En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Lloseta - Andratx
Result
1
Toms Skujins
Trek - Segafredo
4u19'14"
2
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
op 25"
3
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 31"
4
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 42"
5
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
6
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
7
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
8
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
9
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo - Louletano - Uli
z.t
10
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
11
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
12
Sindre Skjoestad Lunke
Team Fortuneo - Samsic
op 46"
13
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
14
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
op 1'13"
16
Michal Golas
Team Sky
z.t
17
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 1'16"
18
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 1'18"
19
Kenny Elissonde
Team Sky
op 1'59"
20
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 2'27"
21
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 2'44"
22
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 3'51"
23
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'54"
24
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
26
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 3'59"
27
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 5'32"
28
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
29
Alberto Amici
Biesse Carrera Gavardo
z.t
30
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
31
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
32
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
33
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
34
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 6'37"
35
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 9'48"
36
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
37
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
38
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
39
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
40
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
z.t
41
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'06"
43
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 15'21"
44
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Ian Stannard
Team Sky
op 17'03"
46
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
47
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
z.t
48
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Enrico Salvador
Biesse Carrera Gavardo
z.t
50
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
z.t
52
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
53
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
z.t
54
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
55
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
56
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
57
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
58
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
59
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
60
Lorenzo Delco
Biesse Carrera Gavardo
z.t
61
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Info
Parcours
Result
Palmares