En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/06
Grado
Trieste
124.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Elia Viviani
Quick Step Floors
2u27'48"
2
Mark Cavendish
Team Dimension Data
z.t
3
Riccardo Minali
Italy
z.t
4
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
5
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
6
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
7
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
8
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
9
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
10
Matteo Trentin
Italy
z.t
11
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
12
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
13
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
15
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
16
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
17
Jalel Duranti
Italy
z.t
18
Andrea Zanardini
Biesse Carrera Gavardo
z.t
19
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
20
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
21
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
22
German Nicolas Tivani Perez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
23
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
z.t
24
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
25
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 4"
26
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
27
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
28
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
29
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
30
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
31
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
34
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
35
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
36
Sebastian Schönberger
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
37
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
38
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
39
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
40
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
42
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
43
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
44
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
45
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
46
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
47
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
48
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
49
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
50
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
51
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 9"
52
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
54
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
55
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
56
Antonio Di Sante
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
57
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
58
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
59
Simone Ravanelli
Biesse Carrera Gavardo
z.t
60
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
61
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
62
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
63
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
64
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
65
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
66
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
67
Alberto Amici
Biesse Carrera Gavardo
z.t
68
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
z.t
69
Enrico Salvador
Biesse Carrera Gavardo
z.t
70
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
71
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
72
Enrico Logica
Biesse Carrera Gavardo
z.t
73
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
74
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
75
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
76
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 16"
77
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
78
Moreno Moser
Italy
z.t
79
Stanimir Cholakov
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 18"
80
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
81
Lorenzo Delco
Biesse Carrera Gavardo
z.t
82
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
83
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
84
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
85
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
86
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 30"
87
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 32"
88
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
89
Andrea Toniatti
Italy
op 35"
90
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
op 44"
91
Matteo Draperi
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 45"
92
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
93
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 1'03"
94
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
95
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
96
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 1'04"
97
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'09"
98
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
op 1'19"
99
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 2'15"
100
Umberto Orsini
Bardiani CSF
op 2'37"
101
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
102
Giovanni Pedretti
Biesse Carrera Gavardo
z.t
103
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
104
Filippo Tagliani
Italy
z.t
105
Francesco Lamon
Italy
z.t
106
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
107
James Knox
Quick Step Floors
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares