En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Jura Cycliste
Stage information
Stage 1
Stage 2
28/04
Moissey
Dôle
184 km
Result
Final Classification
Mountain
1
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
3u57'30"
2
Jeremy Cabot
z.t
3
Samuele Zoccarato
IAM Excelsior
op 3"
4
Laurenz Rex
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
5
Christian Scaroni
Groupama - FDJ CT
z.t
6
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
z.t
7
Clément Jolibert
op 26"
8
Maxime Chevalier
z.t
9
Robin Froidevaux
Akros - Thömus
z.t
10
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
z.t
11
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
12
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
13
Johannes Adamietz
Herrmann Radteam
z.t
14
Eddy Fine
z.t
15
Florent Castellarnau
z.t
16
Kevin Inkelaar
Groupama - FDJ CT
z.t
17
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
18
Sylvain Moniquet
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
19
Harrison Bailey
z.t
20
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
21
Justin Paroz
Akros - Thömus
z.t
22
Théo Delacroix
z.t
23
Ewen Henrio
z.t
24
Ilan Van Wilder
Lotto - Soudal U23
op 34"
25
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
26
Antoine Debons
IAM Excelsior
z.t
27
Théo Nonnez
Groupama - FDJ CT
z.t
28
Quentin Venner
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
29
Mathew Ross
z.t
30
Miguel Heidemann
Herrmann Radteam
z.t
31
Lucas Papillon
z.t
32
Mattia Petrucci
Groupama - FDJ CT
op 40"
33
Pirmin Benz
Heizomat Rad-Net
op 44"
34
Stefan Bennett
z.t
35
Boris Orlhac
z.t
36
Henri Vandenabeele
Lotto - Soudal U23
op 52"
37
Jannis Peter
Heizomat Rad-Net
z.t
38
Julien Guay
op 55"
39
Mauro Schmid
Swiss Racing Academy
op 1'20"
40
Adria Moreno Sala
op 1'31"
41
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 1'59"
42
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
op 2'28"
43
Viktor Verschaeve
Lotto - Soudal U23
z.t
44
Jake Stewart
Groupama - FDJ CT
op 8'42"
45
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
op 9'58"
46
Vojtech Sedlacek
op 11'08"
47
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
48
Tom Thill
Team Differdange - GeBa
z.t
49
Quentin Vanoverschelde
z.t
50
Antoine Aebi
Akros - Thömus
z.t
51
Daniel Knapp
Team Vorarlberg Santic
z.t
52
Jan Tschernoster
Heizomat Rad-Net
z.t
53
Arnold Reifler
z.t
54
Romain Feillu
St Michel - Auber93
z.t
55
Cameron Beard
Team Differdange - GeBa
z.t
56
Scott Quincey
IAM Excelsior
z.t
57
Wesley Mol
Team Differdange - GeBa
z.t
58
Gabin Fine
z.t
59
Simon Carr
z.t
60
Simon Combes
z.t
61
Emerson Fontaine
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
62
Pierre Almeida
z.t
63
Lukas Meiler
Team Vorarlberg Santic
z.t
64
Romain Campistrous
z.t
65
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 11'14"
66
Marvin Tasset
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
67
Jeroen Pattyn
Team Differdange - GeBa
z.t
68
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
69
Giacomo Ballabio
IAM Excelsior
op 11'34"
70
Colin Heiderscheid
Leopard Pro Cycling
z.t
71
Rémi Capron
IAM Excelsior
z.t
72
Steven Pattyn
Lotto - Soudal U23
z.t
73
Martin Meiler
Team Vorarlberg Santic
z.t
74
Sven Verbeeck
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
75
Yannis Voisard
Akros - Thömus
z.t
76
Nicolas Durand
op 22'42"
77
Jonas Döring
Akros - Thömus
op 29'44"
Florentin Belanger
DNF
Pierre Benech
DNF
Antoine Bravard
DNF
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
DNF
Thomas Clapasson
IAM Excelsior
DNF
Hadrien Degrandcourt
DNF
Thibault Germain
DNF
Maxime Jolly
DNF
Gaëtan Lemoine
DNF
Misch Leyder
Leopard Pro Cycling
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
DNF
Louis Pijourlet
DNF
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
DNF
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
DNF
Larry Valvasori
Team Vorarlberg Santic
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares