En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Antalya
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
25/02
Side
Antalya
123 km
Result
Final Classification
1
Artem Ovechkin
11u07'59"
2
Cristian Raileanu
Torku Sekerspor
op 24"
3
Habtom Awet
Polartec Kometa
op 46"
4
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 50"
5
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
op 1'02"
6
Johannes Schinnagel
Tirol Cycling Team
op 1'05"
7
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'11"
8
Kevin De Jonghe
Tarteletto - Isorex
op 1'18"
9
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 1'40"
10
Benjamin Brkic
Tirol Cycling Team
op 1'45"
11
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 1'52"
12
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 1'55"
13
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
op 2'01"
14
Mads Baadsgaard Rahbek
op 2'42"
15
Marco Friedrich
Tirol Cycling Team
op 3'28"
16
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
op 3'55"
17
Gordian Banzer
Akros - Renfer Sa
op 4'23"
18
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
op 4'26"
19
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
op 4'31"
20
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 4'35"
21
Markus Wildauer
Tirol Cycling Team
op 5'01"
22
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 5'02"
23
Anatolii Budiak
Lviv Cycling Team
op 5'21"
24
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 8'20"
25
Silas Clemmensen
op 9'40"
26
Viktor Okishev
Vino - Astana Motors
op 10'19"
27
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 10'37"
28
Viktor Manakov
op 11'13"
29
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
30
Suleiman Kangangi
Bike Aid
op 11'36"
31
Charles Kagimu
Bike Aid
op 11'46"
32
Alexandr Ovsyannikov
Vino - Astana Motors
op 11'49"
33
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
op 12'02"
34
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
op 12'14"
35
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 12'39"
36
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
op 12'52"
37
Kasper Wurtz Schmidt
op 13'26"
38
Maksym Vasilyev
Lviv Cycling Team
z.t
39
Nikita Sokolov
Vino - Astana Motors
op 13'39"
40
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 13'41"
41
Daniel Lehner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
42
Grigoriy Shtein
Astana City
op 14'20"
43
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
op 14'23"
44
Micheal Habtom
op 15'13"
45
Onur Balkan
Torku Sekerspor
op 15'35"
46
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
op 15'55"
47
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
op 16'13"
48
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
op 16'21"
49
Yuriy Natarov
Astana City
op 16'32"
50
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Vino - Astana Motors
op 16'34"
51
Justin Paroz
Akros - Renfer Sa
op 16'39"
52
Abdulkadir Kelleci
op 16'48"
53
Georg Zimmermann
Tirol Cycling Team
op 17'02"
54
Oleksandr Polivoda
Synergy Baku Cycling Project
op 17'14"
55
Yunus Emre Yilmaz Yunus
op 17'50"
56
Oleksandr Prevar
Team Novak
op 18'27"
57
Alexey Voloshin
Vino - Astana Motors
op 19'02"
58
Galym Akhmetov
Astana City
op 19'11"
59
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
op 19'20"
60
Ahmet Orken
Israel Cycling Academy
op 19'26"
61
Mario Vogt
Team Sapura Cycling
op 19'34"
62
Lukas Schlemmer
Team Felbermayr Simplon Wels
op 19'39"
63
Zeki Kaygisiz
op 19'41"
64
Mustafa Sayar
op 19'48"
65
Musa Mikayilzade
Synergy Baku Cycling Project
op 19'56"
66
Anton Kuzmin
Astana City
op 19'59"
67
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
op 20'41"
68
Yannis Voisard
Akros - Renfer Sa
op 20'52"
69
Yuriy Chsherbinin
Apple Team
op 20'57"
70
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 21'05"
71
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
op 21'10"
72
Alexandr Gladilin
Apple Team
op 21'11"
73
Mads Østergaard Kristensen
op 21'33"
74
Konrad Geßner
Leopard Pro Cycling
op 21'45"
75
Maxim Sukhov
op 21'47"
76
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
op 21'49"
77
Mario Gamper
Tirol Cycling Team
z.t
78
Sam Dobbs
Tirol Cycling Team
z.t
79
Jan RÜttimann
Akros - Renfer Sa
op 21'54"
80
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
op 22'09"
81
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
op 22'23"
82
Jacopo Mosca
Wilier Triestina - Selle Italia
op 22'27"
83
Jonas Döring
Akros - Renfer Sa
op 22'50"
84
Ivan Balykin
Torku Sekerspor
op 22'53"
85
André Looij
Monkey Town Continental Team
op 23'11"
86
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
op 23'17"
87
Oguzhan Tiryaki
z.t
88
Kristian Arnth Sørensen
op 23'29"
89
Andrey Prostokshin
op 23'56"
90
Matvey Nikitin
Astana City
op 23'57"
91
Andreas Madsen
op 24'01"
92
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 24'21"
93
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
op 24'31"
94
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
op 24'42"
95
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
op 25'02"
96
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
97
Vadim Galeyev
Apple Team
z.t
98
Kemal Kucukbay
z.t
99
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
100
Matthias Schnapka
Bike Aid
op 25'26"
101
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
op 25'36"
102
Arman Kamyshev
Vino - Astana Motors
op 25'40"
103
Vladislav Duiunov
op 25'58"
104
Andrii Bratashchuk
Team Novak
op 26'00"
105
Christian Albrechtsen
z.t
106
Sergey Mosin
op 26'02"
107
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 26'55"
108
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
op 27'52"
109
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
op 27'55"
110
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
op 28'08"
111
Norman Vahtra
op 28'12"
112
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
113
Emin KoÇan
z.t
114
Karl-Arnold Vendelin
z.t
115
Oleg Zemlyakov
Apple Team
z.t
116
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
op 28'32"
117
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
op 28'34"
118
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
op 28'39"
119
Enver Asanov
Synergy Baku Cycling Project
op 28'56"
120
Artur Ershov
op 28'57"
Adne Van Engelen
DNF
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
DNS
Vadim Pronskiy
Astana City
DNS
Florian Kierner
Team Felbermayr Simplon Wels
OTL
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
OTL
Enes Talha Ay
DNF
Vitaliy Hryniv
DNF
Kristjan Johanson
DNF
Natnael Mebrahtom
DNF
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
DNF
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Peeter Pung
DNF
Taras Shevchuk
DNF
Sirak Tesfom
DNF
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
DNF
Hanibal Gebresilasie
DNS
Oskar Nisu
DNS
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
DSQ
Daniel Habtemichael
DNF
Samir Jabrayilov
Synergy Baku Cycling Project
DNF
Nevzat Kiral
DNF
Mustafa Koklu
DNF
Esref Batuhan Pekcan
DNF
Dmitriy Rive
Apple Team
DNF
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Nurgali Turebekov
DNF
Islam Usmanov
Apple Team
DNF
Nikolay Zaitsev
Apple Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares