En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Asturias
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
28/04
Soto de Ribera
Alto del Acebo
171 km
Result
Standings
1
Richard Carapaz
Movistar Team
4u24'14"
2
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Medellin
op 42"
3
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 50"
4
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
5
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 1'05"
6
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 1'07"
7
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'25"
8
Ricardo Mestre
W52/Fc Porto
op 1'34"
9
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
10
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
11
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
op 1'47"
12
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/Fc Porto
z.t
13
André Lima César Fonte
W52/Fc Porto
op 1'50"
14
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'00"
15
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'19"
16
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 2'32"
17
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
18
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
19
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
Medellin
z.t
20
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
21
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
22
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 2'47"
23
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'54"
24
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
25
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 3'04"
26
Domingos André Maciel Gonçalves
Radio Popular - Boavista
op 3'13"
27
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 3'31"
28
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 3'41"
29
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular - Boavista
op 4'13"
31
Joao Benta
Radio Popular - Boavista
z.t
32
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
op 4'16"
33
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
op 4'42"
34
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'53"
35
Johnatan Cañaveral Vargas
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 4'56"
36
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 4'58"
37
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
op 5'06"
38
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
39
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
op 5'17"
40
Marc de Maar
Team Ukyo
op 5'43"
41
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin
op 5'51"
42
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
op 6'15"
43
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
op 6'28"
44
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
op 6'46"
45
Nicolas Sessler
Burgos - BH
op 6'54"
46
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 7'05"
47
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 7'44"
48
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo - Louletano - Uli
op 8'10"
49
Artem Samolenkov
Lokosphinx
op 8'42"
50
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
51
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'48"
52
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 10'05"
53
Marcio Barbosa
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
54
José Fernandes Neves
W52/Fc Porto
op 10'25"
55
Stiven Calderon Porras
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 10'27"
56
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'44"
57
Juan Villegas
Manzana Postobon Team
z.t
58
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
59
Joao Rodrigues
W52/Fc Porto
z.t
60
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
op 11'11"
61
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 12'50"
62
Marc Buades
Team Euskadi
op 13'18"
63
Jon Ander Insausti Irastorza
Team Euskadi
z.t
64
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 13'30"
65
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
op 13'55"
66
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 14'49"
67
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
68
Oscar Hernandez
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
69
David De La Fuente Rasilla
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
70
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
z.t
71
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
72
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
73
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
74
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
z.t
75
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
76
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
77
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
78
Raymond Kreder
Team Ukyo
op 15'39"
79
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
op 16'01"
80
Luis Felipe Laverde Jimenez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 18'00"
81
James Mitri
Burgos - BH
op 18'20"
82
Eduardo Estrada
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 18'52"
83
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
84
Omar Alberto Mendoza Cardona
Medellin
z.t
85
Victor Alejandro Ocampo Giraldo
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
86
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 19'53"
87
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Radio Popular - Boavista
z.t
88
Oscar Pelegri
Radio Popular - Boavista
z.t
89
Francisco Moreira
Radio Popular - Boavista
z.t
90
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
z.t
91
Johan Antonio Colon Buelvas
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 19'59"
92
Camilo Pedroza
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 20'22"
93
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
op 20'50"
94
Juan Perez
Aviludo - Louletano - Uli
op 20'56"
95
André Piedade Evangelista
Aviludo - Louletano - Uli
op 21'24"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares