En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Uppsala
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
11/05
Uppsala
Uppsala
113 km
Result
Final Classification
Points
1
Vita Heine
Hitec Products - Birk Sport
3u27'02"
2
Diana Klimova
op 6"
3
Sara Mustonen
op 15"
4
Emilie Moberg
Team Virtu Cycling Women
op 46"
5
Phaedra Krol
z.t
6
Clara Lundmark
z.t
7
Ina Savenka
Minsk Cycling Club
z.t
8
Sara Penton
Team Virtu Cycling Women
z.t
9
Hanneke De Goeje
z.t
10
Gyunel Mekhtieva
z.t
11
Frida Knutsson
z.t
12
Nathalie Eklund
z.t
13
Inez Beijer
z.t
14
Maria Novolodskaya
Cogeas - Mettler Pro Cycling Team
z.t
15
Ana Paula Polegatch
z.t
16
Marlin Brown
z.t
17
Julie Solvang
Hitec Products - Birk Sport
z.t
18
Mariia Miliaeva
z.t
19
Minna-Maria Kangas
z.t
20
Palina Pivavarava
z.t
21
Amelie Lutro
Hitec Products - Birk Sport
z.t
22
Emelie Utvik
z.t
23
Quinty Ton
Biehler Pro Cycling Team
z.t
24
Julia Borgström
z.t
25
Daria Malkova
z.t
26
Tatiana Jasekova
z.t
27
Polina Kirillova
z.t
28
Merel Hofman
Biehler Pro Cycling Team
z.t
29
Lauren Dolan
z.t
30
Nienke Wasmus
Biehler Pro Cycling Team
z.t
31
Mie Saabye
z.t
32
Ingrid Lorvik
Hitec Products - Birk Sport
z.t
33
Merethe Liland
z.t
34
Thale Sofie Kielland Bjerk
z.t
35
Antonia Gröndahl
z.t
36
Anastasiya Dzedzikava
Minsk Cycling Club
z.t
37
Laura van Regenmortel
z.t
38
Marianna Findrova
z.t
39
Roos Hoogeboom
Biehler Pro Cycling Team
op 1'25"
40
Anneke Dijkstra
z.t
41
Nicole Clerx
op 1'31"
42
Floor Weerink
op 1'40"
43
Ivana Tiessens
op 1'53"
44
Marissa Baks
Biehler Pro Cycling Team
op 8'04"
45
Myrthe Willemsen
z.t
46
Laura Vainionpää
op 8'36"
47
Caroline Thorvik Olsen
op 16'07"
48
Karianne Kanebog
op 21'51"
49
Margrethe Adde Kjeøy
z.t
50
Lieke Lap
z.t
51
Åsa Christiernin
z.t
52
Karalina Savenka
Minsk Cycling Club
z.t
53
Ann Helen Olsen
z.t
Adriele Alves Mendes
DNF
Thayná Araujo De Lima
DNF
Camila Ferreira
DNF
Matilda Frantzich
DNF
Lívia Hanesova
DNF
Hanna Johansson
Multum Accountants Ladies CT
DNF
Natalie Irene Midtsveen
DNF
Alexandra Nessmar
DNF
Amalie Winther Olsen
DNF
Elise Marie Olsen
DNF
Estefania Pilz
DNF
Marthe Roose
DNF
Aksana Salauyeva
DNF
Emma Skjerstad
DNF
Ida Sten
DNF
Sophie SundstrÖm
DNF
Ida Wanggren
DNF
Sara Hedberg
DNS
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares