En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gree-Tour of Guangxi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
21/10
Guilin
Guilin
169 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
3u42'53"
2
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
3
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
4
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
5
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
6
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
7
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
8
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
z.t
9
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
10
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
11
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
12
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
13
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
14
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
15
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
17
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
18
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
19
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
20
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
21
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
22
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
23
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
24
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
25
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
26
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
27
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
28
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
29
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
30
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
31
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
z.t
32
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
33
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
34
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
35
Eddie Dunbar
Team Sky
z.t
36
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
37
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
38
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
39
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
40
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
Giovanni Visconti
Bahrein - Merida
z.t
42
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
z.t
43
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
44
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
45
Owain Doull
Team Sky
z.t
46
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
47
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
48
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
49
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
50
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
51
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
52
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
53
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
54
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
57
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
58
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
59
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
z.t
60
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
61
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
62
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
63
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
64
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
65
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
66
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
69
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
70
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
71
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
72
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
75
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
76
Nick Dougall
Team Dimension Data
z.t
77
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
78
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
79
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
80
Neilson Powless
Team LottoNL - Jumbo
z.t
81
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
82
Roger Kluge
Mitchelton - Scott
z.t
83
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
84
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
85
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
86
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
87
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
z.t
88
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
89
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
90
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
91
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
92
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
op 25"
93
William Clarke
Team EF Education First - Drapac
op 28"
94
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
z.t
95
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
96
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
z.t
97
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
98
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
op 31"
99
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
100
Julius van den Berg
Team EF Education First - Drapac
op 39"
101
Leonardo Basso
Team Sky
op 50"
102
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 58"
103
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 1'05"
104
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
105
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
op 1'07"
106
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
107
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
108
Lennard Hofstede
Team Sunweb
z.t
109
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 1'26"
110
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
111
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
op 1'30"
112
Marco Haller
Team Katusha Alpecin
z.t
113
Simon Geschke
Team Sunweb
op 1'38"
114
Tony Martin
Team Katusha Alpecin
z.t
115
Chad Haga
Team Sunweb
op 1'47"
116
Jonathan Dibben
Team Sky
op 11'17"
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
DNS
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
DNS
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
DNS
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
DNS
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
DNS
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares