En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Adriatica Ionica Race
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/06
Grado
Trieste
124.6 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
16u39'22"
2
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 41"
3
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 1'18"
4
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 1'40"
5
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 1'57"
6
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'08"
7
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 2'53"
8
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 3'09"
9
Simone Petilli
UAE Team Emirates
op 3'17"
10
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 3'20"
11
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 4'21"
12
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 4'55"
13
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 6'12"
14
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
op 6'25"
15
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 6'29"
16
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 6'36"
17
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
op 8'06"
18
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 8'22"
19
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 8'45"
20
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 8'54"
21
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
22
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 8'57"
23
Sebastian Schönberger
Wilier Triestina - Selle Italia
op 9'47"
24
Simone Ravanelli
Biesse Carrera Gavardo
op 9'49"
25
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 9'59"
26
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 10'14"
27
Alberto Amici
Biesse Carrera Gavardo
op 10'53"
28
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 11'56"
29
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 12'15"
30
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13'54"
31
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
op 13'57"
32
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 14'06"
33
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 14'07"
34
Moreno Moser
Italy
op 15'14"
35
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 15'22"
36
James Knox
Quick Step Floors
op 15'45"
37
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 16'12"
38
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'07"
39
Lorenzo Delco
Biesse Carrera Gavardo
op 18'11"
40
Simone Andreetta
Bardiani CSF
op 18'49"
41
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 20'01"
42
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 20'11"
43
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
op 21'11"
44
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 21'35"
45
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 22'05"
46
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 23'05"
47
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
op 23'20"
48
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 23'25"
49
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
op 23'38"
50
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 23'40"
51
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 24'34"
52
Umberto Orsini
Bardiani CSF
op 25'06"
53
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 25'30"
54
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 26'12"
55
Manuele Mori
UAE Team Emirates
op 26'33"
56
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
op 27'24"
57
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 27'34"
58
Ben Swift
UAE Team Emirates
op 28'21"
59
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 28'42"
60
Enrico Salvador
Biesse Carrera Gavardo
op 32'25"
61
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 33'38"
62
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
op 33'46"
63
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 35'35"
64
Elia Viviani
Quick Step Floors
op 36'30"
65
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 37'08"
66
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
op 37'10"
67
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
op 38'16"
68
Mark Cavendish
Team Dimension Data
op 39'03"
69
Andrea Toniatti
Italy
op 39'04"
70
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 39'18"
71
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 39'19"
72
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
op 39'28"
73
Jalel Duranti
Italy
op 39'37"
74
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 39'50"
75
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 40'00"
76
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 40'24"
77
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 40'27"
78
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
op 41'09"
79
Enrico Logica
Biesse Carrera Gavardo
op 41'21"
80
Antonio Di Sante
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 41'28"
81
Riccardo Minali
Italy
op 41'54"
82
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 42'19"
83
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 43'01"
84
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 43'04"
85
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
op 43'36"
86
Andrea Zanardini
Biesse Carrera Gavardo
op 43'39"
87
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 43'49"
88
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 44'11"
89
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 44'19"
90
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
op 44'36"
91
Matteo Trentin
Italy
op 45'03"
92
Francesco Lamon
Italy
op 46'45"
93
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 47'13"
94
German Nicolas Tivani Perez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 47'27"
95
Stanimir Cholakov
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 48'11"
96
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
op 48'32"
97
Davide Martinelli
Quick Step Floors
op 48'40"
98
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
op 49'35"
99
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 50'07"
100
Filippo Tagliani
Italy
op 50'16"
101
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
op 50'48"
102
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
op 51'14"
103
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
op 51'22"
104
Matteo Draperi
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 53'02"
105
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 53'15"
106
Giovanni Pedretti
Biesse Carrera Gavardo
op 56'31"
107
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 58'53"
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
DNS
Mihail Mihaylov
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
DNF
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares