En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Asturias
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
27/04
Oviedo
Gijón
162.8 km
Result
Standings
1
Alejandro Manuel Marques Porto
Carmin - Prio
4u03'21"
2
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 29"
3
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
4
Sergio Ferreira Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
5
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
6
Rémy Di Gregorio
Cofidis
z.t
7
David Blanco Rodriguez
Efapel - Glassdrive
z.t
8
Ricardo Mestre
Carmin - Prio
z.t
9
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
10
Henrique Casimiro
Carmin - Prio
z.t
11
David Lopez Garcia
Movistar Team
z.t
12
André Lima César Fonte
Efapel - Glassdrive
z.t
13
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Hernani Broco
Caja Rural
z.t
15
Victor Cabedo
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
17
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
18
David Da Silva Livramento
Carmin - Prio
z.t
19
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
20
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
21
Ivan Ramiro Parra Pinto
EPM - UNE
z.t
22
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
z.t
23
Sergei Shilov
Lokosphinx
op 1'26"
24
Mikhail Antonov
Lokosphinx
z.t
25
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
26
Jaume Rovira Pous
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
27
José Gonçalves
Onda
z.t
28
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Camilo Andres Suarez Albarracin
EPM - UNE
z.t
30
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Pedro Merino Criado
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
32
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
33
Nuño Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
34
Igor Merino Cortazar
Orbea Continental
z.t
35
Jorge Martín Montenegro
z.t
36
David Moncoutié
Cofidis
z.t
37
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
z.t
38
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
39
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 2'17"
40
Higinio Fernandez Suarez
Andalucia
z.t
41
Jose Belda Mira
z.t
42
Sergio Miguel Vieira Ribeiro
Efapel - Glassdrive
z.t
43
Ricardo Vilela
Efapel - Glassdrive
op 3'15"
44
Omar Fraile Matarranza
Orbea Continental
op 3'32"
45
Jesus Merino Criado
z.t
46
Sergey Belykh
Lokosphinx
z.t
47
Damien Branaa
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
48
Robigzon Leandro Oyola Oyola
EPM - UNE
z.t
49
Mauricio Ortega Ramirez
EPM - UNE
z.t
50
Jesus Del Pino Corrochano
z.t
51
Aitor Perez Arrieta
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
52
Daniel Eduardo Moreira Silva
Onda
z.t
53
Francisco Jarley Colorado Hernandez
EPM - UNE
z.t
54
Francisco Jose Pacheco Torres
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
55
José Manuel Gutierrez Revuelta
z.t
56
Celio Cristiano Sousa
Onda
z.t
57
Mikel Bizkarra Etxegibel
Orbea Continental
z.t
58
Carlos Verona Quintanilla
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
59
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
60
Alexey Kunshin
Lokosphinx
op 4'27"
61
Rudy Molard
Cofidis
z.t
62
Nelson Victorino
Carmin - Prio
op 5'10"
63
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
op 5'39"
64
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Efapel - Glassdrive
z.t
65
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
66
David Gutierrez Gutierrez
Onda
z.t
67
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
68
Jaime Vergara
EPM - UNE
op 6'05"
69
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia
op 6'16"
70
Xabier Zabalo Imaz
Orbea Continental
z.t
71
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
72
Delio Fernández Cruz
Onda
z.t
73
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
74
Jonathan Gonzalez Rios
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
75
Yelko Gomez
Caja Rural
z.t
76
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
op 8'22"
77
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
op 8'43"
78
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
79
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
80
Haritz Orbe Urrutia
Orbea Continental
z.t
81
Helder Oliveira
Onda
op 9'36"
82
Marzio Bruseghin
Movistar Team
op 10'06"
83
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
84
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
85
Pascual Orengo Lopez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
86
Mauricio Muller
z.t
87
José Antonio Carrasco Ramírez
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
88
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
89
Florent Barle
Cofidis
z.t
90
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
z.t
91
Salvador Guardiola Tora
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
92
José David Martinez
z.t
93
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Orbea Continental
op 13'40"
94
Oscar Santamaria Munoz
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
95
Tomas Enrique Gil
Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
z.t
96
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
97
Victor Holgado
z.t
98
Raul Alarcon Garcia
Efapel - Glassdrive
z.t
99
José Vega Aguilar
Andalucia
z.t
100
Mario Gonzalez Salas
z.t
101
Román Osuna Montes
Andalucia
z.t
102
Nicolas Capdepuy
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
103
Samuel José Rodrigues Caldeira
Carmin - Prio
z.t
104
João Cabreira
Onda
z.t
105
Filipe Afonso Válter Pereira
Carmin - Prio
z.t
106
Aritz Bagües
Orbea Continental
z.t
107
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
108
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
109
Maxim Kozyrev
Lokosphinx
z.t
110
José Luis Cano
Andalucia
z.t
111
Jose Rafael Martinez Castillo
Gios Deyser - Leon Kastro
z.t
112
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
113
Aritz Etxebarria
Orbea Continental
z.t
114
Joao Pereira
Carmin - Prio
op 17'57"
115
Víctor Gomez
op 18'44"
116
Leandro Atencio
z.t
117
Juan Ignacio Curuchet
z.t
Bruno Antero Lima
Onda
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares