En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
10/04
Tanjung Malam
Taiping
200.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
4u27'11"
2
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
3
Travis McCabe
Floyd's Pro Cycling
z.t
4
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
5
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
6
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
7
Clint Hendricks
ProTouch
z.t
8
Grigoriy Shtein
Vino - Astana Motors
z.t
9
Craig Wiggins
St. George Continental Cycling Team
z.t
10
Jayde Julius
ProTouch
z.t
11
Yosandy Darmawan Oetomo
Customs Cycling Indonesia
z.t
12
Charalampos Kastrantas
Brunei Continental Cycling Team
z.t
13
Rizki Hidayatul Fadli
Customs Cycling Indonesia
z.t
14
Roberto Gonzalez
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
15
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
16
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
17
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
18
Andriy Kulyk
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
19
Emile Jean
Floyd's Pro Cycling
z.t
20
Shoi Matsuda
z.t
21
Calvin Beneke
ProTouch
z.t
22
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
23
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
24
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
25
Vadim Pronskiy
Vino - Astana Motors
z.t
26
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Interpro Stradelli Cycling
z.t
27
Qoris Setra
Customs Cycling Indonesia
z.t
28
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
29
Muhammad Nurfitri Ammar Rosli
z.t
30
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
31
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Robbie Hucker
Team Ukyo
z.t
33
Brendon Davids
Oliver's Real Food
z.t
34
Kazushige Kuboki
Team Bridgestone Cycling
z.t
35
Stepan Astafyev
Vino - Astana Motors
z.t
36
Metkel Eyob
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
37
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
38
Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
z.t
39
Muhammad Fachri Barokah
Customs Cycling Indonesia
z.t
40
Kent Main
ProTouch
z.t
41
Simon Jones
Interpro Stradelli Cycling
z.t
42
Keegan Swirbul
Floyd's Pro Cycling
z.t
43
Alistair Donohoe
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
44
Nariyuki Masuda
Utsunomiya Blitzen
z.t
45
Michael Freiberg
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
46
Charles-Étienne Chrétien
Interpro Stradelli Cycling
z.t
47
Muhammad Shahmir Aiman Abdul Halim
z.t
48
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
49
Sam Crome
Team Ukyo
z.t
50
Jaehyun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
51
Freddy Ovett
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
52
Kyoung Ho Park
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
53
Jesse James Ewart
Team Sapura Cycling
z.t
54
Timothy Cameron
St. George Continental Cycling Team
z.t
55
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
z.t
56
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
57
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
58
Ji-Hun Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
59
Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
z.t
60
Nickolas Zukowsky
Floyd's Pro Cycling
z.t
61
Michael Potter
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
62
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
z.t
64
Paolo Simion
Bardiani CSF
z.t
65
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
66
Artem Ovechkin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
67
Benjamin Andrews
Oliver's Real Food
z.t
68
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
69
Mohammadesmaeil Chaichiraghimi
Customs Cycling Indonesia
z.t
70
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
op 11"
71
Connor Reardon
St. George Continental Cycling Team
z.t
72
Jesse Featonby
Oliver's Real Food
z.t
73
Gleb Brussenskiy
Vino - Astana Motors
z.t
74
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
75
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
76
Muhammad Nur Aimin Mohd Zariff
Team Sapura Cycling
z.t
77
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
78
Sofian Nabil Mohd Bakri
z.t
79
Zamirul Adlisham Zulkeflii
z.t
80
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
z.t
81
Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
82
Soon Yeong Kwon
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
z.t
83
Hang Shi
Giant Cycling Team
z.t
84
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 24"
85
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 26"
86
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 29"
87
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
op 41"
88
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 42"
89
Takeaki Amezawa
Ljubljana Gusto Santic
z.t
90
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 47"
91
Dadi Suryadi
Brunei Continental Cycling Team
z.t
92
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
93
Donguk Kim
KSPO Bianchi Asia Pro Cycling
op 50"
94
Sebastian Presley
Oliver's Real Food
op 58"
95
Alexey Kurbatov
Gazprom - Rusvelo
z.t
96
Jonathon Noble
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
z.t
97
Angus Lyons
Oliver's Real Food
z.t
98
Conor Murtagh
Oliver's Real Food
z.t
99
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
100
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 1'06"
101
Alexander Evtushenko
Gazprom - Rusvelo
z.t
102
Shotaro Iribe
Shimano Racing Team
op 1'09"
103
Amarni Drake
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 1'14"
104
Jonathan Clarke
Floyd's Pro Cycling
op 1'19"
105
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
op 1'34"
106
Kohei Uchima
Team Ukyo
op 1'45"
107
Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 2'37"
108
Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
109
Rohan Du Plooy
ProTouch
z.t
110
Martin Ford
Brunei Continental Cycling Team
op 7'09"
111
Muhamad Fakhruazam Mohd Hanifiah
Brunei Continental Cycling Team
z.t
112
James Fourie
ProTouch
z.t
113
Yevgeniy Fedorov
Vino - Astana Motors
z.t
114
Mehdi Tigrine
Brunei Continental Cycling Team
z.t
115
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
z.t
116
Marcus Culey
Team Sapura Cycling
z.t
117
Zhaoliang Xu
Giant Cycling Team
z.t
118
Daniil Pronskiy
Vino - Astana Motors
z.t
119
Ilya Davidenok
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
Azli Najmi Zulkefli
DSQ
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares