En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
GP de Denain
Result
1
Arnaud Démare
FDJ
4u30'01"
2
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
3
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
z.t
4
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
z.t
5
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
6
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
7
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Fabien Touze
HP BTP - Auber 93
z.t
9
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
z.t
12
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
14
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
z.t
17
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
18
Yannis Yssaad
Armee de Terre
z.t
19
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
20
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
22
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
23
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
24
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
25
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
26
Maxime Daniel
Fortuneo-Oscaro
z.t
27
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
28
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
z.t
29
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
30
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
31
Mickael Delage
FDJ
z.t
32
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
33
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
z.t
34
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
35
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
37
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
38
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
40
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
42
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
z.t
44
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
45
Christophe Laporte
Cofidis
op 7"
46
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 9"
47
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
49
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
50
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
51
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
52
Jonas Vangenechten
Cofidis
z.t
53
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 12"
54
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
56
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
57
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
59
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
60
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Fabien Canal
Armee de Terre
z.t
63
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
64
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
67
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
68
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 22"
69
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
op 25"
70
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 27"
71
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
op 28"
72
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
73
Juan Villegas
Manzana Postobon Team
z.t
74
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
op 31"
75
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 32"
76
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
William Bonnet
FDJ
z.t
78
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
z.t
79
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
80
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
81
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
82
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
83
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
84
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
85
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
86
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
87
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
88
Marc Fournier
FDJ
z.t
89
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
90
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
91
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
92
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
93
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
95
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
96
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
97
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
98
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
99
Francis Mourey
Fortuneo-Oscaro
z.t
100
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
101
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
102
Tony Hurel
Direct Energie
z.t
103
Anthony Turgis
Cofidis
op 50"
104
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 1'03"
105
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
106
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
107
Olivier Le Gac
FDJ
op 1'23"
108
Romain Lemarchand
Delko Marseille Provence KTM
op 1'25"
109
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'27"
110
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 1'31"
111
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
112
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
113
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
114
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
115
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Damien Gaudin
Armee de Terre
op 1'40"
117
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
op 1'44"
118
Kevin Lebreton
Armee de Terre
z.t
119
Florian Sénéchal
Cofidis
op 2'22"
120
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
op 3'22"
121
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
op 3'23"
122
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 5'57"
123
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 8'21"
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
DNF
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
DNF
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
DNF
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
DNF
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
DNF
Julien Loubet
Armee de Terre
DNF
Jens Mouris
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
DNF
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
DNF
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
Info
Parcours
Result
Palmares