
CarmioOro - NGC
DNF
Laurent Beuret
CarmioOro - NGC
DNF
Dimitri Claeys
Team Netapp
DNF
Tassilo Fricke
Team Netapp
DNF
Wojciech Halejak
Mroz Active Jet
DNF
John Murphy
BMC Racing Team
DNF
Blaz Jarc
Adria Mobil
DNS
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
DNS
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
Mateusz Komar
Mroz Active Jet
OTL
Lukasz Osiecki
Mroz Active Jet
OTL
Franco Pellizotti
Liquigas - Doimo
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares