En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Asturias
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
02/05
Fuentes Del Narcea
Oviedo
198.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Constantino Zaballa Gutierrez
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
5u37'05"
2
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
op 1'36"
3
Pasquale Muto
Miche
op 2'22"
4
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
op 2'24"
5
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
op 2'26"
6
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Palmeiras Resort - Tavira
z.t
7
Santiago Perez Fernandez
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
z.t
8
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
9
Fabio Andres Duarte Arevalo
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
z.t
10
Alejandro Manuel Marques Porto
Palmeiras Resort - Tavira
op 2'29"
11
Andres Avelino Antuna Coro
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
12
José Herrada Lopez
Caja Rural
op 2'31"
13
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
z.t
14
David Blanco Rodriguez
Palmeiras Resort - Tavira
z.t
15
Gregory Obando Brenes
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
16
Pedro Merino Criado
Footon - Servetto
op 2'35"
17
Aketza Pena Iza
Caja Rural
op 2'38"
18
Ion Izagirre Insausti
Orbea
op 2'51"
19
Alex Alberto Cano Ardila
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 2'54"
20
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 4'17"
21
Diego Gallego Arnaiz
Burgos 2016 - Castilla y Leon
op 7'49"
22
Luis Felipe Laverde Jimenez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
op 10'53"
23
Nico Sijmens
Cofidis
op 13'59"
24
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
25
Guillemo Lana Baquedano
Caja Rural
z.t
26
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
27
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
28
Ricardo Mestre
Palmeiras Resort - Tavira
op 16'31"
29
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
z.t
30
Jose Carlos Lara Arjonilla
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
31
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
z.t
32
Jesus Merino Criado
z.t
33
Gustavo Rodriguez Iglesias
Xacobeo Galicia
z.t
34
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
z.t
35
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
36
Damien Monier
Cofidis
z.t
37
David Gutierrez Palacios
Footon - Servetto
z.t
38
Javier Etxarri
op 16'36"
39
Luís Silva
z.t
40
Przemyslaw Niemiec
Miche
z.t
41
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Daniel Plaza Aira
z.t
43
Fortunato Baliani
Miche
z.t
44
Raul Santamarta
Burgos 2016 - Castilla y Leon
z.t
45
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
46
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
z.t
48
Mikel Landa Meana
Orbea
z.t
49
Andoni Blazquez
Orbea
z.t
50
David Da Silva Livramento
Palmeiras Resort - Tavira
z.t
51
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
52
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
z.t
53
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
op 16'41"
Daniel Allonca
DNF
Oscar Alvarez Paniagua
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNF
Daniel Ania Gonzalez
DNF
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
DNF
Fader Andres Ardila Cano
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNF
Mickaël Buffaz
Cofidis
DNF
Eloy Carral Fernandez
DNF
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche
DNF
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
DNF
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNF
Giampaolo Cheula
Footon - Servetto
DNF
Marco Corti
Footon - Servetto
DNF
Rémi Cusin
Cofidis
DNF
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
DNF
Aritz Etxebarria
Orbea
DNF
Julien Fouchard
Cofidis
DNF
Ricardo Garcia Ambroa
Orbea
DNF
Carlos Andres Ibanez Gonzalez
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNF
Mikel Ilundain Tirapu
Orbea
DNF
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
DNF
Pedro Miguel Lopes Goncalves
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
DNF
John Edibberto Martinez Montero
Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion
DNF
Luis Mas Bonet
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Enrique Mata Cabello
Footon - Servetto
DNF
Ivan Melero Coco
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF
Tomas Swift Metcalfe
DNF
Pedro Miguel Miranda Soeiro
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
DNF
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
DNF
Jonathon Perdiguero
DNF
Celestino Duarte Dias Pinho
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
DNF
Bruno Antonio Ferreira Pinto
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
DNF
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
DNF
Ruben Reig Conejero
Caja Rural
DNF
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Orbea
DNF
Bruno Saraiva
Centro Ciclismo de Loule - Louletano
DNF
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
DNF
Krzysztof Szczawinski
Miche
DNF
Nelson Victorino
Palmeiras Resort - Tavira
DNF
Xabier Zabalo Imaz
Orbea
DNF
Oscar Vicente Grau Jordá
Burgos 2016 - Castilla y Leon
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares