En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Roubaix
Result
1
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
6u44'15"
2
Wilfried Peeters
Mapei - Quick Step
op 2'14"
3
Tom Steels
Mapei - Quick Step
op 2'26"
4
George Hincapie
US Postal Service
z.t
5
Jo Planckaert
Lotto - Mobistar
z.t
6
Leon van Bon
Rabobank
z.t
7
Frank Vandenbroucke
Cofidis
z.t
8
Andrei Tchmil
Lotto - Mobistar
op 2'39"
9
Johan Museeuw
Mapei - Quick Step
z.t
10
Lars Michaelsen
La Française des Jeux
op 2'53"
11
Franco Ballerini
Lampre - Daikin - Colnago
z.t
12
Denis Zanette
Team Polti
op 2'55"
13
Stefano Zanini
Mapei - Quick Step
op 3'46"
14
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin - Colnago
z.t
15
Rolf Sörensen
Rabobank
z.t
16
Chris Peers
Lotto - Mobistar
z.t
17
Tristan Hoffman
TVM - Farm Frites
z.t
18
Maximilian Sciandri
La Française des Jeux
z.t
19
Gianluca Bortolami
Vini Caldirola - Sidermec
z.t
20
Juris Silovs
Team Home - Jack & Jones
z.t
21
Frankie Andreu
US Postal Service
z.t
22
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
23
Peter Farazijn
Cofidis
z.t
24
Wim Feys
Lotto - Mobistar
z.t
25
Peter Van Petegem
TVM - Farm Frites
z.t
26
Emmanuel Magnien
La Française des Jeux
op 4'37"
27
Arvis Piziks
Team Home - Jack & Jones
op 5'00"
28
Enrico Cassani
Team Polti
z.t
29
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
z.t
30
Servais Knaven
TVM - Farm Frites
z.t
31
Thierry Gouvenou
Big Mat-Auber 93
z.t
32
Marc Wauters
Rabobank
z.t
33
Bart Leysen
Mapei - Quick Step
z.t
34
Nicolay Bo Larsen
Team Home - Jack & Jones
z.t
35
Arturas Kasputis
Casino
z.t
36
Ludo Dierckxsens
Lampre - Daikin - Colnago
op 6'27"
37
Steven de Jongh
TVM - Farm Frites
z.t
38
Christian Henn
Team Deutsche Telekom
op 9'39"
39
Johan Capiot
TVM - Farm Frites
z.t
40
Hendrik Van Dyck
TVM - Farm Frites
z.t
41
Andrej Hauptman
Vini Caldirola - Sidermec
op 10'49"
42
Paul Van Hyfte
Lotto - Mobistar
op 11'51"
43
Henk Vogels
Crédit Agricole
z.t
44
Anthony Rokia
Cofidis
op 13'39"
45
Bert Hiemstra
Rabobank
z.t
46
Florent Brard
Festina - Lotus
z.t
47
Matteo Tosatto
Ballan - Alessio
z.t
48
Nicola Loda
Ballan - Alessio
z.t
49
Eros Poli
Crédit Agricole
z.t
50
Alexei Sivakov
Big Mat-Auber 93
z.t
51
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
52
Rossano Brasi
Team Polti
z.t
53
Ruben Galvan Manchon
Kelme - Costa Blanca
z.t
54
Christophe Detilloux
Lotto - Mobistar
z.t
55
Lauri Aus
Casino
z.t
56
Christophe Mengin
La Française des Jeux
z.t
57
Christophe Bassons
La Française des Jeux
z.t
58
Koen Beeckman
Lotto - Mobistar
z.t
59
Johan Verstrepen
Lampre - Daikin - Colnago
z.t
60
Jan Boven
Rabobank
z.t
61
Stephane Barthe
Casino
z.t
62
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
z.t
63
Marco Milesi
Liquigas - Pata
z.t
64
Andreas Klier
TVM - Farm Frites
z.t
65
Geert Van Bondt
TVM - Farm Frites
z.t
66
Michael Rich
Team Gerolsteiner
op 16'39"
Christophe Agnolutto
Casino
DNF
Matteo Algeri
Lampre - Daikin - Colnago
DNF
Massimo Apollonio
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Kurt-Asle Arvesen
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Magnus Backstedt
Crédit Agricole
DNF
Sergio Barbero
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin - Colnago
DNF
Carlo Marino Bianchi
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Cristian Bianchini
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Paolo Bossoni
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Ermanno Brignoli
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Andrea Brognara
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Jimmy Casper
La Française des Jeux
DNF
Francisco Javier Cerezo Perales
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Anton Chantyr
Team Gerolsteiner
DNF
Valentino China
Saeco - Cannondale
DNF
Salvatore Commesso
Saeco - Cannondale
DNF
Daniele Contrini
Liquigas - Pata
DNF
Mirco Crepaldi
Team Polti
DNF
Julian Dean
US Postal Service
DNF
Erik Dekker
Rabobank
DNF
Pascal Derame
US Postal Service
DNF
Laurent Desbiens
Cofidis
DNF
Diego Ferrari
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Andy Flickinger
Casino
DNF
Paolo Fornaciari
Mapei - Quick Step
DNF
Oscar Freire Gomez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Matteo Frutti
Lampre - Daikin - Colnago
DNF
Alessio Galletti
Saeco - Cannondale
DNF
David Garcia Marquina
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Edouard Gritsoun
Team Gerolsteiner
DNF
Alessandro Guerra
Saeco - Cannondale
DNF
Fabrizio Guidi
Team Polti
DNF
Leonardo Guidi
Team Polti
DNF
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
DNF
Rene Haselbacher
Team Gerolsteiner
DNF
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom
DNF
Pedro Horrillo Munoz
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Franz Hotz
Festina - Lotus
DNF
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom
DNF
Frank Høj
US Postal Service
DNF
Ruslan Ivanov
Liquigas - Pata
DNF
Marty Jemison
US Postal Service
DNF
Benoît Joachim
US Postal Service
DNF
Jaan Kirsipuu
Casino
DNF
Zoran Klemencic
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Andreas Klöden
Team Deutsche Telekom
DNF
Dmitri Konyshev
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
André Korff
Festina - Lotus
DNF
Claude Lamour
Cofidis
DNF
David Lefèvre
Casino
DNF
Laurent Lefevre
Festina - Lotus
DNF
Francisco Leon Mane
Kelme - Costa Blanca
DNF
Endrio Leoni
Liquigas - Pata
DNF
Marcus Ljungqvist
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Marc Lotz
Rabobank
DNF
Ernesto Manchon Sanchez
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Thierry Marichal
Lotto - Mobistar
DNF
Luca Mazzanti
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Eddy Mazzoleni
Saeco - Cannondale
DNF
Ramon Medina Esparza
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Juan Miguel Mercado Martin
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Frédéric Moncassin
Crédit Agricole
DNF
Gianpaolo Mondini
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Francis Moreau
Cofidis
DNF
Cristian Moreni
Liquigas - Pata
DNF
Massimiliano Mori
Saeco - Cannondale
DNF
Massimiliano Napolitano
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Damien Nazon
La Française des Jeux
DNF
Jean-Patrick Nazon
La Française des Jeux
DNF
Jérôme Neuville
Crédit Agricole
DNF
Stuart O'Grady
Crédit Agricole
DNF
Gian Mario Ortenzi
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Javier Pascual Llorente
Kelme - Costa Blanca
DNF
Franck Pencole
Crédit Agricole
DNF
Olivier Perraudeau
Crédit Agricole
DNF
Uwe Peschel
Team Gerolsteiner
DNF
Gianluca Pianegonda
Lampre - Daikin - Colnago
DNF
Germano Pierdomenico
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Arnaud Pretot
Cofidis
DNF
Mauro Radaelli
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Giancarlo Raimondi
Liquigas - Pata
DNF
Fabio Sacchi
Team Polti
DNF
Arnoldas Saprykinas
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom
DNF
Samuele Schiavina
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Gianluca Sironi
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Sven Teutenberg
Team Gerolsteiner
DNF
Janek Tombak
Cofidis
DNF
Mario Traversoni
Saeco - Cannondale
DNF
Guido Trenti
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Christian Vandevelde
US Postal Service
DNF
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
DNF
Andreas Walzer
Team Gerolsteiner
DNF
Steffen Wesemann
Team Deutsche Telekom
DNF
Matthew White
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Peter Wrolich
Team Gerolsteiner
DNF
Flavio Zandarin
Riso Scotti - Vinavil
DNF
Mauro Zinetti
Team Polti
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares