En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Amstel Gold Race
Result
1
Danilo Di Luca
Liquigas - Bianchi
6u21'07"
2
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
3
Mirko Celestino
Domina Vacanze
z.t
4
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
5
Miguel Angel Martín Perdiguero
Phonak Hearing Systems
z.t
6
Patrik Sinkewitz
Quick Step - Innergetic
z.t
7
Björn Leukemans
Davitamon-Lotto
z.t
8
David Etxebarria Alkorta
Liberty Seguros - Würth
z.t
9
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
z.t
10
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
11
Kim Kirchen
Fassa Bortolo
z.t
12
Igor Astarloa Ascasibar
Team Barloworld - Valsir
op 10"
13
Alejandro Valverde Belmonte
Illes Balears - Caisse d'Epargne
z.t
14
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC
z.t
15
Stefan Schumacher
Shimano - Memory Corp
z.t
16
Constantino Zaballa Gutierrez
Saunier Duval - Prodir
z.t
17
Johan Coenen
MrBookmaker - Sports Tech
z.t
18
Christophe Brandt
Davitamon-Lotto
z.t
19
Pieter Mertens
Chocolade Jacques - T-Interim
z.t
20
Manuele Mori
Saunier Duval - Prodir
z.t
21
Marcus Ljungqvist
Liquigas - Bianchi
op 17"
22
Matthias Kessler
Team T-Mobile
z.t
23
Uros Murn
Phonak Hearing Systems
op 21"
24
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Oscar Pereiro Sio
Phonak Hearing Systems
z.t
26
Jens Voigt
Team CSC
z.t
27
Axel Merckx
Davitamon-Lotto
z.t
28
Nicki Sörensen
Team CSC
op 29"
29
Joaquím Rodriguez Oliver
Saunier Duval - Prodir
z.t
30
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
op 33"
31
Marc Lotz
Quick Step - Innergetic
op 36"
32
Erik Dekker
Rabobank
z.t
33
Thomas Dekker
Rabobank
z.t
34
Vladimir Gusev
Team CSC
z.t
35
Steffen Wesemann
Team T-Mobile
op 42"
36
Rik Verbrugghe
Quick Step - Innergetic
z.t
37
Paolo Bettini
Quick Step - Innergetic
op 47"
38
Bram Tankink
Quick Step - Innergetic
z.t
39
Karsten Kroon
Rabobank
op 50"
40
Andrey Kashechkin
Crédit Agricole
op 52"
41
Markus Zberg
Gerolsteiner
op 1'58"
42
Angel Vicioso Arcos
Liberty Seguros - Würth
z.t
43
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
44
Bradley Wiggins
Crédit Agricole
z.t
45
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
46
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
op 2'02"
47
Volodymyr Bileka
Discovery Channel
z.t
48
Maarten Wynants
Chocolade Jacques - T-Interim
z.t
49
Erik Zabel
Team T-Mobile
z.t
50
Pieter Weening
Rabobank
z.t
51
Massimo Codol
Fassa Bortolo
z.t
52
Kanstantsin Sivtsov
Fassa Bortolo
z.t
53
Steven Kleynen
Chocolade Jacques - T-Interim
z.t
54
Kevin De Weert
Quick Step - Innergetic
z.t
55
Patrick Calcagni
Liquigas - Bianchi
z.t
56
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
57
Gorazd Stangelj
Lampre - Caffita
z.t
58
Ivan Basso
Team CSC
z.t
59
Alexandre Vinokourov
Team T-Mobile
z.t
60
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
61
Andrea Moletta
Gerolsteiner
z.t
62
Patxi Javier Vila Errandonea
Lampre - Caffita
op 2'10"
63
Laurent Brochard
Bouygues Telecom
z.t
64
Johan Vansummeren
Davitamon-Lotto
op 2'14"
65
Leon van Bon
Davitamon-Lotto
op 2'36"
66
Benjamin Noval Gonzalez
Discovery Channel
op 3'02"
67
George Hincapie
Discovery Channel
op 3'20"
68
Christophe Moreau
Crédit Agricole
op 3'36"
69
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
70
Vicente Reynes Mimo
Illes Balears - Caisse d'Epargne
op 3'39"
71
Preben Van Hecke
Davitamon-Lotto
z.t
72
Sergey Lagutin
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
73
Nicolas Jalabert
Phonak Hearing Systems
z.t
74
Sergueï Ivanov
Team T-Mobile
z.t
75
Rolf Aldag
Team T-Mobile
z.t
76
Addy Engels
Quick Step - Innergetic
op 3'49"
77
Franco Pellizotti
Liquigas - Bianchi
z.t
78
Filippo Pozzato
Quick Step - Innergetic
z.t
79
David Loosli
Lampre - Caffita
z.t
80
Fabian Jeker
Saunier Duval - Prodir
op 4'09"
81
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 5'07"
82
Erwin Thijs
MrBookmaker - Sports Tech
z.t
83
Ruslan Ivanov
Domina Vacanze
op 5'28"
84
Paolo Valoti
Domina Vacanze
z.t
85
Maarten den Bakker
Rabobank
z.t
86
Pavel Padrnos
Discovery Channel
z.t
87
Angel Castresana del Val
MrBookmaker - Sports Tech
z.t
88
Christophe Mengin
Française des Jeux
z.t
89
Mauro Facci
Fassa Bortolo
z.t
90
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
z.t
91
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
z.t
92
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
93
Kjell Carlström
Liquigas - Bianchi
z.t
94
Matthew White
Cofidis
z.t
95
Bert De Waele
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
96
Massimo Giunti
Fassa Bortolo
op 5'29"
97
Fränk Schleck
Team CSC
op 5'46"
98
Oliver Zaugg
Saunier Duval - Prodir
op 5'53"
99
Carlos Barredo Llamazales
Liberty Seguros - Würth
op 6'22"
100
Daniele Righi
Lampre - Caffita
op 7'04"
101
Laurens ten Dam
Shimano - Memory Corp
z.t
102
Frederik Willems
Chocolade Jacques - T-Interim
z.t
103
Salvatore Commesso
Lampre - Caffita
z.t
104
Alessandro Ballan
Lampre - Caffita
z.t
105
Pedro Arreitunandia Quintero
Team Barloworld - Valsir
z.t
106
Thierry Marichal
Cofidis
z.t
107
Jörg Jaksche
Liberty Seguros - Würth
z.t
108
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
Liberty Seguros - Würth
op 7'54"
109
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
111
Benoît Joachim
Discovery Channel
z.t
112
Peter Farazijn
Cofidis
z.t
113
Ryder Hesjedal
Discovery Channel
z.t
114
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
z.t
115
Joost Posthuma
Rabobank
op 10'18"
116
Anthony Geslin
Bouygues Telecom
z.t
117
Tiaan Kannemeyer
Team Barloworld - Valsir
z.t
118
Matthé Pronk
MrBookmaker - Sports Tech
z.t
119
Eelke van der Wal
Shimano - Memory Corp
z.t
120
Alessandro Bertolini
Domina Vacanze
z.t
121
Didier Rous
Bouygues Telecom
op 12'20"
122
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Isidro Nozal Vega
Liberty Seguros - Würth
z.t
124
Maxime Monfort
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
125
Jonathan Patrick McCarty
Discovery Channel
z.t
126
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 14'49"
127
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
z.t
128
Benny De Schrooder
Chocolade Jacques - T-Interim
z.t
129
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
130
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
z.t
131
Pieter Ghyllebert
Chocolade Jacques - T-Interim
op 15'55"
Stefan Adamsson
Team Barloworld - Valsir
DNF
Michael Albasini
Liquigas - Bianchi
DNF
José Luis Arrieta Lujambio
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Serge Baguet
Davitamon-Lotto
DNF
Walter Bénéteau
Bouygues Telecom
DNF
Gianluca Bortolami
Lampre - Caffita
DNF
Marco Bos
Shimano - Memory Corp
DNF
Camille Bouquet
MrBookmaker - Sports Tech
DNF
Matteo Carrara
Team Barloworld - Valsir
DNF
Ryan Cox
Team Barloworld - Valsir
DNF
Glenn D'Hollander
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Christophe Detilloux
Française des Jeux
DNF
Yukihiro Doi
Shimano - Memory Corp
DNF
Juan Carlos Dominguez
Saunier Duval - Prodir
DNF
Christophe Edaleine
Cofidis
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNF
Frédéric Finot
Française des Jeux
DNF
José Vicente Garcia Acosta
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Gorik Gardeyn
MrBookmaker - Sports Tech
DNF
Mauro Gerosa
Liquigas - Bianchi
DNF
Bastiaan Giling
Team T-Mobile
DNF
Gerrit Glomser
Lampre - Caffita
DNF
Michele Gobbi
Domina Vacanze
DNF
José Angel Gomez Marchanté
Saunier Duval - Prodir
DNF
Andriy Grivko
Domina Vacanze
DNF
Jeremy Hunt
MrBookmaker - Sports Tech
DNF
Maxim Iglinsky
Domina Vacanze
DNF
Sébastien Joly
Crédit Agricole
DNF
Jose Cayetano Julia Cegarra
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
René Jørgensen
Team Barloworld - Valsir
DNF
Tomoya Kano
Shimano - Memory Corp
DNF
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
DNF
Nicola Loda
Liquigas - Bianchi
DNF
Paolo Longo Borghini
Team Barloworld - Valsir
DNF
Francisco Mancebo Perez
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Bradley McGee
Française des Jeux
DNF
Francis Mourey
Française des Jeux
DNF
Vincenzo Nibali
Fassa Bortolo
DNF
Stuart O'Grady
Cofidis
DNF
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Liberty Seguros - Würth
DNF
Jef Peeters
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Andrea Peron (1)
Team CSC
DNF
Roberto Petito
Fassa Bortolo
DNF
Jakob Piil
Team CSC
DNF
Grégory Rast
Phonak Hearing Systems
DNF
Ronny Scholz
Gerolsteiner
DNF
Stephan Schreck
Team T-Mobile
DNF
Nico Sijmens
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Julien Smink
Shimano - Memory Corp
DNF
Luca Solari
Domina Vacanze
DNF
Tom Stubbe
Chocolade Jacques - T-Interim
DNF
Geert Verheyen
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Johan Verstrepen
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Aart Vierhouten
Davitamon-Lotto
DNF
Peter Wrolich
Gerolsteiner
DNF
Xabier Zandio Echaide
Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF
Thomas Ziegler
Gerolsteiner
DNF
Thierry De Groote
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
David De La Fuente Rasilla
Saunier Duval - Prodir
DNF
Stefan van Dijk
MrBookmaker - Sports Tech
DNF
Max van Heeswijk
Discovery Channel
DNF
Alain van Katwijk
Shimano - Memory Corp
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Info
Parcours
Result
Palmares