En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
26/07
Palmanova
Tre Cime di Laveredo
204.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mark Padun
Bahrein - Merida
5u54'16"
2
Dayer Uberney Quintana Rojas
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
3
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
4
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
5
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 5"
6
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
op 41"
7
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 1'07"
8
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 1'17"
9
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
op 1'31"
10
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'28"
11
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 5'10"
12
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
13
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
z.t
14
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 6'28"
15
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 9'09"
16
Sebastian Schönberger
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
17
Danilo Wyss
Team Dimension Data
op 10'18"
18
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 11'16"
19
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
20
Filippo Fiorelli
op 12'20"
21
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
22
Francesco Manuel Bongiorno
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 12'52"
23
Mattia Bais
Cycling Team Friuli
op 13'07"
24
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
op 13'22"
25
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'26"
26
Emanuele Barison
op 15'26"
27
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
28
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 25'00"
29
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
30
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
32
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
33
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
34
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 25'02"
35
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
36
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
37
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
38
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
39
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Mathias De Witte
Roompot - Charles
op 30'26"
41
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
43
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
44
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
45
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
46
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
47
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
z.t
48
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
49
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
50
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
51
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
52
Simone Velasco
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
53
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
54
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
55
Jesper Asselman
Roompot - Charles
op 35'48"
56
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
57
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
58
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
59
Davide Bais
Cycling Team Friuli
z.t
60
Philippe Gilbert
Deceuninck - Quick Step
z.t
61
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
62
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
63
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli
z.t
64
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
65
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
66
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
67
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
68
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
69
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
70
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
71
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
72
Sacha Modolo
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
73
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
op 36'21"
74
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
75
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
76
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 37'26"
77
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
78
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
op 38'22"
79
Nicolas Dalla Valle
Tirol Cycling Team
op 40'44"
80
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 40'52"
81
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
83
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
84
Giovanni Lonardi
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
85
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 57'45"
86
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
88
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
z.t
89
Jurgen Roelandts
Movistar Team
z.t
90
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
91
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
92
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
93
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
94
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 1u00'14"
95
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
96
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
98
Michele Gazzoli
Kometa Cycling Team
z.t
99
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
z.t
100
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
101
Edoardo Zardini
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
102
Conor Dunne
Israel Cycling Academy
z.t
103
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
104
Arjen Livyns
Roompot - Charles
z.t
105
Oliver Behringer
Team Novo Nordisk
z.t
106
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
107
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
108
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
z.t
109
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
z.t
Emanuele Amadio
DNF
Davide Ballerini
Astana Pro Team
DNF
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
DNF
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Mark Cavendish
Team Dimension Data
DNF
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
DNF
Gregorio Ferri
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
DNF
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
DNF
Jonathan Milan
Cycling Team Friuli
DNF
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
DNF
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Massimo Orlandi
DNF
Daniel Savini
Bardiani CSF
DNF
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares