En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Antalya p/b Akra
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
23/02
Side
Antalya
137.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Max Stedman
Canyon dhb p/b Soreen
13u07'01"
2
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1"
3
Alessandro Fancellu
Kometa Xstra Cycling Team
op 4"
4
Gianni Vermeersch
Alpecin - Fenix
z.t
5
Ben Tulett
Alpecin - Fenix
op 8"
6
Gabriel Reguero Corral
Bahrain Cycling Academy
op 10"
7
Federico Zurlo
Giotti Victoria
z.t
8
Mads Baadsgaard Rahbek
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
9
Edoardo Zardini
Vini Zabù - KTM
z.t
10
Miguel Heidemann
Leopard Pro Cycling
z.t
11
Luc Wirtgen
Bingoal WB
z.t
12
Lorenzo Rota
Vini Zabù - KTM
z.t
13
Erik Bergström Frisk
Bike Aid
z.t
14
Janez Brajkovic
Adria Mobil
z.t
15
Matteo Badilatti
Israel Start-Up Nation
op 13"
16
Dinmukhammed Ulysbayev
Vino Astana Motors
op 16"
17
Mathias Bregnhoj
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
18
Daniil Pronskiy
Vino Astana Motors
op 25"
19
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
op 29"
20
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
op 35"
21
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
22
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
op 36"
23
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 37"
24
Daniel Pearson
Canyon dhb p/b Soreen
op 38"
25
Anatolii Budiak
op 40"
26
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
op 47"
27
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
op 53"
28
Andrea Di Renzo
Vini Zabù - KTM
z.t
29
Luca Wackermann
Vini Zabù - KTM
op 1'03"
30
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
op 1'07"
31
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
op 1'10"
32
Marco Frapporti
Vini Zabù - KTM
op 1'14"
33
Roman Maikin
Cambodia Cycling Academy
op 1'17"
34
Jacob Relaes
Tarteletto - Isorex
z.t
35
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
z.t
36
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
op 1'21"
37
Mohcine Elkouraji
op 1'25"
38
Martin Toft Madsen
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 1'45"
39
Mattias Skjelmose Jensen
Leopard Pro Cycling
op 1'56"
40
Florian Kierner
Tirol KTM Cycling Team
op 2'09"
41
David Per
Adria Mobil
op 2'29"
42
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF Faizane'
op 2'38"
43
Rory Townsend
Canyon dhb p/b Soreen
op 2'53"
44
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
op 3'12"
45
Matteo Busato
Vini Zabù - KTM
op 3'58"
46
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
op 4'00"
47
Samy Aurignac
Cambodia Cycling Academy
op 5'03"
48
Pierpaolo Ficara
Team Sapura Cycling
op 5'11"
49
Serghei Tvetcov
Team Sapura Cycling
op 5'33"
50
Eusebio Pascual Bonhome
Bahrain Cycling Academy
op 5'44"
51
Emil Dima
Giotti Victoria
op 6'23"
52
Samuele Rivi
Tirol KTM Cycling Team
op 6'26"
53
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 6'31"
54
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 6'34"
55
Jeen de Jong
A Bloc CT
op 6'36"
56
Stijn Daemen
A Bloc CT
op 6'43"
57
Thomas Joseph
Tarteletto - Isorex
op 6'45"
58
Jacob Scott
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
59
Cedric Beullens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'56"
60
Viktor Filutas
Giotti Victoria
op 7'03"
61
Daniil Marukhin
op 7'04"
62
Alexandr Ovsyannikov
Vino Astana Motors
z.t
63
Antoine Berlin
Cambodia Cycling Academy
op 7'15"
64
Raul-Antonio Sinza
Giotti Victoria
op 7'20"
65
Iogan Shtein
Vino Astana Motors
op 7'37"
66
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
z.t
67
Maxime De Poorter
Tarteletto - Isorex
op 7'55"
68
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7'57"
69
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
op 8'10"
70
Antoine Debons
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
71
Irgens Frederik Jensen
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 8'29"
72
Onur Balkan
op 8'31"
73
Mario Gamper
Tirol KTM Cycling Team
op 9'17"
74
Vitaliy Buts
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 9'28"
75
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'36"
76
Halil Ibrahim Dogan
z.t
77
Martins Pluto
A Bloc CT
op 9'42"
78
Jonas Rickaert
Alpecin - Fenix
z.t
79
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
op 9'48"
80
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
op 9'52"
81
Viktor Manakov
op 9'54"
82
Cebrail Seker
Spor Toto Cycling Team
op 9'55"
83
Mustafa Sayar
z.t
84
Antoine Aebi
Akros - Excelsior - Thömus
op 9'58"
85
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
86
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
87
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
88
Ryan Christensen
Canyon dhb p/b Soreen
op 10'06"
89
Aksel Nommela
Bingoal WB
op 10'14"
90
Emil Toudal
Bhs - Pl Beton Bornholm
z.t
91
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'21"
92
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 10'27"
93
Onur Turgut
op 10'36"
94
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
op 10'52"
95
Ahmet Orken
Team Sapura Cycling
op 12'30"
96
Frederik Muff
Bhs - Pl Beton Bornholm
op 12'53"
97
Justin Wolf
Bike Aid
op 13'54"
98
Mihkel Raim
Israel Start-Up Nation
op 14'17"
99
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
op 14'34"
100
Kevyn Ista
Bingoal WB
op 14'41"
101
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 14'50"
102
Frederik Dombrowski
Bike Aid
op 15'26"
103
Andrew Tennant
Canyon dhb p/b Soreen
op 16'05"
104
Marko Kump
Adria Mobil
op 16'39"
105
Jonas Castrique
Bingoal WB
op 16'44"
106
Aden James Paterson
A Bloc CT
op 16'54"
107
Konstantin Nekrasov
op 17'56"
108
Aaron Grosser
Bike Aid
op 18'38"
109
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
110
Feritcan Samli
Spor Toto Cycling Team
op 19'11"
111
Manuel Bosch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 19'16"
112
Mikhail Chirukhin
op 19'33"
113
Oguzhan Tiryaki
Spor Toto Cycling Team
op 20'01"
114
Mansoor Jawad
Bahrain Cycling Academy
op 20'55"
115
Oleksandr Smetaniuk
op 21'28"
116
Grigorii Sharov
op 21'43"
117
Florian Dumourier
Cambodia Cycling Academy
op 22'06"
118
Thomas Devaux
Akros - Excelsior - Thömus
op 22'13"
119
Jonas Goeman
Tarteletto - Isorex
op 22'20"
120
Andrea Guardini
Giotti Victoria
op 22'38"
121
Tobiasz Pawlak
Mazowsze Serce Polski
op 22'45"
122
Pascal Bousquet
Cambodia Cycling Academy
op 23'01"
123
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 23'18"
124
Mathias Alexander E. Larsen
Kometa Xstra Cycling Team
op 23'42"
125
André Luijk
A Bloc CT
op 23'54"
126
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
op 24'24"
127
Norbert Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
128
Itmar Einhorn
Israel Start-Up Nation
op 25'51"
129
Gorazd Per
Adria Mobil
op 26'12"
130
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
131
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
132
Yaroslav Hnidashev
op 26'35"
133
Maksym Bilyi
op 27'00"
134
Michael Van Staeyen
Tarteletto - Isorex
op 27'57"
135
Norman Vahtra
Israel Start-Up Nation
op 28'05"
136
Lucas Carstensen
Bike Aid
op 28'24"
137
Manuel Zobrist
Akros - Excelsior - Thömus
op 29'11"
138
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
op 30'20"
Sayed Ahmed Alawi
Bahrain Cycling Academy
DNF
Elchin Asadov
Bahrain Cycling Academy
DNF
Matteo Bellia
Akros - Excelsior - Thömus
DNF
Daniel Bichlmann
Bike Aid
DNF
Gleb Brussenskiy
Vino Astana Motors
DNF
Vasili Byaliauski
Minsk Cycling Club
DNF
Tarik Chaoufi
DNF
Aziz Chaqri
DNF
Kostiantyn Dakhnovskyi
DNF
Lois Dufaux
Akros - Excelsior - Thömus
DNF
Florian Gamper
Tirol KTM Cycling Team
DNF
Vladimir Ilchenko
DNF
Sanbouli Imad
DNF
Zeki Kaygisiz
DNF
El Mejdoubi Lahcen
DNF
Lars Loohuis
A Bloc CT
DNF
Sergey Luchshenko
DNF
Ahmed Madan
Bahrain Cycling Academy
DNF
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Ahmet Örencik
Spor Toto Cycling Team
DNF
Batuhan Özgür
Spor Toto Cycling Team
DNF
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Cambodia Cycling Academy
DNF
Aliaksei Shnyrko
Minsk Cycling Club
DNF
Boris Vallee
Bingoal WB
DNF
Markus Wildauer
Tirol KTM Cycling Team
DNF
Yunus Emre Yilmaz Yunus
Spor Toto Cycling Team
DNF
Hassan Zahboune
DNF
Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
DNF
Tobias Bayer
Tirol KTM Cycling Team
DSQ
Danilo Celano
Team Sapura Cycling
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares