En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Classica da Arrabida - Cyclin'Portugal
Result
1
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
4u26'54"
2
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
op 10"
3
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
op 14"
4
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
op 18"
5
James Fouche
Team Wiggins Le Col
op 24"
6
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 27"
7
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 36"
8
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
op 54"
9
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
10
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
z.t
11
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
12
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
op 59"
13
Rafael Silva
Efapel
z.t
14
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
op 1'01"
15
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
op 1'03"
16
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
op 1'05"
17
Joaquim Silva
W52/FC Porto
op 1'06"
18
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo Louletano
op 1'10"
19
Jonas Hvideberg
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
20
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
op 1'11"
21
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
22
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
23
Cameron Beard
Team Differdange - GeBa
op 1'16"
24
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'18"
25
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
z.t
26
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
op 1'20"
27
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'21"
28
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 1'23"
29
Rafael Gonçalo Leaça
LA Aluminios
z.t
30
Micael Isidoro
op 1'25"
31
Pedro Andrade
Vito - Feirense - BNB
op 1'30"
32
Daniel Tulett
TP Racing
z.t
33
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
op 1'43"
34
Henrique Casimiro
Efapel
op 2'01"
35
Nikolay Mihaylov
Efapel
op 2'02"
36
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
op 2'18"
37
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
UD Oliveirense / InOutbuild
op 2'21"
38
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'34"
39
Jóni Silva Brandao
Efapel
op 2'59"
40
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
op 3'05"
41
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
op 3'08"
42
Miguel Leite Carlos Salgueiro
op 5'34"
43
Vinicio Rodrigues
op 5'38"
44
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
op 5'56"
45
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
op 5'59"
46
Filipe Gaisita André Ramalho
LA Aluminios
op 6'05"
47
Nicola Toffali
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
48
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
z.t
49
Marcio Barbosa
Aviludo Louletano
z.t
50
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
z.t
51
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
52
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
53
Pablo Guerrero Bonilla
Radio Popular Boavista
z.t
54
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
55
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
56
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo Louletano
z.t
57
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
z.t
58
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular Boavista
z.t
59
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
60
Kristoffer Skjerping
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
61
Paulo Silva
Guerciotti - Kiwi Atantico
z.t
62
Emanuel Duarte
LA Aluminios
z.t
63
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
64
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins Le Col
op 6'09"
65
Antonio GÓmez
op 6'15"
66
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular Boavista
op 6'17"
67
Frederico Figueiredo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
68
David Da Silva Livramento
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 6'19"
69
António Barbio
LA Aluminios
op 6'24"
70
Cristian Mota Perez
Miranda - Mortague
op 6'28"
71
Marcelo Salvador
op 9'26"
72
Marvin Scheulen
LA Aluminios
op 10'37"
73
João Fernandes
op 15'35"
74
Fábio Costa
UD Oliveirense / InOutbuild
op 15'51"
75
Francisco Morais
op 21'05"
76
Bruno Araujo
z.t
77
Aleksandr Barsov
op 21'11"
78
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - GeBa
op 21'19"
79
Tiago Galhano
z.t
80
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
op 21'21"
Domingos André Maciel Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Stefan Bissegger
Swiss Racing Academy
DNF
Ribeiro Rodrigo Caixas
LA Aluminios
DNF
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
DNF
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
DNF
Tiago Da Silva
Team Differdange - GeBa
DNF
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
DNF
Louis Deguide
Team Differdange - GeBa
DNF
De Sousa Venceslau Fernandes
UD Oliveirense / InOutbuild
DNF
José Tiago Ferreira
W52/FC Porto
DNF
Leonel Firmino
LA Aluminios
DNF
Toni Franz
Team Differdange - GeBa
DNF
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
DNF
Pimenta Hélder Gonçalves
UD Oliveirense / InOutbuild
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
DNF
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
UD Oliveirense / InOutbuild
DNF
Neto Rafael Lourenço
UD Oliveirense / InOutbuild
DNF
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
DNF
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
DNF
Corentin Navarro
Team Wiggins Le Col
DNF
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
DNF
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Ivo Pinheiro
Miranda - Mortague
DNF
Pedro Lucas Ribeiro Pinto
DNF
João Salgado
Radio Popular Boavista
DNF
Rúben Simão
DNF
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
DNF
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
DNF
Wout van Elzakker
Team Differdange - GeBa
DNF
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Timothy Rugg
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Result
Palmares