En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
World Championship U23
Result
1
Michael Matthews
Team Jayco - Skins
4u01'23"
2
John Degenkolb
Thüringer Energie Team
z.t
3
Guillaume Boivin
Spidertech Powered by Planet Energy
z.t
3
Taylor Phinney
Team RadioShack
z.t
5
Arnaud Démare
z.t
6
Sonny Colbrelli
Colnago - CSF Inox
z.t
7
Laurens De Vreese
z.t
8
Sebastian Lander
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
9
Juan José Lobato del Valle
Andalucia - Cajasur
z.t
10
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
11
Luke Rowe
z.t
12
Siarhei Papok
z.t
13
Blaz Jarc
Adria Mobil
z.t
14
Ramunas Navardauskas
z.t
15
Stefano Agostini
z.t
16
David Boily
Spidertech Powered by Planet Energy
z.t
17
Sylwester Janiszewski
CCC Polsat Polkowice
z.t
18
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
19
Yonathan Monsalve
z.t
20
Egidijus Juodvalkis
Palmans - Cras
z.t
21
Arnaud Papillon
z.t
22
Yannick Eijssen
z.t
23
Nelson Oliveira
Xacobeo Galicia
z.t
24
Georg Preidler
Arbö Gourmetfein Wels
z.t
25
Massimo Graziato
z.t
26
Rafal Majka
z.t
27
George Bennett
z.t
28
Dmitry Ignatyev
Team Katusha
z.t
29
Sebastian Balck
z.t
30
Vegard Stake Laengen
Joker Bianchi
z.t
31
Joël Zangerle
z.t
32
Blaz Furdi
Sava
z.t
33
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Itera-Katusha
z.t
34
Ki Ho Choi
z.t
35
Tom-Jelte Slagter
Rabobank CT
z.t
36
Andi Bajc
Zheroquadro Radenska
z.t
37
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
38
Carlos Alberto Betancur Gomez
z.t
39
Tobias Ludvigsson
z.t
40
Jesus Herrada Lopez
z.t
41
Piotr Gawronski
z.t
42
Eduard Alexander Beltran Suarez
UNE - EPM
z.t
43
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
44
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
45
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
46
Ho Ting Kwok
z.t
47
Kanstantsin Klimiankou
op 28"
48
Ying Hon Yeung
z.t
49
Enrico Battaglin
op 42"
50
Tony Gallopin
Cofidis
op 46"
51
Jimmi Sorensen
Team Designa Køkken - Blue Water
op 1'04"
52
Malcom Rudolph
Team Jayco - Skins
z.t
53
Pawel Poljanski
z.t
54
Javier Eduardo Gomez Pineda
z.t
55
Vegard Robinson Bugge
Joker Bianchi
z.t
56
Jonathan McEvoy
Motorpoint - Marshalls Pasta
z.t
57
Sébastien Reichenbach
Atlas Personal - BMC
z.t
58
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
59
Julien Vermote
z.t
60
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
61
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cervélo Test Team
z.t
62
Christopher Juul Jensen
Glud & Marstrand - LRO Radgivning
op 2'01"
63
Joseph Lewis
Drapac Porsche Cycling
op 2'22"
64
Alex Howes
z.t
65
Shem Rodger
op 2'40"
66
Arman Kamyshev
z.t
67
Vladislav Gorbunov
z.t
68
Daniil Fominykh
z.t
69
Jean-Lou Paiani
z.t
70
Hiratsuka Yoshimitsu
Shimano Racing
z.t
71
Ronan van Zandbeek
Skil - Shimano
op 2'50"
72
Julian David Arredondo
op 3'07"
73
Andreas Hofer
Tyrol Team
op 3'13"
74
Michel Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
75
Aleksey Tsatevich
z.t
76
Rohan Dennis
Team Jayco - Skins
z.t
77
Michal Kwiatkowski
Caja Rural
z.t
78
Philipp Ries
Heizomat
z.t
79
Boy van Poppel
Rabobank CT
op 5'30"
80
Tom Dumoulin
z.t
81
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
82
Matthias Krizek
Tyrol Team
op 5'35"
83
Enzo Josue Moyano
op 5'39"
84
Silver Schultz
op 5'40"
85
Moreno Moser
op 5'46"
86
Geoffrey Soupe
op 6'04"
87
Jovan Zekavica
Partizan Srbija
op 8'52"
88
Andrei Krasilnikau
op 10'07"
89
Marco Coelho
z.t
90
José Gonçalves
z.t
91
Luka Mezgec
Zheroquadro Radenska
z.t
92
Arthur Vanoverberghe
z.t
93
Hugo Houle
op 12'38"
94
Recep Ünalan
op 16'40"
95
Evaldas Siskevicius
op 17'12"
96
Daniel Egeland Jarstø
Sparebanken Vest - Ridley
op 21'32"
97
King Lok Cheung
z.t
Michaël Baer
Atlas Personal - BMC
DNF
Daniel Diaz
Footon - Servetto
DNF
Silvan Dillier
DNF
Alex Dowsett
Trek-Livestrong U23
DNF
Luke Durbridge
Team Jayco - Skins
DNF
Andrew Fenn
DNF
David Hesselbarth
Heizomat
DNF
Carter Jones
Jelly Belly Presented by Kenda
DNF
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
DNF
Benjamin King
Trek-Livestrong U23
DNF
Ryohei Komori
DNF
Oystein Stake Laengen
Plussbank Cervélo
DNF
Pim Ligthart
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Martin Mahdar
Dukla Trencin Merida
DNF
Maximilian May
Thüringer Energie Team
DNF
Nikita Novikov
Itera-Katusha
DNF
Rasmus Christian Quaade
Team Designa Køkken - Blue Water
DNF
Fabio Silvestre
DNF
Ariel Sivori
DNF
Andrew Talansky
Garmin - Transitions
DNF
Jan Tratnik
Zheroquadro Radenska
DNF
Kohei Uchima
DNF
Coen Vermeltfoort
Rabobank CT
DNF
Michael Vink
Subway - Avanti
DNF
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
DNF
Taylor Phinney en Guillaume Boivin werden allebei derde.
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1991
1990
1989
1987
1986
1985
1983
1982
1981
1979
1978
1977
1975
1974
1973
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1896
Info
Parcours
Result
Palmares